*

şükela:  tümü | bugün
 • az önce duyurulan yeni pokemon oyunu. pokemon sapphire'nin remake'i olacak. çıkış tarihi kasım 2014. tanıtım videosu: http://www.youtube.com/watch?v=ywgson9tnq0

  kardeş oyunu için: (bkz: pokemon omega ruby)
 • haberini öğrendiğimde heyecandan sandalyeye yumruk attıran oyun. yıllardır bunu bekliyorum. emülatörcü bana nintendo 3ds aldırtacak oyun.
 • iki dakika -tamam ya 5 ay kadar- nintendo 3ds'imi kenara koyunca duyurulmuş oyun... yine 160 küsür lira para vereceğiz galiba bir oyuna...

  tabii hemen akla şu soru geliyor hoenn başlangıç pokémonlarının mega evrimleri olacak mı??

  edit: malum blaziken'in zaten mega evrimi var... kimi spekülasyonlarda belki charizard gibi blaziken'in de ikinci bir mega evrimi olur bile diyorlar ama ben ihtimal vermiyorum.

  ben şu pokémon x'i bir açayım en iyisi...
 • http://www.youtube.com/watch?v=2ma2cbnblxs

  e3'te nihayet tanıtımı yapıldı. fire red*/leaf green* ve heart gold*/soul silver*'daki gibi bizi gerçekten mükammel bir oyun bekliyor.

  -sceptile ve swampert'in de mega evrimleri ile -blaziken x/y ile dahil olmuştu- başlangıç pokemonları tamamlanmış oldu.

  swampert'in özelliği swift swim olarak değişirken, sceptile aynı zamanda bir çimen/ejder pokemonuna dönüşerek, en çok kullanılacaklar listesine girmeyi çoktan garantiledi. lightning rod gibi oldukça gereksiz bir özelliğe sahipken bile.

  -groudon ve kyogre'nin ilk görüntülerindeki ufak tasarım değişikliklerinin de nedeni açıklandı. düşünüldüğü gibi mega evrim geçirmeyeceklerse de, antik dönemdeki formlarına geri dönecekler. şu an tek bilgi groudon'un tür değişimi; istatistikler ve özelliklerinde bir değişim olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. ve ben sanmıyorum da zaten.

  kyogre su türünü korurken, groudon bu ters evrim ile "yer" türüne bir de "ateş" türünü ekleyecek. yapımcılar groudon'dan nefret ediyor belli ki.

  - x/y'nin henüz dağıtımı yapılmamış olan efsanevi pokemonu diancie de mega evrim geçirecek. halihazırda oyuncular arasında hack olarak dağıtımı yapılıyor olsa da; yeni pokemon filmi ile event olarak legal dağıtımının yapılması planlanıyor.

  - bilgiler geçmiyor olsa da çoktan sızmış olan mega latios ve latias da büyük olasılık oyunda yer alacak. ancak mega taşların event olarak mı, yoksa oyunda mı mevcut olacakları belli değil.

  - bir kaç saat önce de yeni mega evrim tanıtıldı: mega sableye
 • başlangıçlar hariç, yeni megalar beşe çıkmıştır:

  -mega sableye
  -mega metagross
  -mega altaria
  -mega lopunny
  -mega salamence

  --

  -mega metagross, değişmeyen psişik/çelik tipi ve tough claws özelliği ile halihazırda "uu*" iken, anında "ou*"ya yükselecekti. şaşırılacak bir durum yok.

  http://tinyurl.com/mf6bumw

  ama gamefreak bu "mega" evrimleri, hem sevilen pokemonlardan daha çok nemalanmak, hem de nu* ve ru*sınıfındaki, arkadan ufak bir itilse uu'ya kadar yükselecek pokemonlara el atarak competitive mod'u daha da kızıştırmak için kullanıyor. bu zamana kadar gamefreak'in verdiği en doğru ve de radikal hamleydi hiç şüphesiz. karşı çıkanlar da oldu digimon'laştırıyor deyü; ama oyunda dordurmadan pokemon var la, ona tamam da buna mı no?

  - altaria; düşük atakları, hızı ve de hp'si ile bir ejder pokemonundan beklenmeyecek istatistiklere sahipti ve de sp.def. pokemonluk dışında kullanılabilirliği yoktu. zaten onda da başarılı değildi 105 spd ile ya. nu'daydı uzun zamandır bu yüzden. ve goodra geldi yeni jenerasyon ile, hem 150 spd'si altaria'nın tek alanını işgal etti, hem de istatistikleri ile anında uu'ya oturdu.

  ama dedim ya gamefreak, sevilen ama kullanışsız pokemonlara bir şans olarak mega'ları kullanıyor. altaria'ya da belki de en eşsiz hamleyi yaparak ejder/fairy tipini bahşetmiş. fairy'ye karşı ejder tipi ataklar yapılamıyor. en büyük handikabı olan buz tipi saldırılar da 4x'ten, 2x'e çekilmiş oldu böylelikle. sadece istatistikler bile aynı kalmış olsa, şu eşsiz tür değişimi bile ru sınıfına atlamasına yeterdi.

  ama gamefreak bu, durur mu; yapıştırmış oyundaki en eşsiz özelliklerden birini: pixilate. pixilate normal tip saldırıları fairy tipine çeviriyor, çevirirken de %30 stab bonusu ekliyor hamlenin gücüne. mega gardevoir ve sylveon'u ou sınıfına sokan bu özellikten başkası değildi.

  pixie plate, hyper voice/hyper beam, modest sylveon'um da epey ekmek yedirdi bana bu sayede.

  ve ve ve altaria hem 90 gücündeki özel atak hyper voice'u, hem de return ve frustration gibi iki güçlü fiziksel atağı öğrenebiliyor. bu ne demektir? altaria daha istatistikleri açıklanmadan, ou'ya terfi etti, hayırlı and the uğurlu olsun. tahminen de goodra'nın mega hali olacaktır. yüksek spd ve de atak. bakalım.

  http://tinyurl.com/npymj88

  - lopunny de bir başka nu gediklisi, normal tipi bir pokemon. işe yaramaz özellikleri ve istatistikleri ile, jolly-choice band dışında bir başka kullanılırlığı yoktu. nu maçlarında bile çok ender yer bulurdu kendine düşün. ama sırf kadınsı vücut hatları sayesinde, en güzel pokemonlar listesine girdi ve kendine bir hayran kitlesi edindi. internet anacım ne yaparsın, her tür insan var.

  yeni mega evrimi ile de türü normal/dövüş tipine dönüştü ve de scrappy gibi görece işe yarar bir özeliğe kavuştu. scrappy hayalet türüne karşı etki etmeyen atakların ki bu lopunny için her şey demek, etki etmesini sağlayan bir özellik. işe yarar mı yarar, ou'ya sokar mı lopunny'i? sanmıyorum, bl2 belki, özelliklere bakmak gerek ama uu bile çok gibi. allah sonunu abomasnow'a benzetmesin, amin.

  http://tinyurl.com/pgbvmv2

  - gelelim son mega salamence'e. bu zaten doğal olarak bekleniyordu jenerasyon gereği. hızı ve de atakları ile her türlü atak kombinasyonunun denenebildiği, her turnuvada gördüğümüz, en güçlü ejder tiplerinden birisi. mega evrime gerek olmadan da klasik bir sweeper; uzun uzun ne anlatılır ki salamence hakkında. ama salamence mega özelliği, bir başka pixilate vari olan aerilate. aerilate ise normal tip saldırıları uçuş tipine çeviriyor ve de %30 stab bonusu veriyor. nimet olan tarafı, zaten yüksek atağı artacak olan salamence 120 vuran double-edge ve de %30 stab bonusu ile, önüne ne gelirse gelsin büyük zarar verecek. pinsir de aynı özelliğe sahip ama düşük hp'si bunu dengeliyordu, salamence'in hp'si de yüksek. ou değil de, uber sınıfına girer mi acaba? istatistik bilgilerini de beklemek gerek ama...

  http://tinyurl.com/omtz4av

  --

  açıkçası beni tasarımları falan pek ilgilendirmiyor.
  bir avuç bile olmayan sözlükteki pokemon "oynayan"lar buraya kadar okuduysa amenna.
  ama gönül isterdi ki ecnebi sitelerindeki gibi sayfalarca tartışmalar sürsün burada.
  neyse buna da şükür.
 • iki yeni mega daha açıklandı: mega slowbro ve mega audino.

  - slowbro düşük hızına rağmen yüksek atak, hp ve defanslarıyla en kullanışlı pokemonların başında geliyordu. slack off gibi hp'sini yenileyen, calm mind gibi gücüne güç katan, ateş türü saldırılar ile çimen tipine karşı dezavantajını kaybettirebilen hamleler öğrenebiliyorken; regenerator gibi de sahadan çekildiği anda toplam hp'sinin üçte birini yenileyebildiği eşsiz bir özelliğe sahipti. tipik bir ou pokemonu.

  gerçi bunun kardeşi slowking de aynı özelliklere sahip; ancak defansı değil, özel defansı yüksek. o ise ru'da gezer sürekli herkes slowbro'yu tercih ediyor deyü. slowbro bir ilk jenerasyon pokemonuyken, slowking sonradan tanıtılmıştır; sanırım slowbro kullanan herkes nostaljik takılıyor. garip.

  mega slowbro su/psişik türünü korurken, özelliği ise shell armor'a dönüşüyor. shell armor pokemonu kritik vuruşlardan* koruyor. esasında tasarımı ile de hayli uyumlu; önce tasarımı mı, yoksa özelliği mi belirlemişler bilinmez. dört bir yanı kabuğu ile çevrilmişken, zaten 30 olan hızı daha da düşecektir sanıyorum. haa! final formundaki en yavaş iki pokemon olan escavalier ve ferrothorn'dan da yavaş olur mu bilmem; ama o hızdaki ufak kesim, defanslarına misli yansıyacaktır ondan eminim. büyük olasılık ou bir mega geliyor. staller olarak kullanmasınlar da o eşsiz! pokemon ustaları.

  http://tinyurl.com/msggz9t

  - audino, unova bölgesinin chansey'siydi. ve ondan sonra da hiçbir haberini almadık zaten, nu'da sıkıştı kaldı rezalet özellikleriyle. bir evrim lazım bu böyle olmazlarla geyik yaparken direkt mega evrim bahşettiler. öncelikle bir özelliklerini beklemek gerek ama ciddi bir hp ve defans desteği gerekiyor. yoksa ru'da takılı kalabilir.

  normal/fairy tipine dönüşürken, özelliği healer olarak belirlenmiş önceden de olduğu gibi. healer takım arkadaşlarının tüm status değişikliklerini iyileştirebiliyor. fairy ile de dövüş türü zaafı ortadan kalmış oldu. uu'dan öteye geçemeyeceğini tahmin ediyorum hadi hayırlısı.

  http://tinyurl.com/koy4ps4

  --

  audino'nun defans ve özel defans'ı, slowbro'nun da özel atağı ve defansı arttırılacak diyolla.
 • n'abıyonuz, yine ben. yeni mega'lar sızdı. onlar hakkında bilgi vereceğim tabii işim ne. ben de olmasam var ya...

  - mega gallade
  - mega sharpedo
  - mega camerupt

  --
  gallade, ralts'ın final formlarından biri. diğer formu olan gardevoir'ın zaten oldukça kullanışlı bir mega evrimi x/y oyununda yer almıştı.

  gallade ru* bir pokemon, gardevoir da mega evrim önce nu* idi. ancak pixilate ve muazzam bir spa*, hafif hız artışı ile anında ou'ya yükseldi. bu pokemonların sevilip de kullanılmamasının nedeni çok basit aslında. psişik pokemonların genel özelliği; çok hızlı ve spa'larının yüksek olmasına rağmen, hp ve defanslarının kötü olmasıdır. gallade ve gardevoir'ın hp ve defans sorunlarını kamufle edecek hızları olmadığından uzun zamandır kullanılamıyorlardı; ancak çok da seviliyorlardı tasarımlarından ötürü. gallede'in mega özelliği daha tanıtılmadı; ancak hız ve atak ile birlikte, büyük olasılık yeni ve etkili bir özellik görürüz gibi. bekliyoruz bakalım.

  http://tinyurl.com/kgl7tyc

  --
  ikinci tanıtılan pokemon sharpedo. sharpedo aslında kullanışlı bir pokemon. yani speed boost gibi her turda hızını katlayan muhteşem bir özelliği, 120 gibi yeterli bir atak gücü var. ama o da ru; çünkü defansları o kadar düşük ki snorlax osursa ölecek, öyle tırt. focus sash verip de protect sonrası saldırmak dışında pek bir oynanış şekli maalesef ki yok. ama o da çok seviliyor, köpekbalığı, mavi-beyaz bir köpekbalığı nasıl sevilmesin.

  mega özelliği strong jaw olacakmış. yani bu özellik ısırma temelli hamlelerin %50 güçlenmesini sağlıyor. bir de kendi türün olduğunda alacağın stab bonusu ile ciddi bir hasar verme şansı geçiyor eline. sharpedo ise ice fang ve crunch gibi iki önemli atağı kullanabiliyor. bu da 80 olan crunch'ın 120 ve bir de stab bonusu ile 180 atak gücünde olması anlamına geliyor ki fairy, dövüş ya da başka bir dark tipi değilseniz ciddi anlamda korkmanız gerekiyor. sharpedo yaldır yaldır ou'ya koşuyor. zaten tüm özellikleri artacakmış, defansları 70'lere falan çeker, hız ve atağa abanırlar gibime geliyor.

  http://www.serebii.net/corocoro10144.jpg

  --
  son mega ise camerupt. o da pu* ve bulunduğu yeri sonuna kadar hak edenlerden. yani hiçbir şeyi yok lan. hızı rezalet; bir mix attacker havası var ama 100-105 gibi komik, zayıf atak güçlerine de sahip. hp'si ve defansları da yeterli değil. işe yarar bir özelliği de yok. choice item'lerinden birini versen stealth rock kuramazsın; stealt rock kuracak olsan, karşındaki anında siper alır, çünkü çocuk gibisin yapabileceğin ataklar çok bariz...

  mega özelliği sheer force olacakmış, bu da bazı atakların yan etkilerini o atağın gücüne koyup, yan etkiyi sıfırlıyor. ancak sadece karşı pokemon üzerinde etkili olan yan etkileri. kendi pokemonunuza olan ek hasarlar aynen devam. flare blitz gibi kendi hp'nizi etkileyen, ya da close combat gibi defansınızı düşüren ataklar hâlâ etkin. camerupt'ın sadece hızının düşeceğini biliyoruz ama yeni bir hamle havuzu yapmazlarsa heat wave falan var, yani fena sayılmaz. ancak tahminim uu*'ya bile giremeyeceği yönünde. hayır bunu seven de yok, o kadar pokemon dururken neden buna sarılmışlar anlamadım...

  http://www.serebii.net/corocoro10145.jpg

  --
  haa bir de antik kyogre ve groudon'un yeni özellikleri tanıtıldı: sea of beginnings ve land of endings. bu da daha güçlü bir drought ve drizzle'mış, geçiniz.

  edit: gallade'in özelliği ınner focus olarak açıklandı. bu özellik de, bazı atakların yan etkisi olan flinch'i ortadan kaldırıyor. flinch olan pokemon o turda atak yapamıyor. görece işe yarayan bir özellik olmasına rağmen bir mega'ya yakışır cinsten mi tartışılır. justified bile daha iyi olurdu. uu'ya geriledi gibi.
 • geldi geldi geldi, iki tane daha mega evrim geldi aa dostlar. anlatıyorum, kimse de siklemiyor zaten negzel.

  --

  pidgeot, mega pidgeot. ilk jenerasyonun gülü. en güçlü kuş değildi; ama pidgeotto iken diğerlerini korumak için fearow ve spearow'lara karşı durduğunda çaldı kalbimizi. pidgeot olduktan sonra sürüye liderlik etmek için kaldı, saygımızı da kazandı.

  genelde başlangıç kuşları, yani uçuş tipi pokemonlarımızın ana amacı atağa yönelik olmalarıdır. genelde de herhangi bir güçlü rakibin tek hamleleri ile anında saf dışı kalırlar. kalırlar ama savaşmadan da düşmezler, mutlaka yanlarında birini götürürler.

  pidgeot hızlıydı; ama atağı yüksek değildi. rezalet bir pokemon olan noctowl zamanında hâlâ popülerdi; ancak her geçen sezon daha da güçlenen başlangıç kuşları yüzünden iyiden iyiye kullanılabilirliği azaldı. şu haliyle zaten staraptor ve talonflame'in önüne geçmesi mümkün değildi.

  uçuş/normal türü korunmuş ve özelliği ise no guard olarak seçilmiş. no guard accuracy dinlemeden, bütün atakların rakibe vurmasını sağlıyor. tahminim özel atak ve hızı hayli arttırılacak. hurricane gibi 110 gücü bulunan bir hamleye stab bonusunu da ekleyince, yakmadık can bırakmayacaktır pidgeot. tek düşük accuracy'li hamlesi de bu zaten.

  en kötü ihtimalle uu.

  http://www.serebii.net/corocoro11142.jpg

  --

  mega beedrill. beedrill ne güçlü, ne hızlı, ne de defansif bir pokemon. hiçbir zaman kullanılır olmadı. adaptability özelliğine sahip olacakmış. türü ise yine böcek/zehir olarak kalacak.

  normalde bir pokemonun kullandığı atak, eğer kendi türlerinden birine ait ise, stab bonusu kazanarak %50 daha güçlenir. dragonite'ın kullandığı earthquake 100 atak gücündeyken; landorus-t'nin kullandığı earthquake 150 atak gücündedir. adaptability ise kendi türüne ait atağı 1.5 değil, iki kat güçlendiriyor.

  de işte beedrill'in öyle ahım şahım yüksek bir atağı yok. zaten oldukça güçlü olan mega lucario, adaptability ile birlikte 120 atak gücündeki close combat'ı kullanınca dağ olsa yıkıyordu. poison jab, u-turn ve x-scissor'u biraz daha kullanılabilir yapar işte.

  geçiniz. uu çok fazla, bl2, hatta büyük olasılık ru. olağanüstü bir atak gücü eklemeleri gerekir ki kullanılsın.

  http://www.serebii.net/corocoro11143.jpg

  --

  mega latios ve latios da geldi ama onu sonra yazarım, çıkalı çok olduydu o. bys.
 • bir türlü kalbimi çalacak bir mega evrim tanıtılamadı hala...

  salamence, mega evrimini istediğim pokémonlar arasındaydı ne yazık ki elleri olmadığı için dizaynını beğenmedim! pokémonların alternatif bir evrende bizim dünyamızın hayvanları gibi var olduğuna inanıyorum doğada elleri olmadan ya da en azından el yerine kullanacağı herhangi bir çıkıntısı olmadan bir hayvanın var olabileceğini sanmıyorum, kuş demeyin kendilerinin gagaları var. uçan dinazorların daha esnek kanatları ve kanatlarında da ilkel olsa da pençemsi uzuvları var. neyse işte sevemedim ne olurdu sanki küçük de olsa o müthiş kanatlara bir elcik kondursalardı!?

  sceptile... oldu gibi ama tam da olmadı gibi... çitfli maçlarda iyi işe yarayacakmış gibi bir his var içimde ama onun haricinde ne yazık ki mega sceptile bence benim beklediğim gibi bir etki yaratmadı... tamam, ejderha-tipini alması şahane ve beklenen/istenen bir şeydi ama yeteneği biraz dert... tasarımı idare eder işte. pokémon oyununda en hakir görülen tip ne yazık ki çimen-tipi... çimen-tipi o kadar zayıf ki anlatamam. oyunda en sık kullanılan türler karşı hep dezavantajlı ve açıkça söylemek gerekirse hiçbir çimen pokémon'u da tasarım olarak pek hoş değil! ben oyunda bu durumun kırılmasını çok istiyorum çünkü mega venusaur x&y'da cidden favori pokémonlarımdan biri oldu! çimen-tipine bir gaz vermek lazım... sceptile, şeklen şahane bir pokémondu ve en hızlı pokémonlardan biriydi ayrıca ama mega evrimi benim aradığım o gaz olamadı ne yazık ki... (game freak çimen-tipini dengele biraz lütfen!)

  mega swampert; berbat yetenek, eh işte tasarım... çok daha hoş fan tasarımları var internette swampert için ki onların bende yarattığı beklenti yüzünden orijinal mega swampert tasarımını beğenemedim... yeteneği ise tek kelimeyle berbat! eğer drizzle yeteneğini bir pokémon'a mümkünse su-tipi olmayan bir pokémon'a vermeyeceklerse bence çok saçma bir tercih swift swim... swift swim yerine mega swampert'e drizzle verselerdi daha iyi olabilirdi bence... ne bileyim ya swift swim ne ya!

  gallade, eh idare eder tasarımı var; yumurta götünü sevmiyorum... ama berbat alakasız bir yeteneği var... ne işe yarayacağı tamamen belirsiz. aslında gallade'ın ünik bir tip kombinasyonu var güzel bir yetenekle belki kullanılabilir olurdu ama yine olmadı. atağı ve hızı artacaktır tipik kıçıkırık bir süpürücü olacak ama o ünik olan tip kombinasyonu yüzünden ben şahsen kullanmak istemem... adaptability gibi bir yetenek gallade'a daha çok yakışırdı zira tip kombinasyonu zaten sık kullanılan pek çok pokémon'a hem aynı tip bonusu alıp hem de süper efektif saldırı yapmasını engelleyecek bir şekilde birazcık daha atağı artırmanın kimseye zararı olmazdı ve mükemmel bir kangaskhan katili olurdu, olmadı. ou'da kullanan olursa şaşarım.

  sableye'ın mega evrimi diğer mega evrimlerin çoğu gibi yeteneğinden kaybediyor... magic bounce'ı niçin kullanmak isteyeyim bir türlü çözemiyorum? prankster ile önceliği olan recovery'i bırakıp niçin magic bounce kullanayım sayın game freak!? ayrıca doğru düzgün özel atak istatistiğini kullanan bir hareket öğrenemeyen bu pokémon'un megasının özel atak istatistiklerinin çok artırılacak olması da bir facia... shadow sneak, sucker punch gibi hem aynı tip bonusu olan hem de önceliği olan böylece sableye'ın mahvolduğu konu hızı önemsiz kılacak hareketler dururken power gem mi kullanacağım, peh! sableye hakkında benim bile daha orijinal fikirlerim vardı mahvoldu!

  slowbro... of! yeni megalar içinde en olmamışı en berbadı ne yazık ki kendisi... game freak'in kafası neredeydi bilmiyorum... regenarator gibi şahane bir yeteneği elinden aldıkları gibi bir de üzerine gördüğüm en ahmakça tasarımı kendisine reva görmüşler. slowbro ki defansif yönü ağır basan bir pokémon'du en evdiklerimden biri olmasa da şeklini şemalini kabullenebildiğim nadir defansif pokémonlardandı... megası şeklen ve yetenek olarak mahvolmuş durumda. kat'a mega evrim kontenjanını kendisiyle harcayacağımı düşünmüyorum.

  metagross, yeni mega evrimler içinde eli yüzü düzgün olanlarından... eh işte! zaten psodö-efsaneviydi ancak pabucu biraz dama atılmıştı, tough claws iyi hoş gibi gözüküyor ama levitate gibi bir yetenek verselerdi kusursuz olurdu... bunun yanında dizaynı vs. harika!

  altaria, benim nazarımda 'olan' yegane yeni mega evrime sahip... tasarımı, harika; yeteneği, şahene; tip kombinasyonu, müt-hiş! umut ediyorum ki kendisi ou'da millete kök söktürecek! ejderha fanatiği olan bana ejderha/peri tipi dedin mi ağzımın suları akıyor zaten. umut ederim doğru düzgün bir istatistik artırımı olur da takımımda aktif olarak yer bulur.

  audino, pokémon camiasındaki en şirin tasarımlardan birine sahipti zaten gördüğüm kadarıyla mega evrimler içinde bu kadar çok değişiklik göteren bir pokémon da yok! ama sorun değil bu değişiklik alabildiğine iyi yönde... mega audino'nun tasarımı şahane olmuş, karakterini tamamen yansıtmış.
  ben hep audino'yu ou'da kullanmak istemişimdir ama ne yazık ki namümkündü... kendisi daha çok takıma yardımcı bir pokémon ve çiftli maçlar için daha uygun ki mega evrimi de yeteneği yüzünden bu özelliğini koruyamaya devam ediyor. kendisi güzel bir duvar olabilecek potansiyele sahip ortalama defan, özel defans ve muazzam hp'si ile... umarım daha da iyi olacak.

  sharpedo, mega evrimi olmuşlar içinde, tasarımı şahane olmuş ve yeteneği hareket havuzu ile nispeten uyumlu tek ricam boşuna hız istatistiğine abanmamaları ama pokémon'u biraz biliyorsam ne yazık ki en büyük istatistik artışı hız ve alakasız bir biçimce özel atakta olacaktır. sharpedı iğrenç defans istatistiği olan bir pokémon ama en azından megası efektif olmayan bir vuruştan sağ çıkabilecek yapıda olsaydı ne iyi olurdu.

  pidgeot, ilk jenerasyondan en sevdiğim pokémonlardan biri... anime yüzünden kendisinin hastası olmuştum ben. ne yazık ki istatistikleri yüzünden kullanılabilir bir pokémon değildi kendisi yerine kullanılabilecek tonla pokémon var. zaten her oyunda ilk başlarda rastgeldiğiniz uçan-tipi pokémonların temel görevi oyunun ilk başlarında sıkça karşınıza çıkacak çimen ve böcek-tipi pokémonlarla başa çıkabilmenizi sağlamaktır... ondan sonra genelde işlevi yiter ta ki fly öğrenene kadar. bu nedenle de mücadelelerde pek kullanılmazlardı ve lakin bu kaideyi bozan kuş şekilli uçan-tipi pokémonlar türedi ki talonflame'in hastasıyım. neyse pidgeot'u severim megası oyunda kullanılabilir olsa kesinlikle kullanırdım ama oyun içi takımda kalacak gibi duruyor... zira müthiş tasarımına yakışmayan bir yeteneği var ve neredeyse kullanışsız.

  şimdiye kadar tanıtılan diğer yeni mega evrimlerden geriye kalanlar; camerupt, beedril, diancie, lopunny ilgimi zaten çekmiyorlar...

  dediğim gibi yeni tanıtılan mega evrimler beni bir türlü tatmin edemedi... hep bir olmamışlık mevcut... şu pokémon oyununun en sevmediğim yanı oyunda yüzlerce pokémon olsa da senaryo dışı başkalarıyla mücadele ederken kullanılan pokémonların 25-30 tane ile sınırlı kalması ki bunlardan 5-6 tanesi hemen hemen her takımda mevcut oluyor -genel eğilime göre bazı pokémonlar diğerlerinden daha fazla popüler olur. yeni mega evrimler oyunun bu dengesini bozmuyor gördüğüm kadarıyla... çoğu kişi yeni megalardan bir tanesini şu an x&y'da kullandığı takımlarından birine katmaz, metagross ve salamence hariç... yani demek istediğim bir mega kangaskhan'a, mega garchomp'a ya da en basitinden mega blaziken'e alternatif bir şeyler daha tanıldmadı!

  or/as bir yeniden yapım olduğu için yanlış değilsem yeni pokémonlar barındırmayacak eh, yeni olacak şey mega evrim ama onlar da bir türlü en azından benim istediğim seviyede değil.

  son olarak da bir isteğim/temennim var;
  game freak rica ediyorum, lütfen, haxorus'a işe yarar bir mega evrim bahşedin... haxorus'un tasarımı şahane küçük dokunuşlar ve renginin koyulaştırılması gayet kafi gelecektir, benim hayalim ejderha/çelik-tip kombinasyonuna kavuşması! haxorus gerçekten mükemmel olabilir, açık ara en sevdiğim pokémonlardan ama bir türlü kullanılabilir olmuyor.... mega evirm geçirmeden dahi oyundaki en yüksek atak istatistiğine sahip pokémonlardan biri ama hız konusunda sıkıntıları var, biraz hız artırın -ki çelik tipi olursa pek olası değil ama neyse- birazcık da özel defans artırın oyundaki en iyi pokémon kendisi olacaktır... lütfen game freak, haxorus'a hak ettiği megayı ver ve garchomp ucubesini çöpe çevir n'olur, n'olur, n'olur.