• uzunca bir suredir gamepass sebebiyle xbox serilerinden devam ediyordum, son olarak series x'i aldim. yaklasik bir hafta kadar once de ps5 geldi dolayisiyla karsilastirmayi iki urunu de aktif olarak kullanan birinin gozuyle yapacagim...

- tasarim bakimindan bence xbox, ps5'in oldukca onunde. ps5'in asimetrik kapaklari aldigimdan beri gozume takiliyor. belki zamanla alisirim; bilmiyorum... toplam footprint olarak da xbox daha pratik, kolayca bir koseye yerlestirip unutabiliyorsunuz.

- ılk kurulum asamasinda da xbox yine bir adim onde. birkac adim icinde tum kurulum islemi tamamlanmisti. ps5 ise biraz problem cikardi. soyle ki;

yasadigim yerde china mainland, hong kong ve japonya versiyonlari satiliyor. cin versiyonunu almak istemedim zira yeni hesap yaratilirken bolge olarak sadece cin'i secebiliyorsunuz, dogal olarak odeme yontemleri de bu bolgeyle kisitli hale geliyor.

benim aldigim hk versiyonu ise uzerindeki yazilimin eski olmasi sebebiyle bir turlu playstation network'e baglanmadi (haliyle guncellemeyi de yukleyemedim). mecburen yeni firmware i bir bilgisayardan download edip, usb uzerinden elle guncellemek zorunda kaldim. bu durum benim acimdan cok da buyuk bir sorun yaratmadi ancak teknoloji ile cok hasir nesir olmayanlar dusunuldugunde benzer problemler tatsiz bir ilk deneyim yasatmaya aday elbette...

- genisleme olanaklari bakimindan ps5 bence direkt nvme destegi sunmasi sebebiyle bir adim onde. xbox'a ozel storage expansion card ozunde gayet pratik bir cozum ancak nvme en azindan benim acimdan daha hesapli ve esnek bir secenek gibi duruyor; elbette kart tak-cikar islerine hakimseniz...

- performans, ses ve goruntu anlaminda 4k 60hz bir televizyonda ben bir fark goremedim. ıki platform da gayet atik. su kadar tflop, bu kadar gb/sn hesaplarina cok takilmayin. bunlarin cogu pazarlama odakli soylemler ve gercek kullanim senaryolarinda aradaki farklar bir sey ifade etmiyor.

bence iki platform arasindaki en net farklardan biri xbox'in quick resume (daha once oynanan bir oyuna hizli gecis) ozelligi. elbette bu biraz da konsolu ne sekilde kullandiginiz ile alakali zira her kullanim senaryosunda kendine yer bulabilecek bir fonksiyondan bahsetmiyoruz.

- genel anlamda isletim sistemi ve kullanim kolayligi acisindan playstation daha bir uzerine dusunulmus gibi duruyor. xbox'a gore bir tik daha cilali. navigasyon mantigi ve gorsel bilesenlerin sunumu xbox'a oranla daha oturakli.

- kontrolculer acisindan playstation 5 acik ara onde gibi. xbox tarafinda elite controller'i kullanmama ragmen dualsense'deki keyfi aldigimi soyleyemem. yeni haptic motorlar disinda, ergonomi olarak da daha kullanisli duruyor dualsense. unutmadan sony'nin controller update icin kablo takmayi zorunlu tutmasini aptalca buluyorum. xbox'i gectim, nvidia shield bile bu isleri kablosuz olarak yapabiliyor.

- abonelik paketleri kismi biraz karisik. ıki platformun exclusivelerine ozel bir ilginiz yoksa gamepass sundugu secenekler bakimindan hala daha iyi gibi, geriye dogru uyumlulugu da ps5'e gore yine bir tik onde (ps4 oyunlari icin sunulan compatibility mode, yuklenmis oyun sayisina gore ciddi bir ek disk alanina ihtiyac duyabiliyor (80-90 gb).

ıki platformda da kendi abonelik paketleri disinda ea access mevcut.

cok degil, bundan bir yil once gamepass ve ps plus/now arasindaki farklar geceyle gunduz gibiydi. su anda boyle bir farktan bahsetmek elbette soz konusu degil dolayisiyla sadece gamepass icin xbox alma devrinin bittigini dusunuyorum.

- oyunlar... ıste buna net bir yanit vermek cok zor. genel hatlariyla playstation'da daha bir konsol havasi var, yani o ilk playstation zamanindaki tadi donem donem yakalayabiliyorsunuz. xbox'da ise sanki bilgisayari tv'e baglamis, gamepad ile pc oyunlari oynuyorum hissi hakimdi genel olarak.

---

sonuc olarak iki platformun exclusivelerinden birine ozel bir ilgi mevcutsa elbette onu almaniz daha mantikli. yok oyun icin butce ayirmam, paketlerde ne geliyorsa onlari oynarim diyorsaniz daha cok hangi turleri sevdiginizi hesaba katin. yukarida da bahsettigim gibi playstation biraz daha konsol, xbox ise biraz daha pc havasinda bana gore.

her iki durumda da gerek series x, gerekse ps5 gayet keyifli cihazlar. seciminiz hangi yonde olursa olsun hata yapmis olmayacaksiniz...
  • oyun konsolu gibi temel bir eğlence aracını bile statü meselesine çeviren garip tipleri gördüğümüz başlık. allah akıl fikir versin.

(bkz: #133152688)
  • iki üstteki yazar arkadaşa,
    --- spoiler ---

game pass'ta 100 küsür oyun varmış. kaç tanesini oynayabilirsin ki?
    --- spoiler ---

gta 5, nba 2k20, the witcher 3, forza horizon 4, pes 2020, metro serisi, halo serisi, mortal kombat x, ark survival evolved, dead by daylight, pubg, rocket league, fallout 4, the long dark gibi oyunlardan biri ile başlanabilir mesela.

edit: 7 mayısta red dead redemption 2 de geliyormuş :)

performans açısından xbox daha iyi olsa da, bunun gözle görülebilecek farklar yaratacağını düşünmüyorum.

ilk defa konsol alacak olanlar için kesinlikle xbox series x öneririm. bu önerimde game pass hedesinin önemi çok büyük, çünkü yukarıda bahsettiğim oyunlara ps'te binlerce tl ödeyerek sahip olabilirsiniz. onun dışında xbox controllerı bana her zaman daha şık ve ele daha rahat oturuyormuş gibi geldi, tercih meselesi tabii.

yok benim ps kütüphanem dolu, o oyunları çöpe mi atayım derseniz tercihiniz ps5 olabilir.
  • iki makineye de sahip olan birisi olarak şunu söyleyebilirim: performans olarak xbox, playstation'ı tokat manyağı yapar. görüntü kalitesi olsun, frame drop olsun her türlü xbox çakıyor arkadaşlar. yaklaşık 1 haftadır playstation 5 ve 3 aydır da xbox deneyimlerim sonucunda kararım budur.

exclusive kasmayacaksanız xbox alın. playstation'ın da dualsense'i ve arayüzü next gen havası veriyor. ama performans olarak havası sönük.

not: 10 yıllık playstationcıyım.
  • yukarıda işine geldiği gibi gören yalancı ibişleri görüyoruz.teknolojiden bi haber indirim olmuyormuşta falan

aşağada ki linke tıklayın ve daha geçen ay yapılan ve daha önceki fiyat indirimlerine bakın birde yukarıda ki yalancının yazdığına
    https://xbdeals.net/387149

ilk not:bende iki konsolda var.her iki konsolunda alternatifi,dezavantajı vardır yalnız yukarıda ki gibi yalancılar,fanatikler beni sinir ediyor.

dirt 5:197,50 xbox

dirt 5 ps5 499tl

hitman 3 260tl

hitman 3 ps5 499tl

scarlet nexus 299tl

scarlet ps5 500tl

daha dolu var böylede tek tek uğraşılmaz swh.
  • herkes bu başlıkta teraflopslardan, exclusive oyunlara, "marvel'e sahip ps5, siker atar"dan, "xbox'a laf edenin anasını sikerim"lere kadar herşeyi demiş, ben sadece 32 yaşında, 2,5 aylık bebeği olan ve nisan ayından bu yana bazı akşamlar 1-2 saat kullanabilen bir adam olarak yorumumu yapayım:

evde 4k tv var diye xbox series x aldım. game pass'in 3 yıllığına da yaklaşık 400 tl mi ne para verdim.

şu ana kadar oyunlara verdiğim para 0 (yazıyla sıfır) tl, oynadığım oyunlar:

- microsoft flight simulator,
    - battlefield 1,
    - battlefield 5,
    - farming simulator (sikik bir oyun biliyorum ama biraz oynadım)
    - fifa 20,
    - fifa 21,
    - nba 2k21,
    - cities skylines,
    - outriders,
    - gears of war,
    - forza horizon 4 (idi galiba)
    - red dead online,
    - eşimle overcooked,
    - eşimle a way out,

eğer evlenmeden önce benim yaptığım gibi bu aletlere yapışarak, günde 5-6 saat oynayıp bu aletlerle yaşıyorsanız bunun tartışmasını yapın,
    ama benim gibi artık çoluk çocuğa karıştıysanız, haftada 5-6 saat ancak oyun oynayabiliyorsanız ve yukarıdaki oyunları ps5'te eğer 400 tl'den daha az para vererek oynayamıyorsanız (ki oynayamıyorsunuz), xbox series x siker atar abicim.
  • eskiden olsa millet bu başlık altında birbirine girerdi. şimdi ortada birbirine girecek insan yok çünkü kimse alamıyor .
  • ikisiyle de vakit geçirdiğim için süper objektif bir karşılaştırma yapacağım. şimdiye kadar hemen hemen her jenerasyon elimden geçti ama asla snesten aldığım zevki alamadım. neyse.

konsol: yani zevkler renkler falan diyordum ama yan yana bir bakın, ps5 o arapların her yere diktiği çirkin gökdelenlere benziyor. kazulet gibi ve abuk bir tasarım. bence xbox çok daha derli toplu, göze hoş geliyor ve siyah-yeşil uyumu daha hoş. bir de ps5'lerin çoğunda coil whine gibi bir ses geliyor, rahatsız etmedi fazla ama xbox'tan o derece bir ses duymadım ben. tipi de buzdolabı gibi zaten. oyumu series x'e verdim gitti.

controller: ps5'in controller'ı resmen çağ atlamış gibi. bu taptik zımbırtı yapan firma nintendo switch'in pro controller'ı daha önce yapan firma olduğu için deneyimini bir üste taşımış. switch'te de çok iyiydi ama ps5 ile hissiyatı daha güzel. ergonomi ve tip olarak da iyiye gitmiş. xbox'ınki aşağı yukarı önceki nesil ile aynı ama söylemeden geçemeyeceğim bence ele daha iyi oturuyor. burun farklıyla ps5'e oy verdim burada.

arayüz: sony arayüzü daha derli toplu yapmış. tepki süreleri daha iyi gibi. ps4 ilk çıktığında bile yavaş gibiydi. burada menü vs. daha mantıklı yerleştirilmiş. yüklemeler gibi bazı şeylerin takibi için biraz daha fazla butonla haşır neşir olmak gerekiyor ama olacak o kadar. xbox için arayüz aynı gibi neredeyse, senelerdir de microsoft türkiye "block" kelimesini engel diye çevirdiği için ana ekranda abuk bir çeviri olarak duruyor. düzeltin şunu artık. ps5 önde.

oyun kütüphanesi: şu an için bizim her çıkan oyunu anında alabilecek kadar zengin olmadığımızı ve şanslıysak 3-4 ayda anca bir oyun alabileceğimizi düşünürsek ps plus ve game pass kapışması gibi bu. ps'nin exclusive oyunları tabii ki sony'nin temel silahlarından biri ama playstation türkiye'nin faydasız politikaları, saçma sapan bir oyun türkçe olacak olmayacak goygoyları vs. beni soğutuyor. game pass için de indie oyun cenneti diyorlar ama çok sağlam aa oyunlar da var. türkiye şartlarında oyumu xbox'tan yana kullanıyorum. xbox'ın indirimleri falan da daha iyi gibi.

görüntü: hiçbir fark göremedim valla billa. ikisi de aşağı yukarı aynı görüntü teknolojilerini destekliyor.

hız: yine net bir fark göremediğim alanlardan biri. ssd olayı iyi olmuş, her şey çok hızlı. boş zamanlarımda atom parçalayıp, aşı geliştirip dünya finansal piyasalarını yönettiğim için en çok bu yaradı işime.

son ıvır zıvır: ps5 psvr'ı destekliyor, xbox kinect'i ciddiye alsa çok mantıklı bir hareket olurdu. bunun dışında ülkemizde ps şimdiye kadar hep daha fazla talep gördü, dolayısıyla çok oyunculu oyunlarda öndeydi ama ben xbox bu arayı kapatacak diye düşünüyor ve son sözümü söylüyorum;

tercih yapacak olsam ilk değerlendireceğim xbox series x olurdu.
  • türkiye piyasasına iyi giriş yapamadığı için adı çok duyulmasa da gerek fiyat politikası, gerek ergonomik controller yapısı, gerek teknik servisin müşteri odaklı olması gibi konularda her daim xbox markası öndedir. sonra ha 20 teraflop olmuş ha 18 olmuş beni ırgalamaz. en fazla 5 saniye fazla loading screen beklerim. zaten exclusive oyunlar konusunda xbox bir çok yapımcıyla anlaştı, o konuda da kafam rahat.
  • japonların sırf adını kullanarak keriz kavurma yapması, statü göstergesiymiş a dostlar. 99'dan beri her ps konsolunu almış biri olarak, hem ekonomik olarak gamepass olsun, store indirimleri olsun, hem de konsolun gerçek 4k vermesinden ötürü, anlık tam şu anda severek çatır çatır series x oynamaktayım. ps5 almadığım için bir gün bile pişman olmadım.

siz böyle abi adı yeter yeaa kafasında olursannız psn'den olsun sony'den olsun nah düzgün fiyat politikası görürsünüz.

series x candır canandır. hele o x güncellemeleri yok mu allah sana geliyorum yarabbi.
hesabın var mı? giriş yap