şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hmm. nasıl başlasam şimdi mesela türk filmlerinde, dizilerinde vardır ya: bir zamanların fakir ama gururlu genç delikanlısı, yıllar sonra zengin olur da, kızın babasının şirketinin kağıtlarını istila eder borsada hani, elinde avucunda ne varsa alır bir şey bırakmaz süründürür. aslında bu olay, dünya piyasalarında çok yaygın bir durum imiş efendim, öyle nankör vefasız aşk masallarına gerek yokmuş sebep olarak. yapıyorlarmış büyük şirketler de bunu açık açık. işte bu gibi istilaları engelleyen çeşitli metodlar üretilmiş zaman içinde, poison pill de bunlardan biriymiş: birileri şirketinizde yönetimi ele geçirmek için piyasadaki kağıtlarınızı silip süpürmek isterse, siz de gidip piyasaya değerinin çok altında kağıt sürüyorsunuz, noluyor bir anda tabi düşüyor kağıdın değeri, o istilacılar da bin pişman oluyor. siz de zarar görüyorsunuz tebi bundan. aslında götünde patlamak'tan daha iyi çevirilemez bu metodun adı. herkesin götünde patlıyor neticede. gerçi kötüye bir şey olmaz. ama iyiler de hep kazanır derler bi yandan değil mi... karışık evet.

  unutmadan bir diğer metod için (bkz: white knight)
 • diyelim şirketinizde tanesi 50tl den 100 bin hisse var. kurnazın biri geliyor 15bin hissenizi 750bin tl vererek alıyor. yönetim kurulu hostile takeover'ı anlayıp, poison pill'i yutuyor. bu hap sayesinde kurnazın eline geçmeyen 85bin hissedarın hepsine sahip olduğu kadar artı hisse veriliyor.* yeni hisse dağılımı kurnazda 15 bin, bizimkilerde 85+85=170 bin şeklinde oluyor. şirketin toplam değeri değişmediğinden* hissenin değeri artık 50tl değil 27tl* oluyor. hostile kişi bu durumda 750 bin tl vererek eline 405 bin tl*'lik hisse almış oluyor. bizim şirketin elemanlarıda 50 tl lik 1 hisseleri varken, 54 tl lik 2 hisse sahibi oluyor.

  bu şekilde hostile takeover'a karşı önlem alınmış olunuyor.
 • doğaldır çok doğal. içinde sanırsınız kendinizi konuşurken. nettir çünkü. öyle fesatlıkmış, içten pazarlıkmış uğraşmaz. çat diye yapıştırır. kedisi var bir de allahım onu da alıp gelsin yanıma. aile kuralım. bana yakınıyor ara sıra, ben hala ağlıyorum bunu bilsin, ben hala üzülüyorum ama çaresizliğimi de kabullendim. yoksa bırakılcak kimsem yoktu benim. can badim, bu kadar az görebilip bu kadar çok özlediğim.
 • ing. zehirli hap..

  ekonomide bi terim ayrica..rakib sirketin gelip sizin hisselerinizin yuzde 51 ini caktirmadan almasi ile sizin bi anda "benim bi sirketim vardi ama nereye koydum unuttum" mertebesine ulasmanizi saglamasina denir...
 • karpuz'lu ice tea'ye "ne karpuzu yahu, gayet kavunlu bu" diyen, ancak ice tea kafası yaşamakta olan şahsımı yalnız bırakmayacak kadar nazik, haklı gerekçeleriyle gecenin ikisinde eshot şoförünü deli etmiş her yönüyle güzel insan, sözlük yazarı.

  kahve falı sözüm söz. önünden bir ton insanın geçtiği bir mekanda bir masa, iki kahve bir paket de sigara bulduk mu bizden kralı yok.

  kendisini biber gazsız bırakan polislere de selam olsun. bir "hi!" demeden gitmişsiniz. ayıp!
 • dışarı çıkmadan evvel hazır mısın? diye sormak yerine şu şarkıyı gönderen çılgın insan, muhteşem kişilik.
 • pek bir tatlı badicanım, okuldaşım. kendisiyle konuşmak o kadar zevklidir ki, klavyeyi, pc yi bırakıp gidemezsiniz, hele ki dedikodu konusunda aşmış bir üstaddır benim için artık. geçenlerde ders arasında dışarı çıktım, onunda okulda olduğunu biliyorum, dışarıya baktım, asansöre baktım, güvenliklerin odasına baktım, olmaz ama kütüphaneye baktım, proflara sordum, kantinin mutfağına baktım bulamadım. sonra kafamı bir çevirdim sola yemek yiyormuş. koşa koşa gittim sarıldım.

  ayrıca kendisi cenabetliğiyle ünlüdür. daha 3-5dk önce dersime daldı, herkesi süzdü. beni görünce gözleri büyüdü.hoca noldu falan dedi, pardon hocam bişiy yok dedi gitti. yerim seni tipine kurban olurum.
 • kendisini krallığımın renkli kağıt bakanı ilan ettiğimi burdan duyurduğum, aşırı tatlı bir o kadar sevgili hanimişte hanimiş uğur böceğim.
  krallığımın en güzel böceği <3
 • kıymet bilmez.

  eğer gün olur da buluşmak isterseniz bir kaç yıl önceden randevu alıp sonra her gün rahatsız edin. unutur, unutturur. ama sonra leydimize "aman ben buluşmasam da olur, istemez" derseniz tükürüklerinde boğar.

  (bkz: çünkü o bir prenses)

  (bkz: yersen)
 • kollarimi kirmadim, ama biraz fazla incitmisim ki hala gecmedi. koskocaman cussemle duserken nasil gorunuyordum hala bir muamma. gecmis olsun dilekleri icin tum poncik kedilerime tesekkuru borc bilirim.