şükela:  tümü | bugün
  • kıs. polimetilmetakrilat

plexiglass ticari adıyla bildiğimiz plastik malzemenin kimyasal adıdır.
  • kemik cimentosu ve kontakt lens yapiminda kullanilan polimer.
  • c5o2h8. pmma, ilk olarak rohm ve haas şirketi tarafından 1933 yılında üretildi.

pmma, yüksek saydamlıkta termoplastik bir polimer olup metilmetakrilat monomer’in polimerizasyonuyla elde edilir. saydamlığı, estetik ve çizilme dayanıklılığından dolayı, pmma, cama göre hafif bir alternatiftir. bazen akrilik cam olarak da adlandırılmaktadır. eğer daha yüksek saydamlık, uv direnci ve/veya çizilmeye karşı dayanıklılığa ihtiyaç duyuluyorsa ve yüksek darbe özellikleri hayati öneme haiz değilse, pmma, polikarbonata (pc) bir alternatif olarak kullanılabilir.
    pmma, enjeksiyon, ekstrüzyon ve şişirme kalıplama için tasarlanmış olan termoplastik pelet olarak mümkün olmaktadır ki pellet form bana hep çekici gelmiştir. sıvı faza getirmem gerekse bile pellet form olsun da dmf içinde çözerim nasıl olsa.
    ayrıca altın iyonlarımı içinde tuttuğum polimer matristir. yegane uv-vis spektrum referansımdır.
    ayrıca ve ayrıca electrowetting işleminde 72 derece kontakt açısına sahip olduğunu gördüm ve sonuç olarak hidrofobik olduğunu kabullendim.