şükela:  tümü | bugün
 • önceden öğütülmüş ve genelde espresso hazırlamaya uygun incelikte olan kahvenin kağıt filtre arasında disk şeklinde sıkıştırılması sonucu elde edilen kahve. illy'nin buluşu olup, ese yani easy serving espresso olarak bilinir.

  aslında pod kahve için kapsül kahvelerde oldugu gibi özel bir makine çok da gerekli degildir. zaten kapsül kahve ile pod kahve amaç ve sonuç açısından birbirine oldukça benzer fakat çalışma mantıkları farklıdır. pod kahve kullanacaksanız evdeki makinenizin portafiltresine bu podları yerleştirerek de kahvenizi rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. yine de birçok markanın pod kahveler için hazırlanmış özel portafiltre adaptoru bulunur.

  ciddi bir kahve, özellikle de espresso içicisiyseniz kolay hazırlanan ve servis edilen espresso mantığından yola çıkılarak icat edilmiş bu ürünlerin yanından geçmemenizi tavsiye ederim zira önceden öğütülmüş olduğu için ne zaman alırsanız alın, hangi kalitede olursa olsun kullandığınız kahve bayat kahve olacaktır. bu yöntemle hazırlanan kahvenin taze kahve olma ihtimali sıfırın da altındadır. eğer kahve öğütme, dozlama, sıkıştırma işleri ile uğraşamam, içtiğim kahvenin de tadı çok onemli değil diyorsanız temiz bir çözümdür.
 • herkesin evinde tek/çift kollu dünya paralar tutan bir espresso makinesi ve dahi çekirdek kavurucu+öğütücü olamayacağı artı olsa da bir shot espresso, cortado ya da ne bileyim flat white' ı hızlıca elde edemeyecekleri için buna uygun düşünülmüş, iki tabaka filtre kağıdının arasında önceden ölçülerek sıkıştırılmış ve paketlenmiş tek doz halde 'yap, iç ve çık' tipi ambalajlı espresso çeşidi.

  bir kere plastik teması vs olmadığı için kapsül espressodan daha sağlıklı ayrıca son atık olarak çok daha çevreci bir seçenek.
  pod dediğimiz bu ürün, her biri tek porsiyon halde kendi hava geçirmez ambalajındadır. dolayısıyla uygun şekilde kaliteli kavrulmuş/öğütülmüş halde paketlendiyse, bu kalitesini çok uzun süre korur.
  illy, gimoka gibi çeşitleri ve farklı kıvamları olan seçenekleri vardır.

  bazı espresso makinelerinde ese (easy serving espresso) logosu vardır;
  bu logo, makinenizin ese standartlarına uygun üretilmiş yani podlarla da uyumlu olduğunu gösterir. aynı seçenek kapsüller için yoktur.
  yalnızca bu şekilde çalışan single espresso system makineler de mevcuttur.
  (bkz: mokador)

  pod, bir çok seçeneğe göre size %100 ' e yakın espresso tadı verecektir. daha yoğun, daha kıvamlı, daha aromatik…
  bu yüzden, özellikle espresso bazlı içecekler hızlıca hazırlanacaksa bu ürün tercih edilebilir.

  hakkını verecek bir makinede, çevreye duyarlı filtre kağıdı arasında özenle paketlenmiş tek doz(7g) illy yada gimoka kahve ile mükemmel dengede espresso hazırlanabilir.
 • kahve makinem coffee pad kullanımına uygun. filtre kahveye nazaran çok daha lezzetli, kapsül kahveye göre daha sağlıklı ve atık olarak çevreci.

  türkiye’de bu makinelerin kullanımı yaygın olmadığı için maalesef pad’ler zor bulunuyor ve pahalı. umarım kullanımı yaygınlaşır.
hesabın var mı? giriş yap