şükela:  tümü | bugün
 • pneumonia, zaturre, bir tur akciger hastaligi.
 • aslina dogrusu zaturree. sanirim zaturre olarak kullaniliyor. http://www.zaturre.com/zaturre/index.htm
 • house m.d. adlı hugh laurienin her sezon mükemmel bir performans sergilediği dizide acemi doktor adaylarının sık sık başvurduğu ve her defasında toslamalarına neden olan hastalık. efenim türkçe meali zatürredir.
 • halk arasında akciğer iltihabı tıp dilinde ise pnömani denir. 3 çeşidi vardır. - lober pnömoni : pnömokok adı verilen mikropların neden olduğu had akciğer iltihabıdır.

  nedenleri: mikroplu tozlar, fazla yorgunluk, soğuk algınlığı veya uzun süre güneşte kalmak hastalığın zeminini hazırlar.

  belirtileri: ani baş ağrısı, titreme, kusma ve sırt ağrıları ile başlar.
  ateş, 40 dereceye kadar yükselir. fakat 10. günden sonra düşmeye başlar. öksürük, kısa sürelidir. balgam, kanlı ve yapışkandır. hastanın yüzü kızarmış, dudaklarının etrafı kabarmış, cildi kuru ve dili de paslıdır. geceleri kriz gelebilir. - virüs zatürreesi : virüslerin neden olduğu bir çeşit zatürreedir. ya aniden ya da bir soğuk algınlığı sonunda görülür. lober pnömoniden daha hafif geçer. hastalığın ateşi 39 dereceye kadar yükselir. kendini son derece yorgun hisseder. öksürüğü kuru fakat az balgamlıdır. kol ve bacaklarında da ağrılar vardır.

  bronköpnomoni : iyi tedavi edilmeyen grip, boğmaca, bronşit veya kızamıktan sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. nedenleri:akciğer ve bronşların yer yer iltihaplanmış olmasıdır. hastalık, bronşit gibi başlar, tedbir alınmazsa, 2-3 gün içinde ağırlaşır. ateş sabahları 38 derece iken akşamları 40 dereceye kadar yükselir. hastada öksürük, cerahatli ve bazen de kanlı balgam görülür. halsizdir, nefes almakta güçlük çeker, rengi de soluktur. doktor tedavisi şarttır. diğer tarftan, hasta istirahat ettirilir ve morali üstün seviyede tutulur. yanına fazla misafir kabul edilmez. ağrı olan tarafına içine sıcak su doldurulmuş şişe konur. sıcak su buharı teneffüs ettirilir. ateşi yükseldiği zaman da; vücudu ıslak bezle silinir. ateş düşürücü ilaçlar verilmez.
 • tipik ve atipik olmak üzere ikiye ayrılır. etkenleri farklı olduğundan tedavilerine farklı tedavi protokolleri izlenir.
 • freddie mercury'nin ölüm nedeni.
  aidse bağlı pnömoni.
 • hakkında sunum hazırlamakta olduğum hastalık.
  isteyene ,lazım olana, benim gibi sefil öğrencilere çarşamba gününden itibaren gönderebilirim.
 • (bkz: duocid klacid)
 • kanser hastalığı sahibiyseniz, kemoterapi ilaçları sebebiyle yakalanma şansınız çok yüksektir. yakalanıldığında iyi ihtimalle en az 1-2 hafta acilde serum nezaretinde en ağır antibiyotiği alarak geçirmeye çalışılır, başarılı olunamazsa zaten neticesi bellidir.
 • ünlü edebiyatçı sait maden'in hayatına amal olan hastalık. bypass ameliyatı sonrası yakalandığı akciğer pnömonisi sonucu vefat etmiştir.
34 entry daha

hesabın var mı? giriş yap