• yarası hala kalbimde taze olan çizgi film. yayından kaldırıldığını öğrendiğimde evlat acısı gibi yüreğime oturmuştu. pokemonsuz bir hayat düşünemiyordum ona bu kadar alışmışken. hiç hazır değildim buna. hala pokemon adını duyduğumda içim sızlar. o sırada ben pokemonum diye camdan atlayıp bunlara sebep olan velet yanımda olsaydı hiç düşünmeden boğardım onu. tabi oğlunun yaptığı denyoluğu bi çizgi filmin üstüne atan ve onların gazına gelip çizgi filmi yayından kaldıran rtük'ü de ayrıca anmak gerek.

bi de 2000'de süleyman demirel görev süresinin bitmesine yakın "ben bi daha cumhurbaşkanı olmak istiyorum" diye ortaya çıkmıştı. hükümet de süleyman demirel'i sakinleştiremeyince cumhurbaşkanlarının ikinci kez görev alabilmesini sağlayan bi yasayı meclise sunmuştu. neyse okuldan eve geldim bi gün pokemon başlayacak atv'yi açtım meclis çıktı karşıma. noluyo lan derken baktım bu yasayı oylayacaklarmış. neyse dedim yapacakları bi oy vermek o da elektronik sistem zaten sayması uzun sürmez, pokemona da daha var bekleyeyim. ama öyle olmadı işte pokemonun yayın saati geldi hala halledemediler işlerini. atv de anasını siktiğimin yerinde başka televizyon kanalı yokmuş gibi oylamayı yayınlamakta kararlı. hayır açıyorum diğer kanalları, hepsi oylamayı yayınlıyor zaten. pokemondan daha mı önemli amına koyum. oylama tüm kanallarda var ama pokemonu sadece sen yayınlıyosun. neyse pokemonun yayın saati geldi ama ben bi umut bekliyorum belki şu bitince yayınlarlar diye. bitmedi tabi, rosalinda'nın yayın saati geldi hala devam ediyorlar. ben artık son bi umut haberlere yarım saat kalaya kadar bekledim, belki haberler başlamadan pokemonu verirler diye. o da olmadı tabii, haberlere az bi süre kala bitti oylama. hayatımda hala o günkü kadar sinirlenmedim. sinirden kendini sikme isteğini ilk o zaman yaşamıştım. 12 yaşında bi velet olarak hayatımdaki ilk ve tek meclis oylamasını izlediğimle kalmıştım. tek tesellim yasanın meclisten geçmemesi olmuştu. hala, ben ve benim gibi hisseden çocukların beddualarının sayesinde olduğu düşünüyorum.

neyse pokemon yayından kaldırıldı, yokluğuna alıştık. ertesi sene kanal d digimonu yayınlamaya başladı. pokemonun yerini tutmasa da güzeldi bence. daha sonra yok beybileydmiş, yok yugiohmuş, veletlerin birşeyleri dövüştürmesi temalı bir sürü çizgi film çıktı hiçbirini izlemedim. daha sonra pokemona af çıktı star'la kanal 1'de yeni bölümleri yayınlandı, izleyeyim dedim aradaki bölümleri kaçırdığımdan sarmadı bıraktım. üniversiteye başladım sınırsız adsl, torrent gibi kavramlar girdi hayatıma. önce charizard'la magmar'ın dövüştüğü bölümleri indirip izledim, gaza geldim. sonra türkiye'de yayınlanan son bölümden itibaren indirip izlemeye başladım, bunları o zaman izleyememizin sorumlularının kulaklarını bol bol çınlattım. neyse portakal ligi macerası bitti. türkiye'ye geldiğinde izleyemediğim, içimde ukte kalan ilk filmi izleyeyim dedim. hem mew'le, mewtwo vardı, yıllardır ne ayak olduklarını merak ettiğim iki pokemonu izleyecektim. ama sonuç büyük hayal kırıklığıydı. film inanılmaz derecede çocuksu ve bayıktı. film bitti kaldığım yerden çizgi filme devam ettim. ama çizgi filmde de hayal kırıklığı devam etti. herşey başa dönmüştü, ash yeni bir turnuvaya katılmak üzere yola çıkmıştı. ama çizgi filmin kurgusu inanılmaz bayıyordu, olaylar çok basit ve saçma işleniyordu. roket takımının da, anasının siktiğimin memleketinde başka pikachu yokmuş gibi bunları takip etmesi, her bölümün yarısının bu konuya ayrılması da ayrı bayıyordu. bir diğer sebep de yeni pokemonların tam pokemon olmasıydı, ilk 151 pokemonun karizması yoktu bunlarda, abidik gubidik yaratıklardı. bi de ingilizce izliyordum ki ash'in ingilizce dublajı ayrı bir soğuma sebebiydi. birkaç bölüm zorladım ama olmadı, pokemondan zevk alamıyordum. herşey zamanında güzeldi. zorlamayayım, güzel hatırlayayım dedim bıraktım izlemeyi. en son tüm pokemon bölümlerinin rapidshare linklerinin olduğu sayfaya baktım. ''ah ulan'' dedim, ''o zaman geçecektiniz elime''.
  • aşk-ı memnu ve yaprak dökümü ekibi tarafından yazıldığına inandığım vasat çizgi film. öyle damar bölümleri, öyle damar anları vardır ki yıllar geçse unutulmaz.

(bkz: #26672877)
  • 1. sezon 3. bölümünde inanılmaz büyük bir mantık hatasını bünyesinde barındıran dizi.

şöyle ki 1. bölümde ash gördüğü pidgey'i poke topuyla yakalamak isteyip başarısız olduğunda pokedex kendi pokemonunu kullanmadan yeni pokemon avlanamayacağını söyler fakat 3. bölümde ash avladığı ilk pokemon olan caterpie'yi hiç pokemon kullanmadan sadece poke topunu kullanarak yakalar.
  • facebook'ta bir sayfa birçok bölümünü türkçe dublajıyla paylamış, beni çocukluğuma götürmüştür. 3 bölüm izledim şimdiden. olsa da tekrar izlesek, diyordum bulduğum iyi oldu. özlemini çekenlere, isteyip de bulamayanlara, ilk kez izlemek isteyen liseliere gelsin link.

http://tr-tr.facebook.com/pokemon.fan.tr
  • hatırlıyorum 4. sınıfa gidiyordum, o zamanki çoğu çocuk gibi ben de hastasıydım pokemon'un, sabah 6'da sırf onun için kalkardım vs. şarkısını da ezberlemiştim. ingilizce tek kelime bilmiyordum sadece kelimeleri kapmıştım sanıyorum* ve melodiyi iyi yansıtıyordum söylerken.
    ingilizce dersini ilk defa alıyordum 4. sınıfta ve arkadaşlarım ingilizce öğretmenine pokemon'un şarkısını çok iyi söylediğimi söylemişlerdi. öğretmen de tahtaya çıkartmıştı beni şarkıyı söylemem için. şu an sözlere bakıyorum da, tek kelimesini doğru söylemiyormuşum, bildiğin zırvalıyormuşum o zamanlar ama müziğini ve ses tonunu iyi yapıyormuşum. neyse efendim, şarkıyı söylemiştim ve ingilizce öğretmeni öpmüştü beni yanağımdan. o öpücükten sonra kendimi bir star ilan etmiştim. aah ah.
  • bir neslin gün boyunca bir sonraki bölümü iple çekme sebebi.

edit: ha bir de mankey'in burnunu hep ısırasım gelmiştir.
  • fenomen çizgi filmdir.şarkılarını galiba slipknot söylemiş.
  • çocukuğumda bağımlı olduğum çizgi film. tasosu ve kartlarıyla zamanında trend haline gelmiş bir japon çizgifilmi.
    pikachu karakeri en en bilinendir ve lakap olarak kullanılır günümüzde. hatta o zamanlar türkiye' de kendisini pikachu sanarak camdan atlayan bir çocuğun ölüm nedeni.
  • birinci nesil (1-152 sanırım) pokemonların güzel ve sevimli olduğu, zamanla yeni eklenenlerin vahşileşip çirkinleştiği seri.
hesabın var mı? giriş yap