*

şükela:  tümü | bugün
 • internet gezginlerinde belirli tipte eklentileri olan html dosyaları çalıştırmak için gerekirler
  örneğin flash animasyon veya çeşitli multimedya programları gibi (bkz: realplayer)
 • pro tools, logic, digital performer, cubase vesaire programlarin icinde acilan native, ya da 3rd party firmalarca yapilmis mini efekt programlari. misal pro tools ta kullanilabilen binlerce ekolayzir, kompresor, reverb, delay gibi pluginler vardir.
  (bkz: rtas)
 • yazılımların, orjinal versiyonlarında desteklenmeyen uygulamaları kulanılabilir yapar...
 • işleri kolaylaştırıcı,zenginleştiricidir...
  mesela eye candy photoshop ta çok kullanılan bir plugindir.
 • (bkz: vst)
 • (bkz: eklenti)
 • plugin (ya da addon, eklenti vesaire), bir yazilimin esnekligini arttirici oldugu kadar lanetidir de. gelistiriciler, yazilimlari icin pluginler gelistirildikce, sagladiklari islevsellik zenginligine nasilsa dolayli yoldan sahip oldugundan dahili ozellik olarak sunmaya yeltenmez, buna kaynak harcamazlar.

  hakli gibi gorunse de bu kullanici acisindan bir sikintidir. zira kullanici kendisi icin en kullanisli olan formu olusturmasi icin yazilimi yuklemesi yetmez, ustune eklentiler, pluginler bilmemneler yuklemesi gerekir. haliyle rekabet piyasasinda sozkonusu islevselligi dahili saglayan yazilimlar uzun vadede plugin destekli sozde esnek yazilimlara ustun saglayacaklardir. (mesela kmplayer gibi all round media player'larin codec destekli diger player'lardan daha cok tutmasi)

  firefox'ta bu konu daha da vahimdir. dogru durust kullanisli bir tabbed browsing tecrubesi icin dahi addonlar yuklemek gerekir. hatta addon'larin firefox kurulumunun parcasi olmasi gerekliligi o kadar ayyuka cikmistir ki fuber mi febe mi fube mi alistiginiz addonlari yedekleyip tek seferde kuran addon'u bile vardir.

  bu sebepten buradan gelecegin yazilim gelistiricilerine sesleniyorum: gerizekali olmayin. kendinizi allah rizasi icin kullanici yerine koyun. ayni seyi yazmaya useniyorsaniz plugin yazariyla anlasin belli test kriterleri koyup (guvenlik muvenlik) kodun parcasi haline getirin. once kullaniciyi dusunun. hedefiniz cok super program yazmak degil, kullanicinin cok super bulacagi program yazmak olsun.

  eger varolan cok tutan asmis esnek bir yazilima rakip dusunuyorsaniz da ilk hedefiniz pluginlerin islevselligini barindiran bir sey cikarmak olsun aninda gecersiniz sollarsiniz basarsiniz. onlar da "ee biz cok esnegiz" dedikleriyle kalirlar.
 • kullanmayı isteyip bulamadığımdır. evet, google amcayı aradım taradım bir takım siteler çıkıyor ama hangi plugin ne işe yarar diye ya ben göremedim ya bulamadım. tek kullandığım plugin imagenomic ki işimi inanılmaz kolaylaştırıyor portrelerde. bu tarz portre ve manzara için kullanışlı plugin bilenler öneriye ve yardıma açığım efendim.
 • kısaca, mevcut programa yeni özellikler eklenilmesine olanak sağlayan yazılım bileşenidir.