şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 300 kadar plazma proteini tanımlanmıştır. fizyolojik ve patolojik şartlara göre proteinlerin lokalizasyonları ve konsantrasyonları değişir.plazma proteinleri analizi için kan serumu kullanılır. ayrıca plazma, idrar, amniyon sıvısı, beyin omurilik sıvısı, tükrük, gaita, periton sıvısı, plevra sıvısı da vücuttaki çeşitli proteinlerin analizinde kullanılır. böbrek hastalıkları nedeniyle idrara karışabilir. idrara protein çıkmasına proteinüri denir.
 • spesifik protein elektroforezi(spe)ne göre sınıflandırılır;

  spe bölgesi prealbümin; nutrisyonel durum ve kc fonksiyonunu gösterir. kc sirozunda malnutrisyonda azalır. kronik renal hastalık ve hodgkin'de artar.

  1. prealbümin: transport proteinidir(t3, t4) akut faz yanıtında düşer. cerrahi hastalarında nutrisyon takibinde albuminin yerini almıştır.
  2. retinol bağlayıcı protein(rbp): transport proteinidir(vit-a retinol) akut faz yanıtında düşer. sentezi kc'de çinko ile. çinko eksikliğinde a vit eksiklik bulguları görülebilir.

  spe bölgesi albumin: nutrisyonel durumu, kc fonksiyonunu gösterir. azaldığı durumlar: malnutrisyon, nefrotik sendrom, inflamasyon, kc sirozu...

  1. albumin: transport proteini, onkotik basıncın sürdürülmesi, amino asitlerin endojen kaynağı. akut faz yanıtında düşer

  spe bölgesi alfa1:

  1. alfa1antitripsin: antiproteaz. alfa1 bandının %90ını oluşturur. konjenital eksikliğinde erken dönemde amfiem ve sirozla sonuçlanan infantil hepatit oluşur. akut faz yanıtında artar.

  2. alfa1asit glikoprotein: akut faz reaktanıdır(artar) enflamasyın, kanser ve ağır travmalarda artar.

  3. alfa1 lipoprotein(hdl): transport proteinidir.

  4. alfa1 fetoprotein(afp): temel fetal proteindir. artmış fetal düzeyleri nöral tüp defektini gösterir, yetişkinde artışı hepatoselüler tmleri gösterir.

  spe bölgesi alfa2:

  1. haptoglobin: serbest hemoglobini bağlar ve transport eder. iv hemolizde azalır, akut inflamasyonda artar. (akut faz yanıtında artar)

  2. alfa2 makroglobin: antiproteaz. nefrotik sendromda dramatik yükselir, pankreatit ve prostat ca'da düşer

  3. serüloplazmin: bakır metabolizmasında rol alır. wilson hastalığında azalır, bakır toksisitesinde artar. akut faz yanıtında artar(en son artar).

  spe beta bandı:

  1. trasferin: demir transportu. demir eksikliğinde artar inflamasyonda azalır. akut faz yanıtında düşer.

  2. hemopeksin: dolaşımda hem molekülünü bağlar. hemolitik olaylarda azalır.

  3. beta-lipoprotein(apo-protein b): lipid taşır

  4. c3 c4: immün sistem faktörü. akut faz yanıtında artar.

  5. fibrinojen: koagülasyon faktörü. beta ve gama bölgesi arasında bulunur. akut faz yanıtında artar.

  6. beta2 mikroglobulin: tüm çekirdekli hclerin yüzeyinde yer alır. renal tübüler fonksiyonun göstergesidir. renal transplant rejeksiyonu ve b hc li tm lerin izlenmesinde yararlıdır. akut faz yanıtında artar.

  spe gama bandı:

  1. crp: immün fonksiyon. beta-gama bölgesine göç eder. non spesifik fakat en hassas akut faz reaktanıdır. (afy de artar-ilk artan)

  2. ig g: immün fonksiyonun en yüksek konsantrasyonlu ig'dir. monoklonal artışı myeloma gibi b hc li tmlerde görülür. (afy de artar)

  3. ig a: immün fonksiyon. monoklonal artışı karaciğer sirozunda görülür. (afy de artar)

  4. ig m: immün fonksiyon(erken cevap). monoklonal artışı waldenström makroglobulinemisinde izlenir. (afy de artar)