şükela:  tümü | bugün
 • walt disney yapımı, kızılderili bir kız ile ilgili çizgi film
  bir kızıldereli efsanesi
 • birsürü garip kişi tarafından pokahontes diye telaffuz edilen isim..
 • tıkanıp*, soyleyecek birşey bulamayınca ardısıra ritm ile soylenen aradan kaynatma kelimesi.
  (bkz: kadıkoy anadolu ağzı)
  (bkz: kadıkoy anadolu lisesi yatılısı)
 • europa universalis ii nin cheatlerinden biri.
 • colonization'da, etrafınızdaki kizilderililerin size akilli davranmasini sağlayan bir founding father...father ya, evet... hmnm...
 • oğuz kaan destanında oğuz kaanın ağaç kovuğunda bulduğu nehirin akışına benzer uzun siyah saçları , kahverengi gözleri ,parlak bir beni olması ve ağaç kovuğunda yaşaması gibi imgeleri somutlarken , söğüt ninesinin dizinin dibinde yaşaması ve tasvirlere uyması nedeniyle aklıma takılan walt disney karakteri.
  sert yüz hatlarını görmek bahanesiyle defalarca izlediğim filmin sonunda kendi topraklarında rakunuyla kalıp bağımsızlık savaşı vermekteydi.
 • hatali aktarilmis bir walt disney cizgifilmi,john smith oyle melek gibi bir adam falan degildir,pocahontasla ask falan yasamamislardir,kizilderilileri kurtarmaya calismamistir,pocahontas ise baska bir ingilizle evlenmistir.
 • abd'nin yasama kurumlari olan kongre ve senato'yu barindiran u.s. capitol'un kubbesinin altina denk gelen ve pek de supriz olmayacak sekilde rotunda diye adlandirilan bir salon vardir. salonun duvarlarinda binanin yapilisina kadarki amerikan tarihinin onemli donum noktalari resimlendirilmistir. mesela colomb'un amerika'ya ayak basisi (landing of columbus), mesela bagimsizligin ilani (declaration of independence) vardir. bir de bunlarin yaninda pocahontas kizimizin vaftiz toreni resimlendirilmistir
  (http://www.aoc.gov/…/rotunda/baptism_pocahontas.cfm)

  algonquian kabilesinin sefi powhatan'in kizi pocahontas'in carpitilmis hikayesinin ta bu binanin yapildigi yillardan bugune "yerliler vaftiz olsun, yevropai kiyafetler giyip yevropali gibi davransinlar. vahsiligi birakip adam olsunlar. kurtulusun yolu budur!" yaklasimina bayrak edilmesi hala devam ediyor. hadi anladik iki yuzyil once politically correct diye bir sey yoktu, celebrate diversity yoktu, boyle bir resim yapip da utanmadan bu duvara koymuslar. peki, disney'e ne oluyor? bu devirde zavalli pocahontas'in pek de neseli sona ermemis hayatini neden calip carpitip film yapiyor?

  soyleyeyim efendim, cinderella, uyuyan guzel, pamuk prenses falan hep beyaz da ondan. disneyciler "hem azinliklarimizi mutlu ederiz, hem de herkes kendine benzeyen oyuncaklarimizdan alinca para kirariz" diye "etnik prenses" filmleri yapmaya basliyor. asya asillilar icin mulan, ortadogulular icin jasmine, hawaiililer icin lilo diye gidiyor seri... kizilderililer icin de en unlu kizilderili kadin pocahontas'tan iyisi samda kayisi. pocahontas'i baris karsiligi ingiliz'in tekiyle evlendirmisler, vaftiz edip adini rebecca yapmislar, ingiltere'de mutsuz olup genc yasta vatanina donus yolunda olmus, kimin umrunda?
 • nothing hill'de julia roberts'in canlandirdigi karakterin takma adidir, mahlasidir, kacin kurrasidir.
 • kurtce: kizilderili (modaya uyayim dedim, insallah yersiniz)
hesabın var mı? giriş yap