şükela:  tümü | bugün
 • kuyruk sokumu kemiği
 • halk arasında kuyruk sokumuna verilen ad. aynı zaman da bir yöresel bir yemek.
 • eskişehir'de sakatatçılara gittiğinizde bulabileceğiniz bir sakatat türüdür pöç sığırın kuyruk sokumu da diyebiliriz.
  düdüklü tencereye koyup az suda kaynattığınızda suyu nefis bir sos oluyor demişti yemek işlerinden iyi anlayan bir dostumuz.
  deneyip göreceğiz bakalım.
 • üzerine düştüğünüzde uzun zaman kahkaha atmanıza, hapşırmanıza, öksürmenize, bağırarak konuşmanıza, büyük adımlarla yürümenize vs. engel olup ağlatan kemik. yok ağlayamazsın, ağlarsan da ananı ağlatıyor..
 • böyle kıç üstü düşünce varlığından haberdar olduğumuz; pöçü batmış dediklerine göre batabilen bi tarafımız.. düşünce-batınca-çıkınca artık hangi bölgedenseniz ona göre söylüyorlar, böyle önce yağla masaj yaparken tok diye takabiliyorlar bunu eli maharetli anneler, ananeler ve çıkrıkçı yerel halk (dayanamayıp burada kurşun dökme şeysinde el aldıktan sonra bunda da el aldığımı, çok tecrübeli olmamakla birlikte nereyi nereye sokacağımı öğrendiğimi ve yanlışlıkla zor durumda benim de elimin maharetli olduğunu söyleyeceğim.. çok eğleniyorum, çok).. kıçımızdan farklı bir yer olduğundan açıp masaj yaptırmakta az beis var, öyle çok sakat da değil bölge yani.. sakat tabii, kasenin çatlaması söz konusu.. ama hani aklında soru işareti olan olursa kıç mı diye.. ay niye olsun.. olsa banane be..
  neyse..

  pöçümüz batınca, oturamayınca simitçik denilen şeylere oyuruyoruz böyle.. yumuşak, havalı kıç minderleri.. ve yine de acıyor.. düşerken yüz üstü düşmekte, ağzını burnunu bilemedin kolunu bacağını kırmakta fayda var.. pöçümüze bişey olmamalı, zor geçiyor.. yanlış da takabilirler hem.. ondan korkabilirim..
 • (bkz: pöçü batmak) kıçınızın üstüne düştüğünüz vakit başınıza gelecek olan hadisedir. aman diyeyim ayağınız yere sıkı bassın.
 • pöç eti yemeyen birisi et yedim demesin.özellikle kayseri'de altınsaray kelle paça salonunda yapılan pöç dillere destandır.yolunuz düşerse mutlaka tadılmalı.
 • kayseride, 27 mayıs caddesinde altınsaray esnaf lokantasında yiyebileceğiniz muazzam ötesi lezzet ! (kalbi olanlar, kolestrolü olanlar yemesin)
 • kebabı, yanında mezesi ve yeşilliğiyle seven birisi için yeterince tatmin edici olmadı ama fiyat - performansı muazzam. antakya'da bence kaçırılmaması gereken 3 lezzet durağından birisi.
 • dananın kuyruk sokumudur ve kesinlikle pirzola ile yarışabilecek bir tattır.

  baştan belirteyim sakatatçılarda bulunur öyle aman aman da pahalı değildir. yerine göre 10-12 tl den 15-16'ye kadar satın alabilirsiniz. böyle bir enfes eti bu kadar ucuza almak büyük şanstır, bunun da sebebi halk arasında bilinmemesidir. yoksa bunun da kilosu 40-50 tl olur. (bkz: aman kimse duymasın)

  bir görselini paylaşayım önce pöç

  normalde uzun kuyruk halindedir ve etrafı kemikle çevrili içi et ve yağ dolu bir yapısı vardır. bildiğin kuyruk işte.

  nasıl yenir sorusuna gelirsek bu uzun halde olan kemiklerle çevrelenmiş etimiz parça parça kesilir tabir doğru ise bilye şeklinde kesilir. kemikli bir et vardır artık elinizde ve bu eti güveçte veya tencerede tabii ki güveç daha iyi olur ama tencerede de pişirebilirsiniz. uzun süre haşlamanız, pişirmeniz gerekir. tabir doğru ise liğme liğme olunca kemikli etimiz alırsınız hiç üzerinde işlem yapmadan o muhteşem tada bakabilirsiniz.

  son derece yağlı, yumuşak dokuya sahip, kıvamlı, aromalı bir ettir. çok fazla baharata da boğmaya gerek yoktur zira kendi tadı çok baharatlıdır.

  pöç yemediyseniz, ben et severim, ben ağzımın tadını bilirim falan demeyin.