şükela:  tümü | bugün
  • olaylar hakkında haberi olmayanlar için kısa bir özet geçeyim.

playstation store çok uzun zamandan beri fırsatlar isminde bir bölüme sahipti. burada indirimli oyunlar yer alıyordu. mart ayının başında dünyada sadece türkiye ps store'da bu bölüm kaldırıldı. dünyanın geri kalanında da koronavirüs ile mücadele kapsamında çok iyi indirimlerin yer aldığı march madness(mart indirimi) kampanyası uygulanmaya başladı.

bu indirimin sadece türkiye'de olmaması üzerine playstation sahipleri tepki gösterdi. bunun üzerine playstation türkiye bu durumun kendi ellerinde olmadığını ve ingiltere playstation merkezine bağlı olarak çalıştıklarını söyledi. bu fikri oyunculara empoze edebilmek için mamaladıkları pintipanda gibi yayıncılar da sabah akşam bu durumun ingiltere ps store dan kaynaklandığını belirttiler.

bunun üzerine ingiliz ps store a bu durum hakkında tepki e-postaları atıldı. ingiliz ps store verdiği cevapta türkiye playstation store hakkında indirim olup olmaması kararını kendilerinin vermediklerini, bu kararı alan mercinin türkiye playstation store olduğunu belirtti. bu bilgiler sonucunda türkiye playstation store'un alenen yalan söylediği ortaya çıktı.

bu kararın alınmasının ardında şöyle fikirler yatıyor. insanlar sokağa çıkmadıkları için daha fazla oyun alacaklar. fırsatlar kategorisi kaldırılarak türkiye'de yaşayan insanların dışarı çıkamama durumları suistimal ediliyor ve böylece daha fazla kâr elde edeceklerini umuyorlar. ayrıca kutulu oyun satışlarında daha önceden usülsüzlükler yaptığı ve ceza aldığı ortaya çıkan aral ithalat ile gizli bir anlaşma içerisinde olabilecekleri düşünülüyor.

her halükarda türkiye playstation store, türk insanını kandırmak ve suistimal etmek için elinden geleni yapmıştır.
  • bu oluşumun pislik türkiye oluşumundan bundan sonra oyuncuların oyun almaması şart artık arkadaşlar.

böyle bir dönemde, dünyada ve ülkemizde kriz ortamı hakimken bu pislik topluluk ciddi ciddi indirimleri kaldırıp insanlara kazık fiyattan oyun satma çabası içine girmiş durumda. bunun maske, eldiven, kolonya vb. şeyleri stoklayıp fahiş fiyattan satan kansızlardan hiçbir farkı yok. illaha oyun alacaksanız gerekirse 20 tl fazla verin ama us psn üzerinden alın.

insanlık nedir ne değildir biraz us ve uk mağazalarına bakarak öğrenebilir türkiye mağazasından sorumlu insan suretindeki pislikler. bir de utanmadan ps store ile playstation türkiye'nin bir bağı yok diye yalan söylemekten de çekinmiyorsunuz. bundan sonra size tek bir kuruş yok.
  • kendilerini dün tüketici hakem heyetine şikayet ettim ve bugün savunmaları istendi. burada entry döşeyeceğinize hepinizin aynı yolu izlemenizi tavsiye ediyorum. e-devletten iki dakikada yapılacak bir şey, çok zor değil. sadece beni umursamayabilirler ancak yüzlerce şikayet gelirse gereğini yapacaklardır. hukuka aykırı fiilleri de aşağıdaki gibidir, oraya aynen yazarsınız:

tbk 28 aşırı yararlanma, ayıplı hizmet, fiyat şişirme, satıcı/sağlayıcının bilgilendirme yükümlülüğüne aykırılık

edit: gelen istekler üzerine başvuru konusu kısmına yazdığım tam metni aşağıda paylaşıyorum. şirket bilgilerine internetten ulaşabilirsiniz.

ayıplı hizmet, fiyat şişirme, tbk 28 aşırı yararlanma, bilgilendirme yükümlülügüne aykırılık

söz konusu sony türkiye / playstation türkiye şirketi, playstation store'un türkiye'deki tüm indirimlerini belirli olmayan bir süre için sona erdirmiştir. ?u an tüm dünyadaki playstation kullanıcıları için mevcut olan "mart ındirimleri", mezkur şirketin türkiye'de de ortaya çıkan coronavirüs'ü ve bu sebepten nüfusun büyük bir kısmının evde kalmasını fırsat bilmesi vesilesiyle tamamen kaldırılmıştır.

söz konusu indirimler, tüm playstation kullanıcıları için oyun konsolundan beklenen bir niteliktir. ayrıca konsol satışları bakımından şirketin kesintisiz olarak baş vurdugu bir pazarlama taktigidir. bu bakımdan indirimlerin kaldırılması hem bahsedilen pazarlama taktiklerini "aldatıcı reklam" kategorisine sokmaktadır; hem de 6102 sayılı tbk ve 6502 sayılı tkhk hükümlerince ayıplı hizmet
    oluşturmaktadır. kaldı ki, aylık ücretli abonelik gerektiren playstation plus üyeleri dahi herhangi bir indirimden yararlanamamaktadırlar. ancak adı geçen hizmete üyelik alınırken her ay belirli indirimlerin yapılacagı şirketçe garanti edilmektedir. bu bakımdan ayıplı hizmetin mevcut oldugu tartışalamaz.
    ınsanların evlerinden çıkmamasını fırsat bilerek, bir çeşit "şark kurnazlıgı" ile tüm dünyadaki kullanıcılara saglanan hizmetin türkiye kullanıcılarından esirgenmesinin hukuka uygun bir açıklaması olamaz.

bunun yanında yine insanların evlerinden çık(a)mamasının fırsat bilinmesi, bu süreçte yapılan ve yapılacak tüm alışverişlerde, tbk 28'de düzenlenen "aşırı yararlanma" kurumunun mevcut olacagı anlamına gelmektedir ve genel hükümler bakımından da kullanıcıların çeşitli hakları dogmaktadır.

tüm bunların yanında, adı geçen şirket, kendilerine sosyal medya hesaplarından indirimlerin neden kaldırıldıgı ve söz konusu durumun ne zamana kadar sürecegi konusunda sorulan hiçbir soruya yanıt vermedigi gibi; müşteri temsilciligi vasıtasıyla dahi tüketicileri hiçbir şekilde muhattap almamaktadır.
    söz konusu durum, satıcı/saglayıcının bir genel yükümlülügü olan bilgilendirme yükümlülügüne aykırılıktır.

gereginin en kısa zamanda yapılmasını arz ederim.
  • indirimler nerde götstore
  • 3 kere aynı şeyi yazan eğitilmez çomarın ilk mesajı üzerine kendisine mesaj attım. 200 kişi yanılmıyor da sen yanılıyor olamaz mısın dedim. bir kaç link gönderdim. sonra gaza gelmiş burada da insanlara tekrar sövmüş. bana da mesaj yoluyla epey hakaret etti, ben de karşılığında hakaret ettim ve kendisini sonsuzluğa uğurladım. uk store ve tr store arasındaki farkı gösteren, arkadaşın anlayamadığı, anlamak istemediği linkleri burada da paylaşıyorum. uk store'u özellikle seçme sebebim, tr store'un doğrudan uk store'a bağlı olmasıdır. tr store'dan yapmış olduğumuz alışverişler aslında uk store'dan yapılmaktadır. ödeme yaptıktan sonra gelen e-postayı kontrol edebilirsiniz.

uk store far cry 5 fiyatı 100 tl civarı

tr store far cry 5 fiyatı 400 tl

soulcalibur tr 469 tl

soulcalibur uk 155 tl

rage 2 tr 469 tl

rage 2 uk 155 tl civarı

life is strange sp tr 76 tl

life is strange uk 22 tl

bizim derdimizin mart indirimlerinin türkiye'de başlamaması olduğunu anlayamamak için gösterdiği müthiş gayret için kendisini tebrik ediyorum. tr store'da indirimde olan aptal bir kaç oyunu gösterip türkiyede de indirim var diyerek bunu savunmak da ayrıca üstün zeka göstergesi bravo. zehir gibi bir akla yenilmez bir iradeye sahipsin. önüne çıkan tüm engelleri aşacağından şüphem yok.

son olarak bu tırtıklı çipsonun neden kafasının karıştığının da cevabını verelim uk storeda 16 sterlin altı oyunlar ve 9 sterlin altı oyunlar var. bunlar tr storeda 90 tl altı oyunlar ve 150 tl ya da 160 tl altı oyunlar olarak satılıyor. bunları tr storeda fırsatlar ve teklifler sekmesi gittiği için artık listeleyemiyoruz. bunların fiyatları tr storeda değişmemiş. bu arkadaş bunların fiyatlarına bakıp "trde de indirim var, her ülkenin indirimi farklı bizimki de böyleymiş işte ne yapalım" diye geziyor. oğlum bunlar 365 gün indirimde zaten. bunlar daha da düşerse " gerçek indirim" oluyor.
  • şu ps store'ye türkiye ofisi karışmıyor, ingiltere ofisi karışıyor diye bilinçli pstr çalışanı veya alçak yalancı namussuzlar neredesiniz... ingiltere ofisine hem telefon açıp sorduk, hem mail attık. iksinden de aldığımız cevap "türkiye bölgesine biz (ingiltere) karışmıyor. türkiye ofisimizle görüşün oldu "

yani bu pisliği, bu organize kötülüğü yapan playstation türkiye ofisi ..bunların hesabını onlardan sormamiz lazım, ki biz bir grup olarak ofislerine gideceğiz yakında, bu pisliği neden bize yaptıklarına dair..o zaman yine editlerim...

ulan neye yanıyorum bilyor musunuz? "muhasebeciyi ülke müdürü yaparsanız böyle olur :) mustafa yiğit de mcdonalds'tan falan gelmişti:)
    mis gibi oyuncu sercan sülün varken hale bak yahu"
  • başlığa girerken düşündüğüm şey ; covid nedeniyle heralde %50 indirim yaptılar ya da bazı oyunları ücretsiz sunmaya başladılar idi.

adamlar indirimi kaldırmış bu nasıl insafsızlık yahu?

global merkezine şikayet etmenizi tavsiye ederim, davranış şekli olarak ağır rezalettir.
  • koskoca store resmen turist sikmeye çalışan türk esnafı gibi yönetiliyor. bu zamana kadar zaten kendilerine kıldım steamde 250 liradan çıkan oyunu 450 liradan kitlemeye çalışıyorlardı. şimdi de karantina gününde bir cok store indirime gitmisken fiyat zammı yapıyor.

yeni nesilde xboxa gecmeyeni siksinler. game pass gibi güzellik yaptı adamlar muadil bir şey bile çıkarmadınız. size 1 lira vereni siksinler şu an itibariyle.
  • --- spoiler ---

kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için yukarıdaki entry'mi tekrar giriyorum. eğer problem olursa yukarıdaki entry'yi silebilirim. amacım sadece insanlara bilgi vermektir ve tüketici hakları bakımından bilinçlendirmektir. "ne ağladınız" falan diyen arkadaşlara da başlık altından siktirip gitmelerini öneriyorum. bu başlıkta bunu tartışmayalım da neyi tartışalım birader?

edit: şirket bilgileri için: https://e-sirket.mkk.com.tr/…/sirketbilgileri/10677

--- spoiler ---

kendilerini dün tüketici hakem heyetine şikayet ettim ve bugün savunmaları istendi. burada entry döşeyeceğinize hepinizin aynı yolu izlemenizi tavsiye ediyorum. e-devletten iki dakikada yapılacak bir şey, çok zor değil. sadece beni umursamayabilirler ancak yüzlerce şikayet gelirse gereğini yapacaklardır. hukuka aykırı fiilleri de aşağıdaki gibidir, oraya aynen yazarsınız:

tbk 28 aşırı yararlanma, ayıplı hizmet, fiyat şişirme, satıcı/sağlayıcının bilgilendirme yükümlülüğüne aykırılık

edit: gelen istekler üzerine başvuru konusu kısmına yazdığım tam metni aşağıda paylaşıyorum. şirket bilgilerine internetten ulaşabilirsiniz.

ayıplı hizmet, fiyat şişirme, tbk 28 aşırı yararlanma, bilgilendirme yükümlülügüne aykırılık

söz konusu sony türkiye / playstation türkiye şirketi, playstation store'un türkiye'deki tüm indirimlerini belirli olmayan bir süre için sona erdirmiştir. ?u an tüm dünyadaki playstation kullanıcıları için mevcut olan "mart ındirimleri", mezkur şirketin türkiye'de de ortaya çıkan coronavirüs'ü ve bu sebepten nüfusun büyük bir kısmının evde kalmasını fırsat bilmesi vesilesiyle tamamen kaldırılmıştır.

söz konusu indirimler, tüm playstation kullanıcıları için oyun konsolundan beklenen bir niteliktir. ayrıca konsol satışları bakımından şirketin kesintisiz olarak baş vurdugu bir pazarlama taktigidir. bu bakımdan indirimlerin kaldırılması hem bahsedilen pazarlama taktiklerini "aldatıcı reklam" kategorisine sokmaktadır; hem de 6102 sayılı tbk ve 6502 sayılı tkhk hükümlerince ayıplı hizmet
    oluşturmaktadır. kaldı ki, aylık ücretli abonelik gerektiren playstation plus üyeleri dahi herhangi bir indirimden yararlanamamaktadırlar. ancak adı geçen hizmete üyelik alınırken her ay belirli indirimlerin yapılacagı şirketçe garanti edilmektedir. bu bakımdan ayıplı hizmetin mevcut oldugu tartışalamaz.
    ınsanların evlerinden çıkmamasını fırsat bilerek, bir çeşit "şark kurnazlıgı" ile tüm dünyadaki kullanıcılara saglanan hizmetin türkiye kullanıcılarından esirgenmesinin hukuka uygun bir açıklaması olamaz.

bunun yanında yine insanların evlerinden çık(a)mamasının fırsat bilinmesi, bu süreçte yapılan ve yapılacak tüm alışverişlerde, tbk 28'de düzenlenen "aşırı yararlanma" kurumunun mevcut olacagı anlamına gelmektedir ve genel hükümler bakımından da kullanıcıların çeşitli hakları dogmaktadır.

tüm bunların yanında, adı geçen şirket, kendilerine sosyal medya hesaplarından indirimlerin neden kaldırıldıgı ve söz konusu durumun ne zamana kadar sürecegi konusunda sorulan hiçbir soruya yanıt vermedigi gibi; müşteri temsilciligi vasıtasıyla dahi tüketicileri hiçbir şekilde muhattap almamaktadır.
    söz konusu durum, satıcı/saglayıcının bir genel yükümlülügü olan bilgilendirme yükümlülügüne aykırılıktır.

gereginin en kısa zamanda yapılmasını arz ederim.
  • "ne yapsın türkiye'ye özel indirim mi yapsın?" diye savunan arkadaşlar playstation'ın mega march indiriminden habersiz herhalde. cahil olmak farklı bir şey.

ps5'te gidip eu/us hesabı açacağım direkt. adamlar zaten alıyor gbp'yi çarpıp oyun fiyatı oluşturuyor bir boka yaradıkları yok, en azından indirimlerden yararlanırız.

edit: gelen mesajlara istinaden ekleyelim; burada tepki playstation türkiye'yedir, sony markasına değil. sony'nin diğer bölgelerde güzel fiyatlandırmalar yapabildiğini biliyoruz fakat basiretsiz sony türkiye'ye satış grafiği kazandırmamak amaç bundan sonra.