şükela:  tümü | bugün
  • "ama ben bunu şirketime expense edeceğim" şeklinde bir cümle kalıbını az önce duyduğum edebiyat.
  • "first major bir durum olmadıkça standart sözleşme uygulanmaktadır." ifadesini mailde gören gözlerime kör olmayı dileten edebiyat. first major ne la?

(bkz: force majeure)
  • bazen hatta bazan, "bu tür tranzekşınlarda bu meyiller çok importınttır" cümlesini duyup türkçeye de ingilizceye de yabancı kesilirsiniz... kanınız donar... sonra yemek saati gelip de aynı hatun "aç ayı oynamaz şekerim" deyince herşey normale döner... az önce bambaşka dillerde uçan balon, osura osura havasını indirerek hızlıca gözden kaybolur!!!
  • türkçeyi geçtim, onun içine ettiniz zaten bir de ingilizceyi bok etmeyeydiniz bari dedirten saçma sapan ifadeler içerendir.
  • şurada yazılanlardan iki sayfa okuduktan sonra hayattan soğuduğum dil. ulan sizde peygamber sabrı mı var? benim etrafımda bir insan böyle cümle kursa, samimiyet dereceme göre ya "siktir git adam gibi konuş sıçtırma ağzına" ya da "önce konuşmayı öğren hadi canım" derim. ama ikinciyi kullanmak için çok zorlanırım. küfür etmek daha rahatlatıcı. çünkü öbür türlü ağzının ortasına da bir tane yapıştırmak gerekir ki işler çıkmaza girer o zaman. her neyse... plazada çalışan ve böyle konuşmayan sözlük ahalisi, hepiniz gözümde bir kat büyüdünüz. allah sabrınızı daim etsin.
  • evvel zaman içinde benim çaliştiğim, pek kurumsal olmayan bi firmada patron ve çalişanlar böyle konuşuyordu, toplantılar set ediliyor, birileri habire push ediliyor, arada bir millet birbirine eyseap! diye bağiriyordu. insanlar sisi'leniyordu. birileri birilerini kompanse (yazılışı bu mu emin bile değilim) ediyordu.

"know how önemli hacıııı" diye tavsiyelerde bulunuyorlardı hep.

hep komik geldi bana
  • çoğunlukla konuşma dilinde "x bey/hanım der ki" kalıbının sık sık duyulabileceği dildir. misal:

- alo, tunç bey. merhaba, ben armina.
    -buyrun armina hanım.
    -tunç bey, az önce beni tandans bey aradı. tandans bey der ki, siparişimizin son durumu nedir?

örnek kullanımı yukarıda görülebilen kalıbı bulana da, kullanana da yaygınlaştırana da ayrı ayrı övgüler düzmek istiyorum ama edemiyorum. sonuçta ben de bu dünyadan ekmeğimi yiyorum.

ama gün gelir de benim bu kalıbı kullandığımı duyarsanız, gönül rahatlığı ile ağzıma küreklerle girişebilir, kafama tırpanı gecirebilirsiniz.

evet mesafeli durmak isteyen için uygun bir kalıp gibi görünebilir, amma velakin ben senin içini bilirim be bacım. der ki, mer ki diyerek şekil yapmaya gerek yok.
  • -tamam ozakman'cığım ama bunu further discuss ediyor olacağız.
    -firdir diskis idiyir iliciğiz.
    -efendim?
    -bir şey demedim bıdıbıdı hanım......ahmet abi bir çay ver de sinilerim yatışsın.
    -al canım al, bunu da furhter pay edersin.
    -ahmet abi:/

hesabın var mı? giriş yap