şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çatalca'ya bağlı , karadeniz kıyısında bulunan , yalıköy olarak bilinen bir köy..
 • istanbul'a yaklaşık bir saatlik mesafede olan çatalca'yı geçtikten sonra dar ve bozuk yollardan geçerek ulaştığınız, eğer hava bozuk ise denizi muhtemelen dalgalı ve tehlikeli olan, plajı güzel ama biraz kirli olan, spor alanına sahip, haftasonları gidilebilecek köy.
 • aynı sahil beldesindeki (çatalca ilçesindeki) otelin adı.

  (bkz: podima otel)
 • zülfü livaneli'nin kardeşimin hikayesi isimli son kitabında bahsi geçen, istanbul'a 1 saat uzaklıkta karadeniz'e sahili olan köy
 • mudanya mütarekesi'nin 12'nci maddesinde adı geçen ve başka birkaç yerle birlikte doğusunda kalan yarımadanın lozan barış konferansı'na kadar itilaf devletlerinin kontrolüne bırakılması hüküm altına alınan yerleşim yeri.
 • kardeşimin hikayesi kitabının yeniden gündeme gelmesiyle yazmak zorunda hissettiğim köy.

  hayatımın 18 yılını geçirdiğim halen de yazları eşimle beraber gitmekten zevk aldığım köyüm.

  öncelikle yazarın kitapta köyü berbat anlattığını belirteyim. insanları hakkındaki çıkarımlarının gerçekle hiç alakası yok. ha kurguya destek olması amacıyla yazılmışsa bilemem ama kitapta anlatılanlara inanamadım gerçekten.

  en başta; bu köyün adı yalıköy . 50'lerde köylerin isimlerinin türkçeleştirilmesi kapsamında rumca podima olan ismi değiştirilmiş. ha eski hali daha karizma orası ayrı.

  özel aracınız yoksa varması oldukça zorlu bir yerdir yalıköy. istanbulun merkezine 100 km uzaklıktadır. eğer çilingoz ulusal parkına gitmek isterseniz içerisinden geçmek zorunda kalacağınız yerdir. son zamanlarda kanal istanbul projesinin ilk ayağı olması hasebiyle yolları genişletilmiş ve köyün içerisinde bir çok yere yatırımlar yapılmıştır.

  denizi 3 aylık yaz süresince 1-2 hafta muhteşem olur lodos estiği zaman, yoksa poyraz varsa son derece dalgalı ve tehlikeli bir hal almaktadır. denize gireceklere dalga varsa girmemelerini tavsiye ederim. çünkü yıllardır çakılı baya değerli olduğu için denizin içerisinden bir takım mafyalar tarafından tonlarca çakıl alınmış ve deniz olağan dışı derinleşmiştir. haberlere falan da çıkmıştı hatta bu konu...

  denizin hemen karşısındaki ormanlık arazide çok güzel şekilde kamp kurabilirsiniz, mangal yakabilirsiniz. aynı zamanda karavan parkı da mevcuttur. şaşırtıcı gelebilir ama turistik olduğundan köyün içerisinde yanılmıyorsam 8 adet market ve 1 adet a101 var. bunlarda istediğiniz şeyi bulabilirsiniz. eğer yemeği köy merkezinde yemek isterseniz 3 farklı esnaf lokantası var meydanında, sorarak kolaylıkla bulabilirsiniz. aynı zamanda 2 motel ve çeşitli günlük kiralık yazlıklar da bulmanız olası. gitmeyi planlayacak kişiler mesaj yoluyla bana ulaşabilirler yardımcı olabilirim sormak istedikleri şeyler konusunda.

  90'lı yıllarda emel sayın, beyazıt öztürk, tarkan, cüneyt arkın, nükhet duru gibi ünlülerin villalarına ev sahipliği yapmış, daha sonrasında keşfedilince ünlülerin tüymesiyle sonuçlanmış bir yerdir. eğer avcılığa merakınız varsa ormanda avcılık, denizciliğe merakınız varsa denizinde balıkçılık oynayabileceğiniz yerdir. (limanı mevcut değil, yani kumsaldan açılmak zorundasınız)

  özetle kitapta bahsedilenden çok daha farklı bir yerdir podima/yalıköy. kamp, mangal ve deniz eşyalarınızı alıp gitmenizi tavsiye ederim.