şükela:  tümü | bugün
 • tüp sistemi olarak son zamanlarda hastanelerde de kullanımı yaygınlaşan, günlük iş akışı içerisinde yüzlerce ilaç, kan örneği, çeşitli tıbbi malzeme, röntgen filmi, rapor ve doküman bu işler için tahsis edilmiş çok sayıdaki hastane personeli tarafından bir yerden bir yere taşımak için pratik ve de hızlı bir sistem.

  uygulanmış halini incelemek icin pazar gunune kadar tuyap da devam ecek olan expomed fuarında simeks firmasinin standini inceleyebilir ayrintili bilgi alabilirsiniz.

  http://www.simeks.com.tr/…runler.liste&id=12&harf=a
 • hastane ve fabrikalarda karşımıza çıkan ve katlar arasında hızlı evrak göndermeye yarayan pnömatik tüp sistemleri, aslında çok daha büyük düşünülmüş posta sistemlerinin minyatür örnekleri. 19 ve 20. yüzyılda bazı şehirler çok karmaşık ve uzun pnömatik posta sistemleriyle donatılmış. bunların bir kısmı 80'lerde faks ve 90'larda email'in yaygınlaşmasıyla iptal edilmiş, diğerleri de teknik sorunlara yenik düşmüş:

  1865'te berlin'de kurulan pnömatik posta sistemi* 1976'ya kadar kullanılmış, zirve yaptığı 1940 senesinde toplam uzunluğu 400 kilometreyi geçiyormuş.

  paris'teki 1866'da kurulmuş, 1934'te 467 kilometrelik uzunluğa ulaşmış. dünyadaki en uzun örneği bu. 1984'te faksın yaygınlaşması üzerine kapatılmış.

  viyana'da 1875-1956 arasında daha ufak bir örneği kullanılmış, uzunluk bilinmiyor. prag'da 1887'de kurulan 60 kilometrelik pnömatik sistem 2002'ye kadar sorunsuzca işlemiş, ama o sene gerçekleşen bir sel felaketine yenik düşmüş. prag'dakinin kontrol paneli şöyle: http://upload.wikimedia.org/…/f/fa/hlavní-panel.jpg

  bu akımı başlatan ilk örnek ise 1853'te londra borsası'yla londra telgraf istasyonu arasına kurulmuş, uzunluğu sadece 200 metreymiş.

  not: peki ben buraya nereden geldim? une femme est une femme'da alfred (jean paul belmondo) filmin bir yerinde "kız adamlara bir pnömatik gönderiyor" gibi bir şey diyor. altyazıda pnömatik için "acele posta" demişler. böyle bir şeyin varlığından haberim bile yoktu ama diyalogda pnömatik, altyazıda acele postayı görünce bir şimşek çaktı. yapmışlar gerçekten.

  edit: notta varlığından haberdar olmadığımdan bahsettiğim şey pnömatik posta değil, bunun şehir çapında kullanılması.
 • otellerde departmanlar arası haberleşme, bir diğer kullanım alanıdır. *
 • sakarya eğitim ve araştırma hastanesi'nde halihazırda kullanılmakta olan iletişim sistemidir. hastanenin yaklaşık 2-3 yıllık bir geçmişi var desem yalan olmaz. çok fantastik yahu.
 • cerrahpaşa'da da mevcuttur bu sistemden.
 • almancası, rohrpost. bire bir karşılığı "boru / tüp postası" oluyor. kafka merano'dayken viyana'daki milena'ya bu posta sistemiyle ses ediyormuş efenim. sene 1920.
 • geçenlerde hacettepe hastanesi'nde gördüğüm sistem. şeffaf borulardan veriyolar dosyayı çat karşı tarafta, böyle de bir sistem işte.
 • (bkz: pnömatik posta) diyor ki bana ne derseniz deyin, değişmedim ben aynıyım.
 • yeni inşa edilen hastanelerin neredeyse tamamında bu sistem kurulmaktadır. devlet hastanelerinde kullanım amacı biraz genişletilmiş ve hemşireler arası pasta, poğaça, börek, gofret vb. gıdaların iletilmesini de üstlenmiştir.