şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hoplamalı zıplamalı antrenman. kısacası yer çekimi esastır. örneğin önünüzde 1 metrelik bir kutu var. o kutunun üstüne atlıyorsunuz, kutunun üstünde ne kadar kaldığınız bir önemi yok. önemli olan düşüş haraketi. düşüş sırasında tetikte bekliyorsunuz ve ayaklarınız yere temas ettiği anda kutunun üstüne tekrar zıplıyorsunuz. videolu anlatım

    bu en basit pliometrik haraketlerinden birisi olsa gerek. daha fazlası için youtube kullanın ve uygulayın. normal ağırlık rutininden daha fazla işe yaradığını söyliyebilirim ama kombine etseniz de olur. özellikle bayanlar son yazdıklarımı 2 kere okusun.
  • basketbolcu gençlerin nasıl daha çok zıplarım tarzı sorularının cevabı bu antremandır. hareketler düşük, orta ve yüksek yoğunlukludur temel mantık amortisman (hafif eğilip sıçramaya kadar olan süreç) süresini mümkün olduğu kadar kısa tutup konsantrik kasılma esnasında bacaklara daha çok enerji yüklenmesine olanak tanımaktır, patlamalı antreman türüne girer dayanıklılık antremanına dönüşmemesi için set arası molaların oldukça yüksek tutulması gerekir.spor veya antreman geçmişi olmayanlar uzak dursun sakatlanma riski çok yüksektir önce tendonların sağlamlaştırılması gerekir.
  • boks gibi dövüş sporları ile uğraşanların da ilgilendiği antrenman biçimidir.
  • boks gibi dövüş sporlarından ziyade, basketbol, voleybol gibi hızlı yön değiştirme hareketleri bulunan sporlar için idealdir.