şükela:  tümü | bugün
 • 2020li yılların karşılaştırması.
 • x box series x (iks) diye mi yoksa 10 diye mi okunmalı diye düşündüren başlık
 • daha iyi exclusive oyun çıkaran tarafın kazanacağı karşılaşma. muhtemelen iki taraf da birbirine donanımsal olarak çok yakın olacaktır.
 • ps4 vs xbox one ve hatta ps3 vs xbox 360 karşılaştırmalarından daha farklı argümanlar olmayacak olan karşılaştırmadır. aralarındaki fark her nesilde aynı.
 • asgari ücretli bir aylık maaşıyla ikisinide alamayacaktır.
 • daha tartışmak için çok erken olsa da #99077094 entrysine katılıyorum. iki taraftan hangisi daha iyi exclusive oyunlara sahip olursa o kazanır çünkü elinizde iyi exclusive yoksa iş konsol vs pc muhabbetine dönüyor ve rekabet başka mekaniklere sahip oluyor.

  gördüğüm kadarıyla xbox tarafı yine her oyununu windows'a da çıkartacak. konsol açısından bakarsak bu, xbox'a kaybettirecektir. konu ps olunca böyle bir durum yok. bu yüzden exclusive konusunda ps5 önde.

  bir başka etken ise performans. xbox bu kulvarda avantajlı olacak sanırım. eğer arada gerçekten büyük bir fark olursa ps'ye önemli bir darbe vurabilir. konsollar uzun vade planıdır ve uzun vadede ekstra güç işi değiştirir. yine de bu performansı hangi fiyata verdiği de önemli bir etken olacaktır.

  eğer xbox series x ps5'e kıyasla yeterince güçlü olur ve exclusive kütüphanesini biraz genişletirse bence gelecek nesilde şimdiki nesil kadar fark yemeyecektir, hatta geçebilir bile. eğer sadece performansa abanıp exclusiveleri ihmal ederlerse o zaman fark yiyeceklerdir. eğer ikisini de yapamazlarsa o zaman allah yardımcıları olsun.
 • iki konsol hakkında şu ana kadar bilinenlere göre donanım açısından eksbaks seriiz ex bu karşılaştırmanın galibi olacak görünüyor. exbaksın 1 yıl önce çıkacak olması hem avantaj hem dezavantaj. yeni nesile erkenden geçmek isteyecek konsol oyuncularını çekecek olması avantajı, pleysteyşına bu rekabeti kazandıracak hamle yapma imkanı doğurması dezavantajı. yeni konsolun tasarımı maykrosoftun konsol mücadelesinde değişime gideceğinin sinyallerini veriyor. konsol-özel oyunlar yine büyük etken olacak, ama maykrosoft bu sefer hedef kitlesini daha geniş seçmiş gibi görünüyor.

  edit: pleysteyşının 1 yıl sonra çıkması mevzusu tamamen tahmindir. iki firmanın duyurusu iki konsolun da 2020 sonunda çıkacağı yönünde.
 • konuyla ilgili gelecek south park bölümüne göre seçimimi yapacağım
 • exclusive oyunlarda ps5, gamepass ve pc oyuncularına da hitap etmesiyle xbox ın versusu olarak düşünülmesi gerekir.