şükela:  tümü | bugün
 • bunlar çok net olarak ikiye ayrılır: genç plinius [calus plinius caecillus secundus] ve yaşlı plinius [calus plinius secundus ] şeklinde. genç olan yaşlı olanın yeğenidir. ve hatta daha sonra genç olan yaşlı olan tarafından evlat edinilmiştir. yaşlı olan daha çok kitap yazmış; doğa, savaş, tıp, önüne gelen alana bodoslama girmiştir; genç olan ise orada burada gezerek kendini mektup yazma işine vermiştir. bu mektupları imparatora filan da göndermiştir. (mektupların 10. kitabını yky basmıştı: genç plinius'un anadolu mektupları - hem de oturkay editörlüğünde)

  hamiş: genç olanı yeğdir.
 • yaşlı olanı vezüv'ün patladığı gün (24 ağustos 79) ölmüş, genç olanı ise vezüv'ün patlayışını ve sonrasında gelişen olayları kaleme almış plinius. genç plinius, bitinya bölgesindeki (bursa, kastamonu, zonguldak) yolsuzlukları araştırmak üzere görevlendirilmiştir.
 • m.s. 23-79 yıllarında yaşamıştır. tozlu yerlerde çalışmanın risklerine işaretle, tozlu işyerlerinde çalışanlar arasında öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerin görüldüğünü belirtmiştir
 • doğanın en büyük armağanı hayatın kısalığıdır
 • "herkes kendisi için bir ibrettir; yeter ki insan kendini daha iyi tanımasını bilsin!" sözünün sahibi yunan filozof.
 • nullus est liber tam malus ut non aliqua parte prosit diye bir sözü var.

  hiçbir kitap yoktur ki der plinius, en azindan bir bolumu yararli olmasin. mantiken cok hakli bir arguman ortaya koymustur. lakin gunumuzde canlansa ve dunya genelindeki kitaplara goz gezdirse, modern edebiyata, kisisel gelisim safsatasina, marketing plot'larina, erisimin boylesine kolay oldugu sartlarda global bestsellerlara baksa sinirden intihar ederdi herhalde.
 • plinius yada pliny m.s. 23'te itlaya como'da dünyaya gelen orta çağ bilim insanı. yaşlı plinius olarak da bilinir. bunun sebebi yeğeni genç plinius'u evlat edinmesi ve kendi varisi olarak belirlemesidir.

  genç plinius roma vatandaşı oldu ve roma'da bir insanın yükselebileceği en yüksek mertebeye kadar yükseldi. bir roma senatörü olan genç plinius, şövalye plinius'a kıyasla daha yüksek dereceye sahipti. roma'da şövalyelik senatörlüğün bir alt mertebesi olarak belirlenmişti.

  plinius (gaius plinius secundus) roma'ya yerleşir ve bundan sonra hukukçu ve yazar olarak görev yapar. onu bilim insanı kimliği ile tanımamızı sağlayan ise historia naturalis isimli eseridir. historia naturalis'in diğer bir ismi doğa araştırmaları olarak yazılabilir. bu eserinde plinius kendisine 20.000 veri sağlayan derleme çalışması yapmıştır. eserinde kaynaklar konusunda çok titiz davranmadığı ile ilgili bir görüş bilim tarihçileri arasında vardır. bu nedenle uydurma olan ve kanıta dayalı olan şeylerin yan yana sunulduğu söylenir.

  plinius az uyduğu söylenebilir. "yaşamak, uyanık kalmaktır." sözü plinius'un çalışmayı sevdiği uyku düzeni hakkında fikir verir. historia naturalis'de 472 yazarı kaynak olarak vermiştir. doğa araştırmaları o güne kadar yapılmış çalışmaların bir analizi olarak görülebilir. plinius imparatorlar vespasianus ve titus ile dostluk kurmuştu. yazdığı historia naturalis'in imparator titus'a ithaf edildiği bilinmektedir.

  plinius sanat tarihi ile ilgili eserleri sanat tarihçileri arasında iyi bilinir. ortalamaya kıyasla varlıklı bir ailede doğmasının avantajını iyi kullandığı söylenebilir.
 • yaşlı olan genç olanın dayısıdır.
  yaşlı plinius sadece yazar değil zamanında avukatlık da yapmış bir askerdir. zaten ölümünde de filo komutanıydı. vezüv yanardağı patlayınca merakından, komutanlığını yaptığı bir filodan gemiye atlayıp olay yerine gitmiş, orda yağan küller yüzünden ölmüştür.
  yeğen genç plinius ise bu olayı mektuplarında güzel bir şekilde anlatmıştır.
  genç plinius dayısının da yardımlarıyla çok iyi eğitim almıştır. bir dönem o da avukatlık yapmış, hatta bitinya eyaletinde valilik yapmıştır. bu valilik görevi sırasında imparator trajanus ile epey mektuplaşmış ve bunları kitap yapmıştır (kitap türkçeye çevrilmiş halde var). zenginliği ve cömertliği de ün yapmıştır.

  aslında bunları ayrı ayrı başlıklara da yazabilirdim de üşendim, affola.
 • bartın'ın ilçesi şirin amasra 'da genç plinius 'un adı verilmiş bir sokak var. sokağın hemen yanında ise bugün "bedesten " adı verilen ve imp.traianus (97-118) zamanında ihya edildiği düşünülen bir eyalet meclis binası ve toplanma alanı olduğu sanılan kalıntılar bulunmaktadır.