*

şükela:  tümü | bugün
 • sony'nin yeni oyuncağı.
  (bkz: geleceği görmek)
 • soru : sony baba playstation 3 ne zaman çıkıyor?
  cevap : biraz sabırlı olun oğlum, bu ne acele, paşaya kellemi yetiştiriyoruz burada. alla alla. önce biraz playstation 2 leri kakalıyalım millete sonra düşünürüz.
 • mips bazinda playstation 2'nin ~200 katina sahip olmasi planlaniyor imi$..
 • sony'nin 4ghz hizindaki 72 paralel islemcinin 1 tflops islem hizina ulasacagi anafikriyle ortami kaynattigi yeni oyun konsolu. genellikle sequential olan oyun programlarinda bunun ne kadari kullanilir orasi supheli. saat hizli yuksek islemci gelistirmek yerine, oyun konsoluna superbilgisayar koyma yolunu secmis. bu konsolun bu konfigurasyonla ulusal guvenlik gerekcesiyle japonya ve amerika disinda satilacagi bile supheli. zira ibm'in superbilgisayari deep blue'yu epeyce solluyor. hele bir de yerel ag uzerinde diger ev esyalarindaki islemcileri kullanma fikri var ki evlere senlik, oyun oynarken konsolunuz tv'nizin dvd playerinizin islemcilerini kullanacak, al sana 72 islemci. patlamamasini diliyoruz:

  sony hd ps3 system! (1080i / 1080p) 2006+
  ibm cell chip 4ghz (64-bit) (1-gbit)bus, 1 tflops, 50-nm & (mips64) core!
  redwood chip set board (128-bit) .05 rambus
  sony hd-dvd drive 36gb dual-layer one side disc (blue ray disk)
  hd-dvd mpeg4 hardware (plays mpeg2=dvd & mpeg1=vcd)
  80gb hdd (hard disc drive) + software
  64mb memory stick x2 (opt) magic gate ($ )
  1024mb yellowstone rdram (102.4 gb/sec) rambus system memory
  64mb edram (video ram) 1080p @30fps (1080i @60fps)
  gpu graphics chip, 1ghz, 1.3gpoly/sec (1.3 gpu only) ps3/3.3gpoly/sec (maxpoly)
  adpcm: 96ch on spu3 (300mhz) sound chip
  24/96 (6.1) dtsex & ddex hd3d audio (24-bit 96khz)!
  32mb sound memory
  i/o ps2 300mhz (plays old ps2 games)!
  usb v2.0 & firewire v2.0
  56k modem, 1gbps lan (4 inet)
  bluetooth, headset, remote control & dual shock 3 controllers!
  av digital in/out fiber optic sound (optical), component & dvi for progressive video support (1080p @30fps)!
  hdtv tuner & recorder software
  plays formats: ps1, ps2, ps3, cd, vcd, dvd, hd-dvd, mp3, inet
 • daha yeni ps2 sahibi olmuşken piyasaya çıkması durumunda sony ye acaip küfürler etmeme neden olacak muhtemel antisosyal makinası
 • 2 si bizi hala zevk komalarına sokarken,3 ün ne yapacağını tahmin etmemek lazım.alınası mekanizma.
 • *
  sony'nin yeni canavarı. sony'nin yeni konsolu hakkındaki ilk duyumlar,asparagaslar:

  öncelikle makine bir discman boyutunda olacak. bu resmi değil ama olası. makine blu ray isimli 54gb'a kadar çıkabilen(2 yüzlü kullanılırsa) diskler kullanacak. isimden de anlaşılacağı gibi lazerin rengi kırmızı değil mavi olacak. normal dvd ve cd'leri de doğal olarak okuyabilecek. bu haber resmi. ps3, ps2 ve ps1 oyunlarını da oynatacak ve aksesuarlarla uyumlu olacak.

  sony'nin en büyük bombalarından biri ise mgm firmasının satın almış olması. sony şu an yaklaşık 5000 kadar filmin sahibi ve bu filmler blu ray disk olarak tekrar basılacak. yani ps3 sinema severleri de cezbedecek.

  gelelim teknik detaylara konsolun işlemcisi 3 devin birleşmesi ile oluşturuldu. ibm-toshiba-sony. ve adı kondu. the cell(the grid).2 isimde kullanılıyor. iddiaya göre grafik işlemcisi ps2'ye göre 200 kat, makinenin genel kapasitesi ise sıkı durun ps2'nin 1000, yazı ile bin katı hızında olacakmış.bu hız mevzu resmi değil.

  gelelim oyunlara ; yapılacak ilk oyun dark sector. yapımcısı digital extremes. pek adı duyulmuş bir firma değil ama oyun hem ps3 hem xbox2'ye çıkacak(resmi haber). oyunun tarzı ise metal gear gibi stealth-action olacakmış. ama daha fazla aksiyon içerecek. diğer bir oyun ise spiderman-3. bu spiderman'de spiderman-2'de olduğu gibi koca bir şehirde özgürlük vaadediyor. tabii ki süper grafiklerle. bir diğer oyun ise halflife 2. diyeceksiniz ki pc'de de var. ancak bir çok oyunun ps2 ve pc sürümleri farklı idi..(need4speed:hot pursuit2,spidey2,shrek2 ve james bond:nightfire gibi). bence half-life 2'nin ps2 versiyonuda farklı olacak.

  şimdi son asparagas ps3'ün 2005'in ortalarında çıkacağı. itiraz edenler var ama bence doğru. niye derseniz bazılarının dediği gibi ps3 2007 yılında çıkarsa; 2007'de kim halflife 2 oynar. 2007'ye kadar halflife3 bile çıkar. bence ps3 için duyurulan 3. oyunun halflife 2 oluşu konsolun en geç 2005 sonunda japonya'da çıkma ihtimalini kuvvetlendiriyor. hem duyurulan 2.oyun olan spiderman3 oyunun filme paralel olduğunu düşünürsek ve filminde 2005 yazı yada sonunda çıkacağını düşünürsek ps3'ün 2005'in ortası veya en geç 2005 sonunda japonya'da çıkacak.

  ps3 için kesin yapılacak oyunların bir kısmıda şunlar ; metal gear solid,gran turismo,winning eleven,ssx,tekken,final fantasy, crash bandicoot,fifa,fight night ve tabii ki resident evil yada onimusha.

  son olarak sony firma yetkililerinden biri ps 6 yada 7'de bile olsa(tekrar ediyorum 6-7) bio technology kullanacaklarını söylüyor. tabii yıl kaç olur bilmem. demek ki sony sayma sayıları gibi konsol üretecek.:)

  herkese bol oyunlu günler,geceler. sizi bilmem ama bence oyun konsol'da oynanır. pc'nin birincil görevi oyun oynamak değildir.

  alıntı: fatih yalçınkaya *
 • nvidia'nın harıl harıl grafik motorunu hazırladığı 2006 yılında tüm dünyada piyasaya sürülcek oyuncak.
  işlemcisini ile ibm hazırlamakta olup. şuanki ps2 ye göre 1000 kat daha hızlı* işlem yapma gücüne sahip olacaktır.*
hesabın var mı? giriş yap