şükela:  tümü | bugün
 • avrupa yakası dizisinde bolca dalga geçilen kadın tipidir. kadının, bilhasa türk kadının toplumda yerini bulma mücadelesinde bazen napacağını şaşırdığının canlı göstergeleri olanları çoktur. bunların erkekleri de pek bi farklı değillerdir.
 • plaza insanının dişi versiyonudur..erkek versiyonundan farkı yaptıkları işlere ek olarak ayrıca ,sabahtan akşama kadar mini etekle , topuklu ayakkabılar üzerinde daima makyajı taze, saçları daima kuaförden yeni çıkmış gibi duran ( aslında sadece blendax ile yıkayıp çıktıklarını iddia ederler) rahatsız bir yaşam formu süren,bu rahatsızlık içinde işlerini birtürlü yetiştiremeyen insan topluluğudur
 • gercek gunes yuzu goremeyen, suni havayi icine ceke ceke yasam mucadelesi vermeye calisan, altindan ustunden gecen elektrik yuzunden hakli bir sekilde asabiyet yasayan, butun gun bilgisayarin karsisinda oturmaktan bel ve sirt agrisi ceken, tuvalete bir tasmasi olmaksizin gidemeyen, sabah ise baslamak icin asansor kuyrugunda 10 dakika bekleyen, her gun guvenlik kontrolu bahanesi ile radyasyona maruz kalan ve plaza erkeginden farkli olmayan insan turudur.
 • türkiye'nin her yerinde bolca bulunmayan plazalar... ve oralara "kapak atabilmiş kadınlar"

  bunları karlı havalarda ayırt etmek daha kolaydır. efendim servis, özel araç gibi ulaşım araçlarına binen bu kadınlarımız yaz-kış devamlı topuklu ayakkabı, klimatize ortamdan ince kıyafetler giymektedirler. bir nevi anakronik kelimesi uygun kaçabilir bunlara, o zamanlarda.

  saçlar yapılıdır, hatta çoğu zaman frapan renkler tercih edilir.* olmadı yaşını 2-3 kat büyük gösterecek sarı balyaj, röfle, neyse ne yaptırırlar.
  makyaj evde yapılır, işe pejmurde gelip birden makyajla parlamazlar. eller her daim manikürlüdür, hatta eller ev işinden uzaklıktan da olsa gerek bakımlıdır. elini yıkamak zorunda kaldığında hemen çantadan minik bir el kremi çıkartıp elini suyun uyumsuz ph değerinden arındırmak isterler.

  bu kadınlar nasıl bu hale geldi dersiniz demesine de onları da toplum o hale getirdi demek gerekir belki de. birbirinden göre göre... üzüm olanlar kadın değil aslında.
 • bir arkadaşım bu arkadaşlara excel kadını diyor ki aklıma alyuvarları bile dikdörtgen kadınlar geliyor.
 • nedense oraya çalışmak için değil de, erkeklerin gözlerini şenlendirmek, gönüllerini eğlendirmek için konulmuş oyuncak seks bebekleri gibi giyinmekten imtina etmeyen kişidir. topuklu ayakkabının, makyajın, mini eteğin ve bütün bunların içine konulabileceği "prezentıbıl" kavramının kişinin yaptığı işle, göstereceği performansla, işleteceği kafasıyla uzaktan yakından alakası olmadığına bir türlü uyanamayan güzeldir. anlamıyor ki, günün 9 saati seni altına almak isteyen, neden yükseltsin, yüceltsin? aklını fikrini yok sayıp seni arzu nesnesi olarak etrafında isteyen niye sözünü dinlesin?
 • yaka kartini eve girene kadar cikarmayan insan turunun disi ornegidir kendileri.
 • yaka kartinin her turnikeyi actigini dusunup metroda dahi yaka karti ile gecmeye calisan plaza insandir. pavlovu analim, ruhu şad olsun.
 • açılmayan pencere camları yüzünden havasız kalan, soldurulmaya çalişilan kadın.