şükela:  tümü | bugün
  • playstation, 2020 yılı game of the year ödüllerine 3 tane exclusive aday sokmuş efsane platformdur.

bakın bu xbox'ın paralı fanboylarının hiç bilmediği bir duygu.

(bkz: playstation 5)

https://thegameawards.com/nominees

(bkz: the last of us part ii)

(bkz: ghost of tsushima)

(bkz: final fantasy vii remake)

geçen gün adamın teki eline tutuşurdukları bir listeyi yazmış, xbox savunuyor.

şu listeye 1 tane oyun sokamamış.

25 senelik bir kültürden bahsediyoruz.

her konuda sapına kadar amerikancıyım, amerika için canımı bile veririm ama konsol konusu herkes haddini bilsin beyler.
  • xbox tarafında:
    - halo
    - elder scrolls
    - gears of war
    - forza
    - fallout
    - fable
    - ori
    - hellblade
    - doom
    - dishonored
    - wolfenstein
    - age of empires
    - microsoft flight simulator
    - minecraft
    - wasteland
    - sea of thieves
    - quake
    - the outer worlds
    - the evil within
    - state of decay
    - bleeding edge
    - avowed
    - crackdown
    - veeeee rpg dünyasının kralı obsidian bu tarafta daha ne olsun.

playstation tarafına bakalım bir de:
    - last of us
    - gow
    - uncharted
    - gran tourismo
    -horizon
    -knack
    - başka gelmedi aklıma ne yalan söyleyeyim. koskoca konsol 10 yılda 1 çıkan 4 oyun ile idare ediliyor. ama bizim paralı fanboy tayfa hala ötüyor burada. xbox zenginlik açısından çok çok önde.

ha arkadaşlar ufak bir hatırlatma xbox oyun stüdyolarından çıkan her oyunu game pass ile ücretsiz şekilde oynayabilirsiniz. playstation tarafında ise bir oyuna 700 lira vermekle kalmayıp online oynamak için aylık 40 liraya psn plus aboneliği almak zorundasınız.
  • xbox stüdyolarından çıkan her oyunu pcnizde game passte oynayabilirsiniz. cod vs alıp oynayacaksanız onlar da game passte yok zaten, xbox'ın online oyun sistemi de paralı, saçma sapan eleştiriyorsunuz.

last of us, last of us part 2, god of war, uncharted (5 oyun), final fantasy serisi, death stranding (xboxta yok, pc'de yarım yıl sonra çıktı), horizon zero dawn, marvel's spider man, ghost of tsushima, bloodborne, demon's souls, day's gone gibi bir çırpıda yazabildiğim muhteşem exclusivelere karşı (ki bunların yanında çok sayıda orta halli oyun da var) adam minecraft yazmış, age of empires yazmış, quake, evil within falan yazmış. gelip de ps exclusivelerini aynılarını pcde de oynayabileceğiniz (hatta konsolda aylık 45 tl, bilgisayarda 30 tl üyeliği) game pass oyunlarıyla karşılaştırmayın.

8300'e series x alacağınıza, 9000 liraya mis gibi bilgisayar toplarsınız (rtx 2060s'li bir sistemle 1080p-2k oynamak için), pc game pass'i de alırsınız yanınıza, hem bir bilgisayarınız olur, hem de uzun yıllar oyun oynarsınız. çünkü series x'in normal ederi 500 dolar, ülkemizde iki katına satılıyor. normalde aynı fiyatlarda hiçbir pc'nin veremeyeceği performansı veren aletler oldukları için konsollar tercih ediliyor. hem cod, cyberpunk gibi oyunlar konsollarda bilgisayardakinin iki katı fiyatına satılıyor, hem de steam ve epicteki indirimlerin onda biri konsollarda olmuyor.

ara edit: benim bilgisayarım yok, 4k oyun oynamak istiyorum, 4k tvm var, bilgisayarın karmaşıklığıyla uğraşmak istemiyorum diyorsanız series x'i yurt dışından almaya çalışın derim. türkiyeden series x alıp 7 sene gamepasse masraf edeceğinize, ps5 alıp kutulu oyun takası vb sistemlerle masraflarınızı indirip, ps oyunlarını tecrübe edin derim. özellikle daha önce ps4 ile exclusive oynamamış insanlar için ps plus collectionda ve ps storeda çok uygun fiyatlara inanılmaz güzel oyunlar var.

bilgisayarınız ve bütçeniz yoksa, alın series s mis gibi oynayın. iyi bir bilgisayarım var, ben öyle vakit geçirmelik şeyler değil "gerçek" oyunlar istiyorum diyorsanız sizi ps tarafına alalım. arkanıza yaslanın ve eğlenceye hazır olun.

edit: hoşuma giden, bana keyifli zaman geçirten bir şeyi överim, savunurum, başka insanlara da doğru şekilde tanıtılıp tavsiye edildiğinden emin olmak isterim. gelip burda last of us'ın karşısına "abi xboxta minecraft var" yazana da laf edelim izin verirseniz

edit2: bir umut konsol ek vergileri kalkar diye yeni yıl da beklenebilir.
  • daha önce de yazan olmuş bol bol ama tekrar edelim. öncelikle bende yeni aldığım bir xbox series x mevcut. ikisini yanyana oynamadım, fanboy değilim.

xbox series x için temel avantajlar game pass ile maliyetin orta vadede nispeten ucuzlaması ve daha geniş depolama alanı.

ps5 için ise exclusive oyunlar ve yeni tip über controller.

teknolojik olarak bakılırsa performansta belki orta vadede xbox biraz öne çıkabilir ama o fark oyuncuların belki %95 ine alım kararından pişman olacak kadar olmayacaktır.

dolayısıyla eğer bütçeniz yüksek fiyatlı oyunları almaya uygunsa ve yeni controller ile keyifli zaman geçirmek isterseniz ps5 almakta herhangi bir sorun yok. bununla beraber oyun takasları/al-satları ile bu maliyetin düşürülebileceği de ifade ediliyor, uğraşmak isteyen vakti olan bunu da yapabilir elbette.

beni xbox almaya iten saydığım avantajlı yönlerdi, başka bir sebebi yok. eminim ki ps5 alsaydım da keyif alırdım. kavga edecek bir konu olarak görmüyorum. performans farkı yaratan konsol hangisi olursa olsun bundan oyuncuların cebine bir kar da girmez boşuna delleniyor insanlar, yok şu daha iyi bu daha iyi diye. netice olarak ikisi de hayvani şekilde pahalı, kur vergi kıskacında oyuncular maalesef.
  • ikisiyle de vakit geçirdiğim için süper objektif bir karşılaştırma yapacağım. şimdiye kadar hemen hemen her jenerasyon elimden geçti ama asla snesten aldığım zevki alamadım. neyse.

konsol: yani zevkler renkler falan diyordum ama yan yana bir bakın, ps5 o arapların her yere diktiği çirkin gökdelenlere benziyor. kazulet gibi ve abuk bir tasarım. bence xbox çok daha derli toplu, göze hoş geliyor ve siyah-yeşil uyumu daha hoş. bir de ps5'lerin çoğunda coil whine gibi bir ses geliyor, rahatsız etmedi fazla ama xbox'tan o derece bir ses duymadım ben. tipi de buzdolabı gibi zaten. oyumu series x'e verdim gitti.

controller: ps5'in controller'ı resmen çağ atlamış gibi. bu taptik zımbırtı yapan firma nintendo switch'in pro controller'ı daha önce yapan firma olduğu için deneyimini bir üste taşımış. switch'te de çok iyiydi ama ps5 ile hissiyatı daha güzel. ergonomi ve tip olarak da iyiye gitmiş. xbox'ınki aşağı yukarı önceki nesil ile aynı ama söylemeden geçemeyeceğim bence ele daha iyi oturuyor. burun farklıyla ps5'e oy verdim burada.

arayüz: sony arayüzü daha derli toplu yapmış. tepki süreleri daha iyi gibi. ps4 ilk çıktığında bile yavaş gibiydi. burada menü vs. daha mantıklı yerleştirilmiş. yüklemeler gibi bazı şeylerin takibi için biraz daha fazla butonla haşır neşir olmak gerekiyor ama olacak o kadar. xbox için arayüz aynı gibi neredeyse, senelerdir de microsoft türkiye "block" kelimesini engel diye çevirdiği için ana ekranda abuk bir çeviri olarak duruyor. düzeltin şunu artık. ps5 önde.

oyun kütüphanesi: şu an için bizim her çıkan oyunu anında alabilecek kadar zengin olmadığımızı ve şanslıysak 3-4 ayda anca bir oyun alabileceğimizi düşünürsek ps plus ve game pass kapışması gibi bu. ps'nin exclusive oyunları tabii ki sony'nin temel silahlarından biri ama playstation türkiye'nin faydasız politikaları, saçma sapan bir oyun türkçe olacak olmayacak goygoyları vs. beni soğutuyor. game pass için de indie oyun cenneti diyorlar ama çok sağlam aa oyunlar da var. türkiye şartlarında oyumu xbox'tan yana kullanıyorum. xbox'ın indirimleri falan da daha iyi gibi.

görüntü: hiçbir fark göremedim valla billa. ikisi de aşağı yukarı aynı görüntü teknolojilerini destekliyor.

hız: yine net bir fark göremediğim alanlardan biri. ssd olayı iyi olmuş, her şey çok hızlı. boş zamanlarımda atom parçalayıp, aşı geliştirip dünya finansal piyasalarını yönettiğim için en çok bu yaradı işime.

son ıvır zıvır: ps5 psvr'ı destekliyor, xbox kinect'i ciddiye alsa çok mantıklı bir hareket olurdu. bunun dışında ülkemizde ps şimdiye kadar hep daha fazla talep gördü, dolayısıyla çok oyunculu oyunlarda öndeydi ama ben xbox bu arayı kapatacak diye düşünüyor ve son sözümü söylüyorum;

tercih yapacak olsam ilk değerlendireceğim xbox series x olurdu.
  • yanlı bir entrysi ekşişeyler'e sokulan başlık.

moderasyon ps fanboy çıktı rıza baba!
  • düşen ek gümrük vergileri ile güncellenecek fiyatı merak konusu olan son nesil konsollar.
  • bu karşılaştırmanın yapılabilmesi için çok önemli sorunun cevabı gerekiyor; oyun bilgisayarın var mı? bunun cevabı evetse zaten xbox'a ihtiyacınız yoktur, pc sahibi için konu kilittir.
    ama pc sahibi değil iseniz;

ps5:
    +exc işini çok çok iyi beceriyorlar. 7 senelik ps4'te oynadığım the last of us part ıı'nun grafiklerini rtx 2070s'im ile alabildiğim bir oyun olmadı diyebilirim`:gerçi pc'de son nesil oynadığım tek oyun cyberpunk,o da açık dünya`.
    +dualsense gerçekten müthiş olmuş. r2 ve l2 tuşlarının yarattığı hissiyatın ne kadar oyunlarda etkili olabileceğini astro's playroom ile görebiliyorsunuz.
    +dualsense demişken, haptic feedback mekanizması nasıl hissettirecek diye merak ediyordum, ve oynadıktan sonra şunu söyleyebilirim ki gerçekten fark yaratıyor. demon's souls oynarken haptic feedback'in de etkisiyle vuruş hissiyatı çok çok üst düzeyde, sekiro'da bile böylesine bir vuruş hissi almamıştım.
    -r2 ve l2 tuşlarının bozulduğuna dair geri bildirimler geliyor, bu da kullanıcı için gerçekten çok gerici.
    xsx:
    +gamepass ile çok komik ücretlere müthiş oyunlar oynayabiliyorsunuz. şahsen bir ortakla beraber 3 yıllık gamepass aldım* bir oyun parasından bile ucuza geldi.
    +bethesda'yı almaları tüm dengeyi değiştirdi. bethesda'nın çok beğenilen oyun serileri var ki elder scrolls bu serilerin başını çekiyor. bethesda oyunları pc ve xsx için time exc çıkarsa ps5 çok büyük darbe alır. şirket yönetimi işini bilemem tabii, ama eğer time exc olacaksa bunu şimdiden ilan ederek ps5 satışlarına büyük darbe vurabilirler, hala yapmamaları exc olmayacakmış izlenimi yaratıyor bende.
    +gamepass
    + bethesda'da da bahsettim aslında, microsoft çok fazla oyun şirketini bünyesine kattı. konsol özelinde konuşursak, bunları exc yaptığı anda ivme çok sert bir şekilde xbox'a kayar.
    +gamepass

detay bilgi ve oyunlar için yeşillendirilebilirim, teşekkürler.
  • ikisinin de satışları bok gibi giden konsol. çünkü stok yok *

stok sorgulayınca sadece karaborsacıların elinde çıkıyor iki konsol da
    https://www.stockinformer.com/…onsole-playstation-5
    https://www.stockinformer.com/…box-series-x-console

vgchartz gibi bir tarafından sallayan sitelerde ps5 4 milyon sattı, xsx 2,5 milyon sattı gibi sayılar görebilirsiniz. redditte de bu sayılarla bol bol dalga geçiliyor.
    https://www.reddit.com/…7_ps5_in_the_first_6_weeks/

iki marka da satışa sunduğu konsolu anında satıyor, yani bir konsol diğerinden fazla satıyorsa tek nedeni daha fazla ürünü satışa sunuyordur. yine de yukarıdaki sayıların iki konsol için de yalan olduğu su götürmez bir gerçek. şu an fazla üretebilenin piyasayı domine edebileceği garip bir ortam var ama bu yıl sonuna kadar bile 15-20 milyon gibi komik konsol üretimleri konuşuluyor. yani bu yıl mağazalarda üst üste dizilmiş konsol görme ihtimali çok düşük.

microsoft ya da sony'den resmi bir açıklama gelmedi. aktive edilmiş konsol sayılarını sadece onlar biliyor ama sesleri çıkmıyor. çünkü ikisi de geçmiş nesle göre az üretim yapabildi. ps5 mesela preorder rekoru kırdı, sonra iptal etmek zorunda kaldılar siparişleri. amazon, wallmart, gamestop gibi dev firmalar yaptılar bu iptalleri, bunlar sony'den tedarik miktarını bilmeden kafalarına göre mi açtılar ön siparişe?
    https://www.newsbreak.com/…ders-are-being-cancelled

özet olarak, şu anki konsol satış sayılarının miktarı bilinmiyor. bilinse de o konsolun daha iyi olduğu anlamına gelmiyor.
  • ps4 kullanıcısı olarak yeni nesil tercihimi xbox tan yana kullanacağım versus

ps bana artık kardeşim bi oyun zevkimiz var diyen cebinde parası olan y kuşağı konsolu gibi gelmeye başladı. exclusive var diye ps i alacağız ama yeni oyun fiyatlarıyla en az 700 tl den otururlar karşımıza. hadi dişini sıkıp istediğin 3-5 oyunu dizdin. ama plus ın ayda 2 oyun verdiğini ve o oyunları sevmeyip ilgini çekmediğinde o ayın çöpe gittiğini düşünürsek oyun çeşitliliği konusunda baya kıt bir konsol.

xbox ta da sıktın dişini sevdiğin bir kaç oyun dizdin diyelim. sonrasında game pass sayesinde iyisiyle veya kötüsüyle '' aa bu neymiş, şu ne lan ilginç görünüyor, şunu da deneyeyim, ulan bu oyunu da duymuştum ama hiç oynamamıştım hadi indireyim '' derken zibilyon tane oyunla sirkülasyon artıyor ve konsol düzenli aralıklarla kendini oynatıyor gibi görünüyor. ( kullanan yakın bir arkadaşımdan gözlemlediğim kadarı ile) . kaldı ki game pass e gelen aaa sınıfı oyunlar ve bethesda yı satın almaları da cabası.

ps5 benim için rafta toz tutacak bir makine gibi şu an. tercih meselesi ama günümüz şartları altında xbox almak bana tam tabiri ile daha stonks geliyor.