şükela:  tümü | bugün
  • kaynak: anadolu ajansı
    video
    bu da jöak operasyon videosu istek üzerine eklendi.
    --- spoiler ---

ankara emniyet müdürlüğü özel harekat şube müdürlüğü ekipleri, başkent metrosunda nefes kesen bir rehine kurtarma tatbikatı yaptı. senaryo gereği metroyu ele geçiren terörist kılığındaki meslektaşlarını saniyeler içersinde etkisiz hale getiren özel harekatçılar, rehineleri ise burunları dahi kanamadan kurtarmayı başardı.

il emniyet müdürü servet yılmaz'ın talimatı ile ankara metrosunda gerçekleştirilen rehine kurtarma tatbikatını aa kameraları görüntüledi.

yılmaz'ın talimatı ile özel harekat şube müdürü eraslan er tarafından hazırlanan senaryoya gereği, bir grup silahlı teröristin metroda bulunan bir tren içerisindeki vatandaşları rehin aldığı bilgisi üzerine harekete geçen ankara emniyet müdürlüğü özel harekat şube müdürlüğü ekipleri, metro istasyonunu ablukaya aldı.

özel harekat polisleri metro durağı üzerinde ve acil çıkışlarda konuşlanırken, bir başka tim ise raylardan yürüyerek metroya ulaştı.teröristlerin kendilerini göremeyeceği şekilde çeşitli noktalara ilerleyerek, sürekli telsiz irtibatı ve işaret diliyle kendi aralarında haberleşen timler, daha sonra durak içerisinden ve raylardan ilerleyerek eş zamanlı harekete geçti.

saniyeler içerisinde terörist rölündeki meslektaşlarını etkisiz hale getiren özel tim, rehine rolündeki meslektaşlarını ise burunları dahi kanamadan kurtarmayı başardı.

meskun mahal, uçak, tren, gemi veya otobüs gibi alanlarda oluşabilecek rehine olaylarına yönelik benzer tatbikatları düzenli şekilde yapan özel harekat personeli, bu tip durumlarda teröristlerin dikkatini çekmeden kendi aralarında haberleşebilmek için uzman eğitmenlerden işaret dili kursları da alıyor.

--- spoiler ---
  • yürüyen merdivende bekleyen, ardından metal dedektorunden full donanımla geçerek kendilerini çok güzel kamufule eden özel harekat polislerinin olduğunu gördüğümüz tatbikattır.

metal dedektorunden geçmelerinin ardından dayanamadım videoyu kapattım.

edit: x-ray yazmisim, metal dedektoru olacakti.
  • terörist eylemci apple watch kullanıyormuş.

(bkz: ciks)
  • akbil basmayı unutmuşlar.
    o derece gerçekci tatbikat.
  • umarım pöh'e ihtiyaç duyacağımız durumlarla karşılaşmayız, dedirten tatbikat.

adam daha koruyucu kalkanı tutmayı bilmiyor. ama türban güzelmiş*
  • rehineciye "yat yere" deyince rehinecinin yatması pöh'ün psikolojik etkisi ve üstün kabiliyetlerinin göstergesi.

ekleme: tatbikat arapça'da tabak sözcüğüyle aynı kökten gelir. uyarlama, uygulama, örtüştürme sözcüklerinin çoğuludur. bu uygulama üstünkörü yapılmış olabilir ama gerçek bir olaydaki uygulamanın plan ve programı bence böyle olmamalıdır. elbette ki özel harekat, emniyet müdürlüğünün en seçkin dairelerinden biridir; ve özel harekatın başarıları ve performansları da ortadadır, bu tatbikat güneydoğu'daki olaylarla kıyaslama yapılabilecek bir uygulama değildir. bu görüntüleri izleyip de bu entryim hakkında benden farklı düşünenleri anlamak benim için elzem değildir. yazdığıma katılıp katılmamak da onlar için elzem değildir. tatbikat da tatbikatın görüntüleri de ortadadır. milliyetçiliğimizi, emniyet mensuplarına saygımızı sorgulamak da haddinize değildir. sizin beyin hücreleriniz ve bunu yazdıran elektronlarınızın sayısının toplamı bu kıyası yapmanıza yeter miktarda da değildir.
  • yürüyen merdivenden yavaş yavaş inmeler, saklanıyormuş gibi yapıp aslında kabak gibi görünmeler, en öndekinin tuttuğu silaha dayanarak operasyon yapmalar ve metroda kapı açılınca tuhaf tuhaf bagirmalar.

bir de rehineleri tutan adam senin polis olduğunu anlamıyor sanki, bağırıp duruyorsun.

izledigim için pişmanlık duyduğum bir video.
  • --- spoiler ---

metronun kapısı daha gerçekçi oynamış

--- spoiler ---

twitter yorumu

yürüyen merdiven çalışmasa tatbikat yarım kalacak ben ona üzülüyorum *
  • (bkz: yaran yorumlar)

dosta korku düşmana güven vermiştir
  • başlığa girmeden tahmin etmiştim, yine hiç bir siki beğenmeme timi damlamış hemen.

bedelli başlığında gece gündüz ağlayan, eğer bedelli çıkarsa oyum akp’ye diyen atatürk’ün askerleri başarısız bulmuş tatbikatı.

aynen ekşici kardeşim aynen.