şükela:  tümü | bugün
 • ks. precompiled inf. device driver'larin daha hizli yuklenebilmesi icin inf dosyalarinin derlenmi$ halini barindiran dosya tipi.
 • ks. pilot not flying.
 • proprioseptif nöromusküler fasilitasyon diye açabileceğimiz bi rehabilitasyon tekniği..(bkz: fizik tedavi ve rehabilitasyon)
 • plug-and-fly
  uzaktan kumandalı model ucak sektöründe, pil ve kumanda alıcısı vericisi olmayan ama motoru, pervanesi, esc'si, servoları üzerinde hazır takılmış modelleri ifade eder
  bu modellerin özelliği şudur; model ucakcılık yapan kişilerin genelde kendilerine ait değişmez uzaktan kumandaları ve alıcıları, ve pilleri vardır. bu tür modelleri alıp, kendi alıcılarını ve pillerini yerleştirerek uçarlar
  (bkz: rtf) (bkz: arf)
 • proprioseptif nöromusküler fasilitasyon olarak adlandırılan bir tedavinin türünün kısaltmasıdır. (bkz: proprioceptive neuromuscular facilitation)

  pnf genel olarak belirli hareket patternleri içinde bir dizi hareketin kas koordinasyonu, kas gücünün arttırılması, proprioseptif duyunun arttırılması, kas spazmının azaltılması (ve çok daha fazlası) için kullanılması olarak tanımlanabilir. pnf genellikle hemiplejik kökenli rahatsızlıklar da fazlaca kullanılır.

  pnf temelde 2 çok önemli mekanizma üzerine kurulmuş ve geliştirilmiştir. otojenik inhibisyon ve resiprokal inhibisyon. pnf'nin dayandığı birçok fizyolojik temel vardır ve bu temel pnf'ye özgü bazı tekniklerin bir arada kullanılması ile hayata geçirilir.

  herman kabat bu tekniğin asıl mimarı ve geliştiricisidir. asistanları olan margaret knott ve dorothy voss tekniğin temellerini geliştirmiş ve bunu kitaplaştırmışlardır.
 • pavel reyiz*, gerdirmeye dair muhtelif kitap, yazı, vesairinde bu husus ile iştigaliyle ilintili deneyim ve yöntemlerini falan anlatır.
 • "proprioceptive neuromuscular facilitation stretching" tam adıdır. kaslara yük bindirip kasmak ile "aktif" ve kasları uzatarak germek ile "pasif" şekilde icra edilir. kısa sürede çok yönlü hareket sağladığından genellikle rehabilitasyonda kullanılır. vücut ağırlığı ile yaptığım egzersizler ve uzun mesafe koşularım için vücudumu rahatlattığını söyleyebilirim.
 • açılımıyla söyleyecek olursak pilot not flying. uçakta kaptan ve ikinci pilot (first officer) arasında pf ve pnf olmak üzere görev ayrımı bulunur. örneğin gidişte kaptan pf, ikinci pilot pnf olarak görev yaparken dönüşte kaptan pnf, ikinci pilot pf olarak görev alabilir. haberleşmeyi yürütme, rota güzergahını takip etme, yakıt durumunu göz önünde bulundurma, uçaktaki sistemleri izleme görevi pnf'e aittir. bu terimin diğer bir adı da pm yani pilot monitoring olmakla birlikte son zamanlarda pm terimi otoriteler tarafından daha çok tercih edilmekte.
 • proprioseptörlerin uyarılması yoluyla nöromusküler mekanizmanın geliştirilmesi ya da hızlandırılmasıdır.