şükela:  tümü | bugün
 • latincede nefes, hava, ruh anlamına gelen pneuma kökünden türemiş, hava ile çalışan anlamında kullanılan bilimsel terim.
 • basınçlı havanın enerji olarak kullanıldığı sistemlerin tümüne birden verilen isimdir.her türlü otomasyon çözümlerinde kullanılabilirler.
  silindir ve silindirin kumandasında kullanılan valf aslında bu sistemin iki ana öğesini oluşturur.
  kumanda sinyallerinin elektrik ile sağlandığı sistemler ise elektropnömatik olarak adlandırılır.aslında otomasyon sistemlerinde kullanılan da elektropnömatik sistemlerdir.günümüzde sadece pnömatik olarak kullanılan sistemler yok denilebilecek kadar azdır.
  tekstil, otomotiv, gıda ve makina imalatı başta olmak üzere otomasyon içeren bütün sektörlerde karşınıza çıkacağından hiç şüpheniz olmasın.
 • pneuma latinceden önce antik yunancada nefes, hava, ruh anlamına gelirmiş ve gnostik öğretiye göre gnostik öğretiye ulaşmış olan aşkın insanlar hava civa olurlarmış, işte onlar insanlığın en üst düzeyinde yer alır, bir altlarındaki psişik olanlara ve ta en altta orji peşinde koşan somatik soydaşlarına doğal olarak tepeden bakarlarmış.
 • hidroliğin hava versiyonu.
 • pnömatik şemları çözmek bulmaca çözmek gibidir. sisteme girişinden itibaren havayı takip edersiniz. sonuçta hangi pnömatik ekipmanın ne zaman ne iş yaptığını tespit edince mutlu olursunuz. ama makina başında bu teorik bilgi işe yaramayabilir de.
 • (bkz: pnömoni)
 • hava basıncı kullanılarak oluşturulan sistemler. etrafımızda en kolay görebileceğimiz herhalde pnömatik çadırlar, tenis kortlarını, yüzme havuzlarını kışın kapatmak için kullanılıyorlar. bunun dışında vakum yaratarak obje hareket ettirmek şeklinde de kullanılabiliyorlar. yani bir tüpün içine yerleştirilen objeyi, tüpün bir ucundan kompresör yardımıyla havayı emerek vakum yaratıp, objeyi çekmek şeklinde. bu şekilde sürtünme etkisini çılgınca küçülterek hızı çılgınca artırabiliyorsunuz. buna örnek de pnömatik asansörler (bkz: uzay asansörü) ile pnömatik trenler. feci maliyetli olduğu için yapılmıyor, o ayrı, ama teoride mümkün.