şükela:  tümü | bugün
  • kucuk kucuk krepler halinde yapilan cok yagli agir bir hollanda yemegidir. aslinda bence bir tur tatlidir. uzerine pudra sekeri dokulur. dondurmalisi makbuldur.
  • krep hamurunun karbartma tozu konulmus olaniyla yapilan bir hollanda tatlisidir. ozel tavasinda pisirilir. yayvan ve buyuk olan bu tava, orta derinlikte, kucuk, yuvarlak gozlere sahiptir. hamur bu gozlere konulur ve bir yuzu pistikten sonra, catal yardimiyla cevrilerek diger yuzunun pismesi saglanir. sicakken tabaga alinir, tereyagi ve pudra sekeriyle servis yapilir. tarcin ya da yakilmis portakal likoruyle de sunulabilir. yapmasi zahmetli oldugu icin her yerde bulunmayabilir. kucuk, yuvarlak ve siskin krep olarak tanimlamak olasidir.
  • bana "ne tatlılar yedim zaten yoktular!" dedirtmiş hollanda tatlısı. türkiye'de olsa günde üç öğün yesem bıkmam, zerre abartı yok söylediklerimde.

rotterdam'da yiyecekseniz: meşhur bir açık hava alışveriş merkezi var, ondan çıkıp sola dönünce küp evlere gelmeden önce solda bir pancake evi yapıyor. çok iyi değil ama en ucuzu o.

leiden'da yiyecekseniz: oudt leyden diye bir yer var, orada yiyin. garsonu jude law'un balmumu heykeli gibi bi şey. özellikle tavsiyem size bacılar, gidin, görün, yiyin.

amsterdam'da yiyecekseniz: ki ben olsam orada yerdim, en kralı orada çünkü. van gogh müzesi'ne gidermiş gibi yapın mahsusçuktan, kanal sağınızda, orada kanal turu şirketleri falan var, tişört satan kulübeler var. işte orada bi yerde kahverengi ahşap bir pancake evi var. gidin, bulun, afiyetle yiyin, sonra gelip bana teşekkür edebilirsiniz isterseniz.

ay az kalsın unutuyordum edit'i: "paffaçes" diye okunuyor, efenim.

"edit üstü edit köprüdür" editi: krnja dedi ki telaffuzun doğrusu "pofırçıs"mış. benim gibi "pafırçes" diyenlere itibar etmeyin. çünkü almanca'nın hochdeutsch'u, türkçe'nin istanbul ağzı gibi flemenkçe'nin de abn'si (algemeen beschaafd nederlands) varmış.
    ayrıca rotterdam'da yediğim yerin adı salon seth'miş. yine krnja sağolsun. e bu kadar edite bi tabak pofırçıs hak ettim di mi krnja?*

bir daha söyle edit'i: gayret ettim amsterdam'daki yeri de buldum. buradan buyurun: http://godutchbaby.blogspot.com/…-in-amsterdam.html
  • hollanda tatlısı deyince tompouse ve appeltaart da akla gelir ama bu bir başka.

tanışıp sevmeyenini hiç görmedim.