şükela:  tümü | bugün
  • demir eksikliği ve yutma güçlüğü ile giden hastalıktır. tanıda baryumlu grafi kullanılır ve tedavisi demir eksikliği anemisi gibidir. en önemli komplikasyonu özofagus squamöz hücreli kanseridir.*
  • demir tedavisine yanıt vermeyen hastalarda mekanik dilatasyon yapılır.
  • peterson kelly de dendiği olur. olmayabilir de tabi, çok iddialı olmamak lazım. özefagial web post krikoidaldır. zaten pre krikoidal olsa orası özefagus olmuyor. neyse efendim, bu sendromun tedavisi inşaat demiridir.

edit: krokoidal, krikoidal, krikodal, krokidal, krikodal, krokodal, krikidal, eh amk.
  • demir eksikliği anemisi+disfaji+özafagial web triadıyla klasik sendrom.
  • nam-ı diğer paterson-brown-kelly (oldu olacak bilimadamlarının evcil hayvanlarının isimlerini de ekleseydiniz listeye) sendromu. sıklıkla 40-70 yaş arası kadınlarda görülür. atrofik dil de önemli bir bulgudur bu hastalıkta.
  • disfajinin giderilmesi için dilatasyon uygulanmaktadır.
  • klasik olarak postkrikoid özofagus ön duvarında görülür. web - fe eksikliği anemisi ve disfajinin birlikte görüldüğü sendromdur. tedavisi disfajinin kökenine yöneliktir
  • bugün kanlı canlı örneğini gördüğüm hastalık. orta yaş kadın hasta katı gıdalara karşı yutma güçlüğü ve demir eksikliği anemisi var. tam dedim işte sen osun, plummer... demesin mi endoskopide atrofik gastrit çıktı diye. bana yine hüsran...

bu hastalıkta glossit, dispepsi, kaşık tırnak olur tabi ama gastrit?? sinir oldum araştırdım. meğer gastriti olduğu için demir eksikliği varmış. dedim ilahi baştan söylesene şunu.*

şöyle ki atrofik gastritte midede asit salgılayan hücrelerin azalmasına bağlı olarak mide suyunun asiditesi azalır ve besinlerin sindirimi zorlaşır. ayrıca demir emilimi *bozulur ve demir eksikliğine bağlı diğer semptomlar *ortaya çıkar. çünkü demir eksikliği, demir bağımlı oksidatif enzim düzeyini azaltarak miyopatiye sebep olur filan.

evet bir plummer gördüm ama gastritli.
  • plummer-vinson sendromu, yutma güçlüğü, demir eksikliği anemisi, özofagus ağları, dilin arka kısmının ve ağzın kenarlarının enflamasyonu ile karakterize nadir bir hastalıktır. özofagusun skuamöz hücreli karsinoma riskini artırmaktadır.

özofageal ağların sebebi tam bilinmemekle beraber, bunlar tıkanıklığa sebep olurlar. daha çok 40 yaş ve üstü kadınlarda görülen hastalık, gastroözofageal reflü , kronik graft-vs-host hastalıkları veya kabarmaya sebep olan deri (blistering skin diseases) hastalıklarına bağlantısı olduğu düşünülmektedir. özofageal ağlar, üst özofagusta yoğunlaşmaktadır. bu ağların genel semptomu ise, yeterince çiğnenmemiş yiyeceklerin yutma güçlüğüdür. bir diğer ismi, paterson-brown-kelly sendromudur.