şükela:  tümü | bugün
 • hafiza adresini tutan degi$ken tipi. mesela a degi$keni hafizada 10 adresinde tutuluyorsa a'yi gosteren tum pointer'larin degeri 10 olur. o adreste varolan verinin tipi ya da icerigi bu durumu degi$tirmez.

  pointer kullanmanin suruyle avantaji vardir. mesela koca koca hafiza bloklarini oradan oraya ta$imak yerine o sirada cali$tiginiz blogu gosteren bir pointer'in adresini degi$tirip durursunuz. hafizada bir $eyleri ta$imaniz gerekmez.

  hafiza adresleri sistemin teoride adresleyebilecegi maksimum hafizaya gore degi$ebildiginden 16-bit, 32-bit ve 64-bit platformlarda pointer'larin geni$ligi buna uygun olur.

  8086 tabanli 16-bit sistemlerde bir hafiza 16-bit segment ve 16-bit offset ciftiyle gosterilebildiginden far pointer adi verilen ozel bir tur 32-bit (yani 4-byte) yer kaplar. (bkz: mk_fp)

  pointer'in guven sorunu vardir zira bir pointer'in gosterdigi adreste pointer'in gosterdigi tipte gecerli bir degi$ken oldugunun garantisi yoktur. o adreste ne varsa o tipte bir degi$ken farzedilir. bu hatali kodlarin sorun yokmu$casina cali$masina ve beklenmedik anlarda cokmesine kapi aralar.

  .net ve java bu sorunu pointer'i kaldirip yerine reference adi verilen icerigi degi$mez, tip guvenli ve referans sayan veri tipleriyle cozmu$lerdir.

  .net'te illa pointer kullanacagim derseniz unsafe kodu gecerli kilarak bunu yapmaniz mumkun. java'yi bilmiyorum.

  c'de pointer'lar "*" tip sonekiyle tanimlanir. misal:

  int i; // tam sayi bir degi$ken
  int* i; // tam sayi bir degi$kenin hafizadaki yerini gosteren pointer
  int** i; // tam sayi bir degi$kenin yerini gosteren pointer'in yerini gosteren pointer
  int*** i; // ebenin ami ali sami

  a ve b diye iki tane tamsayi degi$ken bi tane de p diye pointer'imiz olsun.

  int a;
  int b;
  int* p;

  a = 3;
  b = 5;
  p = &a; // p a'nin adresini gostersin diyoruz. eger a'nin adresinin mesela hep 15 nolu adreste olacaginin garantisi olsaydi p = 15 de diyebilirdik. ama oyle bir garanti yok.
  printf("%d\n", p); // ekrana p'nin degerini yani a'nin adresini yazar bu her seferinde degi$ebilir, genelde buyuk bir sayidir (3272373 gibi)
  p = &b; // p $imdi de b'nin adresini gostersin
  printf("%d\n", p); // ekrana bu sefer b'nin adresini yazar (bu muhtemelen a'nin adresinin 4 fazlasi olacaktir)
  printf("%d\n", *p); // ustteki satirla farka dikkat. bu sefer p'nin gosterdigi adresi degil, p'nin gosterdigi adresteki tamsayinin degerini yaziyoruz. p b'nin adresini gosterdiginden ekrana "5" yazacaktir. tekrar p=&a; deyip ayni kodu cali$tirsaydik ekrana 3 yazacakti.

  gelecek sayida: c bir pointer dili midir?
 • bir adet yazar.

  olayı anlatıyorum, dinleyin ulan develer:

  film tavsiyesi ayağına bunlar muhabbet kurmuş, hanım kızımız da sıcak kanlıymış ki normal muhabbet de dönmeye başlamış, e-mail adresi alınınca bu kardeşimiz facebook'ta kızı aramış, bulmuş, eklemiş olsa bile kız kabul etmemiş çünkü uzun boyluyum kaslıyım falan diyor, velhasıl bir yandan fotoğraflara bakıp bir yandan konuşurken kendini kaptırmış aşık olmuş. belli ki yaşı küçük, en fazla üniversite 1-2, o yaşlarda normal böyle şeyler. devamında kıza açılmış ve olumsuz cevap almış, muhtemelen ilk aşkı olduğu için pes etmemiş, en sonunda kızı bezdirmiş ve olay buraya taşınmış.

  bak şuraya kadar tolere edilebilir, taciz falan da değil. kaleci var diye şut mu çekmeyeceğiz, belki araları bozulur kız da beni sever diye düşünüp pusuda bekleyebilir. tasvip etmiyorum ama bunlar oluyor yani. ama nişanlıyım dedikten sonra mesaj atmaya devam ediyorsan, rahat bırakmıyorsan, akrabalarına sormaya bile cüret ediyorsan burada yapılan linci öp de başına koy. ben olsam salon erkeği imajımdan taviz vermeden ceketimi giyer ıslak odunla döverim, medeniyetten nasibini almayanlar ne yapar onu sen düşün.

  unutamam yaşayamam diye bir şey yok. böyle büyüyor insan.

  ilaveten, biraz bakındım da aranızda bir şeyler olsa bile o kız seni hak etmiyormuş bilader. ikiniz de normal değilsiniz ama şu olayın dışında kız evlerden ırak. sen yoluna bak.
 • aptal fikirleri oldugu yetmezmiş gibi, bir de bunları onlarca basit imla hatasiyla sözlüğe aktarmaktan cekinmeyen bir embesile aşık olduğu icin cidden linci hak ediyor.

  ve bu beyin yoksunu kezboşlar yuzunden, gercekten tacize ugrayan kadınlar zan altinda kalıyor. ona yaniyorum.
 • aslinda bunun gibi bi manyak kizin buna yazdiklarini saklamistir yillardir. goster kizin da niyeti olan mesajlari. ya da onun gibi seyleri. biliyorum var senin elinde de bir seyler. simdi bin ini kiyimim .s modlarina girme. varsa elinde paylas. cunku kizin entrylerine baktikca onun da senin kadar ruh hastasi oldugunu gordum.
 • yazdıklarını okuyunca ürktüm. hiç tanışmadığı birine aşık olmuş, ona gönderilmediği halde fotoğraflarini bulup saklamış. ve sürekli "başına kesin bir şey geldi." modunda. sen kimsin de bunları telaş ediyorsun, kızı her yerde takip edip çeşitli hesaplardan mesajlar atıyorsun. korkutucu. ürkütücü. bu işin sonu cinayete bile varır.

  benim de geçmişte "başına bir şey mi geldi, telaşlandım" diye sürekli taciz eden saplantılı belalılarım olduğu icin ürktüm. yaşamadan bilemezsiniz.

  ek: şimdi yeni bilgileri de okudum. kıza ileride doğuracağı çocukları kendi çocuğu gibi bağrına basacağını yazmış. siz hala makara yapıyorsunuz. adam kendinde hak görüyor bunları, kızın ne yaptığını bilmek istiyor sürekli. sesini bile duymadığı birisi... bunun romantik olmakla, platonik aşkla ilgisi yok. cok ciddi bir psikolojik sorun var ortada.
 • --- spoiler ---

  ben dünyanın en büyük aşığı olabilirim
  ben akrabalarının telefonunu bulabilirim
  sen kezban, ırkçı, küfürbaz olabilirsin ama
  ben seni hiç görmeden sevebilirim

  --- spoiler ---
 • limin yizdiklirin kilbimi yiriliyir limin :.(
 • ergen misin pointer? kardesim neden klavye basinda kiz bulmaya calisiyosun? at kendini disari, fenaligin gitsin...bu ne gereksiz bi depresiflik ya...
  edit: ayrica kiz olmaz dedi mi duracaksin.. tek cesit taciz yok.. tacizin bin cesidi var, seninki de bunlardan biri..
 • romantizm (v)
  bağlılık (v)
  vücut (v)
  boy pos (v)
  göt göbek (x)
  yalnız mı? (v)

  şu an mesaj kutusuna yoklama çeken hatun mesajları gelmiyorsa beni de yurtdışında herhangi bir konsoloslukta anal seks yapmadan bırakmasınlar.

  afrika dolayları olmazsa sevinirim.