• sony'nin bugüne değin hangi reklam ajanslarıyla çalıştığını anımsayamıyorum, fakat en iyi reklam ajanslarını seçtikleri kesin. üniversite son sınıfta adını unuttuğum bir dersin hocası, reklam mabedi coloribus.com'a girerek büyük bir firma ya da ürün seçmemizi, bunların print ve outdoor reklamlarını seçerek ayrıntılı bir şekilde inceleme yapmamızı istemişti. bu ödev final ödevi yerine geçecekti.

ben boş durur muyum. arkadaşlarım yok otomobil firması, yok iç çamaşırı firması vs. seçerken ben direkman sony playstation'ı seçtim. bahaneyle elemanların reklamlarını inceleme fırsatı buldum. ps'nin 2003-2004-2005 yılındaki reklamlarına baktığımda, reklamların genellikle; damarlı eller, kan çanağı olmuş keskin gözler, ps oynamaktan bıkmayan ve ps'yi hayatlarının merkezine yerleştirmiş insanlar, ps'nin meşhur tuşları ile ilişkilendirimiş çeşitli imgelerle ilgili olduğunu gördüm. ürünü dosdoğru ifade eden reklamları gördükçe, ps'ye bir kez daha hayran kaldım.

incelediğim pek çok ps reklamını kategorize edip ödevimde sunmuşluğum, dersten 90'la geçmişliğim var. ama tüm bunlara ve üründen çok etkilenmeme rağmen hala bir ps almışlığım yok. yanarım ona yanarım.
  • şu aralar şampiyonlar ligi maçlarında yayınlanan reklamlarında bir uzun zayıf vatandaş, bir kilolu arkadaş ve bir akbaba ya da kartal artık herneyse olan reklamlar. zayıf uzun vatandaş çoğunlukla akbaba ile kilolu vatandaşımızın arasının kötü olmasından faydalanarak golü takıp sevinmekte. kilolu vatandaşımız ise sadece tek bi durumda o da akbabanın kafesine girdiğinde zayıf arkadaşa takmakta. playstation 2 ismini vurgulamanın dışında pek de bi şey anlatmaya çalışmayan reklamlar kanımca.
  • ps2'ler ayda 80 milyon taksitle tum sony yetkili saticilarinda.ustelik 1 oyun hediyeli.
  • düşen at kafasını anlamayanlar için the godfather filminde yatağın içinden çıkan kesik at kafasını hatırlamalarını ve mafyanın bu işareti ne amaçla kullandığını hatırlamalarını önerdiğim reklam serisi.
  • playstation-severleri neden bu kadar ucube, korkunç tiplemelerle özdeşleştirdiklerini anlayamadığım reklamlar*
  • ali atif bir'in bir programinda "ben bu reklamlardan hic birsey anlamiyorum, o akbaba ne, niye o kafeste, neler oluyor, anlayan varsa bana bir tarif etsin, email adresim sudur budur" dedigi reklamlar..
    hayatinda pes3 oynamamis birisinin anlama ihtimali dusuktur gercekten..
  • galatasaray'ın maçlarını izlemek zorunda olanların ayrıca tahammül etmek zorunda olduğu cins reklamlar. insanın canını bir hayli sıkabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap