• izmir'e gidince kıbrıs şehitleri caddesine illa ki yolumuz düşer. benim de yolumun düştüğü bugünlerde aval aval caddede sağa sola bakınırken, can yücel adındaki sokak dikkatimi çekti. şiirlerini pek sevdiğim can yücel'in adını taşıdığı sokakta ne var ne yok diye şöyle bir bakıvereyim dedim. 5-10 metre ilerledikten sonra bu şirin kafeyi gördüm. zaten sokağın ismi bile insanda şiir havaları estirirken, kafe de isminden ötürü gözden kaçmayacak türden. mekana girip bir masaya oturdum. sıcak bir şekilde karşılayan personel, bir menü ve beraberinde masaya o günün şiiri olduğunu öğrendiğim bir şiir getirdi. can yücel için girmiş olduğum sokakta, tesadüfen gördüğüm bu kafede oturuyor ve önümde duran can yücel'in şiirini okuyordum. bir yandan kahveni yudumlarken diğer yandan şiir okuyabilme imkanı tanımaları gerçekten çok hoştu. öyle ki etrafta her yer de şiirler vardı. yine bu kafede dikkatimi çeken bir diğer şey ise daha önce hiç karşılaşmadığım türden bir şey. menü diye getirdikleri dergiyi açıp incelediğimde derginin yarısına kadar olan kısmında kafedeki içerikleri ve fiyatları, diğer yarısında ise yine edebiyatımızın önemli şairlerinin şiirlerinin yer aldığını gördüm. bu bir menüden çok adeta bir şiir dergisi gibiydi. vel hasıl kelam biraz inceledikten sonra kahve içmeye karar verdim. kahve isteğimi personele ilettikten sonra da menüyü kendisine uzattım. o ise bana eğer isterseniz menü sizde kalabilir dedi. başta şaşırdım. sonuçta bir menüydü bu. aslında şeklen öyle olabilirdi ama aynı zamanda bir şiir dergisiydi de. bana buraya gelen müşterilerimiz eğer isterlerse bu dergiyi alabirler dedi. çok hoşuma gitmişti bu durum. kalkarken oturduğum mekanda mekanın menüsü ile çıkıyordum. gerçekten biraz ilginç :) ama o menüden çok bir şiir dergisi. özetle personelin ilgisi, mekan sahibinin sıcaklığı ve içtiğim kahve gerçekten muazzamdı. yolunuz izmir'e düşerse kahvemi içerken bir de şiir okuyayım derseniz burası çok güzel bir adres. en azından ben sevdim :)
  • can yücel sokak'ta geçtiğimiz günlerde açılan kafe.
    hem kahve hem de yemekler için oldukça zengin bir menüsü var. fiyatlar da uygun gibi sanki. kahveyle pek aram olmasa da magarina bulli yemeye gidilir hani.
    poepoetika.com
  • "nuri alço gazozu" diye bir gazoz sunup, tecavüzün esprisini menüsüne koymuş iğrenç kafe olarak duracaktır benim aklımda.

https://www.facebook.com/…040092005/?type=3&theater
  • çok şirin bir mekan. bunda en büyük etken çok hoşuma giden iç dekorasyonu.
    gittiğimde sahibiyle de tanışma fırsatım oldu. on numara muhabbeti olan babacan bir adam.
  • adında "kahveci" geçse de, genellikle yemek yeme amacıyla gidilen güzide mekan. kıbrıs şehitleri caddesi'nden can yücel sokak'a girince alavara'dan hemen sonra sağda.

son aylarda fiyatlarına bir miktar zam gelmiştir, ama yine de fiyat/performans oranı aynı güzellikte korunmaktadır. 6 liraya küçük bir tepsi veya büyük bir tabak büyüklüğünde patates kızartması, 10 liraya orta büyüklükte bir pizza, 7 liraya kremalı mısırlı kaşarlı makarna, 8 liraya çift köfteli hamburger (yanında patatesle) yiyebilirsiniz, hem de o fiyata fazlasıyla lezzetli olanlarından. ek olarak; şişe içecekleri diğer kazıkçı kafeler gibi en az 5 liradan değil, 3 liradan satmaları takdirimi kazanmıştır.

bu arada sanırım sahibi ve işletmecisi olan beyefendi, kolpaçino bomba'da bombacı reşat'ı oynamış mehmet ali kaptanlar'a benzemektedir.

öğrenci dostu güzide mekandır özetleyecek olursak.
  • sahibi müşterilerin arasında insanlara bağırabilen, garsonları azarlayan bir saygısızdır. yemekleri de eskisi gibi ucuz değildir. gidilmesini tavsiye etmiyorum.
  • izmir'de halen ucuza yemek yiyebileceğiniz sayılı mekanlardandır. genellikle öğrenci arkadaşlarla dolup taşar.
hesabın var mı? giriş yap