şükela:  tümü | bugün
  • iki üstteki yazar arkadaşa,
    --- spoiler ---

game pass'ta 100 küsür oyun varmış. kaç tanesini oynayabilirsin ki?
    --- spoiler ---

gta 5, nba 2k20, the witcher 3, forza horizon 4, pes 2020, metro serisi, halo serisi, mortal kombat x, ark survival evolved, dead by daylight, pubg, rocket league, fallout 4, the long dark gibi oyunlardan biri ile başlanabilir mesela.

edit: 7 mayısta red dead redemption 2 de geliyormuş :)

performans açısından xbox daha iyi olsa da, bunun gözle görülebilecek farklar yaratacağını düşünmüyorum.

ilk defa konsol alacak olanlar için kesinlikle xbox series x öneririm. bu önerimde game pass hedesinin önemi çok büyük, çünkü yukarıda bahsettiğim oyunlara ps'te binlerce tl ödeyerek sahip olabilirsiniz. onun dışında xbox controllerı bana her zaman daha şık ve ele daha rahat oturuyormuş gibi geldi, tercih meselesi tabii.

yok benim ps kütüphanem dolu, o oyunları çöpe mi atayım derseniz tercihiniz ps5 olabilir.
  • iki makineye de sahip olan birisi olarak şunu söyleyebilirim: performans olarak xbox, playstation'ı tokat manyağı yapar. görüntü kalitesi olsun, frame drop olsun her türlü xbox çakıyor arkadaşlar. yaklaşık 1 haftadır playstation 5 ve 3 aydır da xbox deneyimlerim sonucunda kararım budur.

exclusive kasmayacaksanız xbox alın. playstation'ın da dualsense'i ve arayüzü next gen havası veriyor. ama performans olarak havası sönük.

not: 10 yıllık playstationcıyım.
  • yukarıda işine geldiği gibi gören yalancı ibişleri görüyoruz.teknolojiden bi haber indirim olmuyormuşta falan

aşağada ki linke tıklayın ve daha geçen ay yapılan ve daha önceki fiyat indirimlerine bakın birde yukarıda ki yalancının yazdığına
    https://xbdeals.net/387149

ilk not:bende iki konsolda var.her iki konsolunda alternatifi,dezavantajı vardır yalnız yukarıda ki gibi yalancılar,fanatikler beni sinir ediyor.

dirt 5:197,50 xbox

dirt 5 ps5 499tl

hitman 3 260tl

hitman 3 ps5 499tl

scarlet nexus 299tl

scarlet ps5 500tl

daha dolu var böylede tek tek uğraşılmaz swh.
  • herkes bu başlıkta teraflopslardan, exclusive oyunlara, "marvel'e sahip ps5, siker atar"dan, "xbox'a laf edenin anasını sikerim"lere kadar herşeyi demiş, ben sadece 32 yaşında, 2,5 aylık bebeği olan ve nisan ayından bu yana bazı akşamlar 1-2 saat kullanabilen bir adam olarak yorumumu yapayım:

evde 4k tv var diye xbox series x aldım. game pass'in 3 yıllığına da yaklaşık 400 tl mi ne para verdim.

şu ana kadar oyunlara verdiğim para 0 (yazıyla sıfır) tl, oynadığım oyunlar:

- microsoft flight simulator,
    - battlefield 1,
    - battlefield 5,
    - farming simulator (sikik bir oyun biliyorum ama biraz oynadım)
    - fifa 20,
    - fifa 21,
    - nba 2k21,
    - cities skylines,
    - outriders,
    - gears of war,
    - forza horizon 4 (idi galiba)
    - red dead online,
    - eşimle overcooked,
    - eşimle a way out,

eğer evlenmeden önce benim yaptığım gibi bu aletlere yapışarak, günde 5-6 saat oynayıp bu aletlerle yaşıyorsanız bunun tartışmasını yapın,
    ama benim gibi artık çoluk çocuğa karıştıysanız, haftada 5-6 saat ancak oyun oynayabiliyorsanız ve yukarıdaki oyunları ps5'te eğer 400 tl'den daha az para vererek oynayamıyorsanız (ki oynayamıyorsunuz), xbox series x siker atar abicim.
  • şu "exclusive oyun yoğğğ yaağğ" diye götünü yırtanların çoğu tüm gün fifa,cod,rdr2 oynuyor aq.
    hangisini istiyorsanız onu alın.
  • türkiye piyasasına iyi giriş yapamadığı için adı çok duyulmasa da gerek fiyat politikası, gerek ergonomik controller yapısı, gerek teknik servisin müşteri odaklı olması gibi konularda her daim xbox markası öndedir. sonra ha 20 teraflop olmuş ha 18 olmuş beni ırgalamaz. en fazla 5 saniye fazla loading screen beklerim. zaten exclusive oyunlar konusunda xbox bir çok yapımcıyla anlaştı, o konuda da kafam rahat.
  • fps dünyasının en iyi oyun serilerinden çoğu xbox tarafında: halo, doom, dishonored, prey ve wolfenstein.

gelmiş geçmiş en iyi yarış oyunu serisi xbox tarafında: forza horizon, forza motorsport

rpg dünyasının en iyi oyunları xbox tarafında: elder scrolls, fallout, wasteland ve fable. bunların yanına inixile entertainment ve obsidian'ın geliştirdiği yeni oyunlar eklenecek daha. obsidian diyorum alooo duyuyor musun :)

tps oyunlarının kralı gears of war xbox tarafında. kısa bir not bırakayım. playstation fanboylarının deli gibi taptığı naughty dog oyunlarını geliştirirken 1 numaralı esinlendikleri oyunun gears of war olduğunu açıklamıştı. fanboylara sorsan gears çöp uncharted mükemmel ama.

simulasyon dünyasının en iyi oyunu xbox tarafında: microsoft flight simulator.

platform oyunları arasında en tepede bulunan oyunlardan biri olan ori ve psychonauts xbox tarafında.

gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunu sayılan age of empires xbox tarafında.

gördüğümüz gibi xbox oyunlarının çoğu türünün en iyi örnekleri arasında. xbox'ta oyun yok diyen insan ya art niyetlidir ya da bildiğiniz tescilli oyun kültüründen bi haber tipin önde gidenidir arkadaşlar.

işin en güzel noktası ise xbox kendi stüdyolarından çıkan tüm oyunları xbox game pass ile ilk günden ücretsiz olarak oyunculara sunacağının garantisini veriyor. bunun yanında konsol veya pc için satın aldığın oyun adına herhangi bir kısıtlama sunmuyor. istersen konsoldan, istersen pc'den istersen de xcloud ile telefondan oynama noktasında özgürsünüz. ki yakın zamanda akıllı televizyonlarda oyun deneyimi yaşamak için xbox uygulamasının geleceği konuşuluyor.

peki playstation tarafında böyle mi hayırr. konsolda aldıysan oyunu pc tarafında da oynamak istiyorsan tekrardan ücret ödemek zorundasın. dünyanın en saçma durumu maalesef bu. ben ücretini ödediğim ürüne neden bir daha para vereyim ki, enayi mi millet?

yine de tercih sizin arkadaşlar. bir tarafta dünyanın en güçlü konsolu ve yanında türünün en iyi örneklerini sunan xbox oyun stüdyoları, diğer tarafta da daha kendi exclusive oyununu 1080p'den upscale edilmiş haliyle oynatan playstation ve oyunlarını 630 liradan itelemeye çalışan playstation türkiye.

edit: bazı arkadaşlar hala algılayamamış sanırsam tüm bethesda markaları artık xbox markası.
  • (#126674758) nu entry'de arkadaş niye ps5'ten xbox'a geçeyim demiş. geçmiş entrylerine bakınca (#123337977) garanti sorunlarından korktuğu için yurtdışından almadığını, coil whine olduğunu, 3 aydır yeni nesil oyun oynamadığını ve demon's souls oynamak için beklediğini yazmış.

siz garanti sorunu yaşamak istemiyorsanız, daha küçük ve daha sessiz bir konsol istiyorsanız ve en önemlisi yeni oyunları oynamak için aylarca indirim/ikinci el vs beklemek istemiyorsanız playstation'dan xbox'a gönül rahatlığı ile geçebilirsiniz. kütüphaneniz önemliyse ve bütçeniz el veriyorsa ps4 veya ps4 pro olsun bir tane de. yeni çıkacak gow ragranok, gran turismo ve horizon fw'yi de oynama şansı edinirsiniz. hatta bütçeniz daha iyiyse ps5 + series s yapabilirsiniz. ama bütçe tek konsol için yeterli ise ülke şartlarında alınması en mantıklı konsol şu an için xbox.
  • kin kusmadigimiz ve maskesini düşürmediğimiz bir oyun konsolları vardı, onların da büyük oyununu bozduk çok şükür.
  • asgari ücretli bir aylık maaşıyla ikisinide alamayacaktır.