şükela:  tümü | bugün
 • internet gezginlerinde belirli tipte eklentileri olan html dosyaları çalıştırmak için gerekirler
  örneğin flash animasyon veya çeşitli multimedya programları gibi (bkz: realplayer)
 • pro tools, logic, digital performer, cubase vesaire programlarin icinde acilan native, ya da 3rd party firmalarca yapilmis mini efekt programlari. misal pro tools ta kullanilabilen binlerce ekolayzir, kompresor, reverb, delay gibi pluginler vardir.
  (bkz: rtas)
 • yazılımların, orjinal versiyonlarında desteklenmeyen uygulamaları kulanılabilir yapar...
 • işleri kolaylaştırıcı,zenginleştiricidir...
  mesela eye candy photoshop ta çok kullanılan bir plugindir.
 • (bkz: vst)
 • (bkz: eklenti)
 • plugin (ya da addon, eklenti vesaire), bir yazilimin esnekligini arttirici oldugu kadar lanetidir de. gelistiriciler, yazilimlari icin pluginler gelistirildikce, sagladiklari islevsellik zenginligine nasilsa dolayli yoldan sahip oldugundan dahili ozellik olarak sunmaya yeltenmez, buna kaynak harcamazlar.

  hakli gibi gorunse de bu kullanici acisindan bir sikintidir. zira kullanici kendisi icin en kullanisli olan formu olusturmasi icin yazilimi yuklemesi yetmez, ustune eklentiler, pluginler bilmemneler yuklemesi gerekir. haliyle rekabet piyasasinda sozkonusu islevselligi dahili saglayan yazilimlar uzun vadede plugin destekli sozde esnek yazilimlara ustun saglayacaklardir. (mesela kmplayer gibi all round media player'larin codec destekli diger player'lardan daha cok tutmasi)

  firefox'ta bu konu daha da vahimdir. dogru durust kullanisli bir tabbed browsing tecrubesi icin dahi addonlar yuklemek gerekir. hatta addon'larin firefox kurulumunun parcasi olmasi gerekliligi o kadar ayyuka cikmistir ki fuber mi febe mi fube mi alistiginiz addonlari yedekleyip tek seferde kuran addon'u bile vardir.

  bu sebepten buradan gelecegin yazilim gelistiricilerine sesleniyorum: gerizekali olmayin. kendinizi allah rizasi icin kullanici yerine koyun. ayni seyi yazmaya useniyorsaniz plugin yazariyla anlasin belli test kriterleri koyup (guvenlik muvenlik) kodun parcasi haline getirin. once kullaniciyi dusunun. hedefiniz cok super program yazmak degil, kullanicinin cok super bulacagi program yazmak olsun.

  eger varolan cok tutan asmis esnek bir yazilima rakip dusunuyorsaniz da ilk hedefiniz pluginlerin islevselligini barindiran bir sey cikarmak olsun aninda gecersiniz sollarsiniz basarsiniz. onlar da "ee biz cok esnegiz" dedikleriyle kalirlar.
 • kullanmayı isteyip bulamadığımdır. evet, google amcayı aradım taradım bir takım siteler çıkıyor ama hangi plugin ne işe yarar diye ya ben göremedim ya bulamadım. tek kullandığım plugin imagenomic ki işimi inanılmaz kolaylaştırıyor portrelerde. bu tarz portre ve manzara için kullanışlı plugin bilenler öneriye ve yardıma açığım efendim.
 • eklenti anlamına gelmekte olup herhangi bir programa sonradan kazandırılan ek yazılım ve de fonksiyona verilen isimdir ve tek başına rastgele bir ana yordamdan bağımsız olarak çalışmaz, çalıştırılamazdır.

  bu kaa, tşkrler.
 • ses düzenleme alanında, rezonansa giren sesleri düzenlemek için parametrik ekolayzır kullanırız ama çok daha iyi bir yöntem var, o da "dinamik ekolayzır" plugin'idir.

  dinamik ekolayzır, frekansları düzenlerken aynı zamanda ufak bir kompresöre sahiptir. üzerinde threshold bulunur. yani frekans yükselip rezonansa gireceğinde müdahale yapar, frekans normal seyrindeyken dokunmaz. dolayısıyla belki de kayıtta 5 kez rezonansa girecek ses için tüm kaydın ekolayzır dengesini bozmamış oluruz. treshold, frekans yükseldiği an baskılar ve o rezonans yaratacak frekans engellenmiş olur.

  aynı şekilde bunu düşük frekanslara da geniş bir biçimde uygulayıp dengesizlikten kurtulabiliriz.

  işte dinamik ekolayzır, ilaç gibi bir araçtır. bunun için "nova"nın ekolayzırını öneririm, "tdr nova dynamic eq" adıyla bulunuyor. burada ayrıca kompresördeki gibi "attack" ve "release" döndüreçleri var. eğer rezonans için ayarlama yapacaksanız bunları kısa tutmak gerekir.
hesabın var mı? giriş yap