şükela:  tümü | bugün
 • 2 gündür kendini bana oynatarak çocukluğumu bana özlemle andıran oyundur. gerçi 2 gün harcadıktan sonra poke leaguede ezilince şifreye başvurdum. her oyunu şifreyle oynadığım çocukluğuma sövdüm.
 • pokemon red'in remake'i olan 2004'te çıkmış gameboy advance oyunu. bi de pokemon leafgreen adlı tamlayanı var. kaliteli grafikli* ama eski jenerasyon pokemonlu oyun yok sanıyordum, varmış meğer.
 • ilk jenerasyonun pokemonlarını ve hikayesini üçüncü jenerasyonun oyun kalitesiyle birleştirmesi iyibariyle gelmiş geçmiş en iyi pokemon oyunu olduğu söylenebilir. en azından ilk 151'den oluşan 1. jenerasyondan sonrasından hazzetmeyenler için öyle olsa gerek. yakalanabilir pokemon listesi açısından da pokemon leafgreen'den iyi bana kalırsa.
 • seneler önce kaybolan gameboy'um elbise dolabımın içinden çıktı ve içinde pokemon blue oyunu vardı. felaket gaza geldim ve oynamaya başladım. ilk pokemonumu alıp rival'ım ile dövüşe başladığımda 15 sene öncesine ait grafikleri gördüm ve midem bulandı. "yok mu lan bu oyunun düzgün grafklisi" dedim ve pokemon firered ile karşılaştım. emulatör'ü indirip çılgın gibi bütün günümü harcadım ve oyunu bitirdim. oyunu bitirdiğimde 6 pokemonum şöyleydi;

  venusaur
  arcanine
  psyduck
  electabuzz
  scyther
  dragonite

  bazen zapdos, poliwrath ve kadabra da kullandım. rhydon ilk başlarda en çok kullandığım pokemonlardan biriydi ama pezevenk her şeye karşı super effective. bir vuruşta ölmeye başladı.

  keşke şu oyunu bilgisayar için çıkarsalar da rahat rahat evrim geçirtsek pokemonlara. kadabra trade olmadan alakazam olmuyor mesela. msn'den falan göndersem kankam paqho'ya o da bana charizard falan yollasa ne güzel olur..
 • şu kadro ile bitirdiğim oyun:

  charizard: oyuna charmender'ı seçerek başladığım için zaten en çok geliştirdiğim eleman kendisi oldu. lvl 72 idi gary'yi harcadığında. zaten pokemon dünyasının en güçlü 3 pokemon'undan biri (mewtwo ve dragonite ile kapışırlar). su pokemonlarına karşı zaafı varmış gibi görünse de dragon atakları ile turn kaybetmeden veya 2 turn'de karşındakini aşağı indirebilir. elite four ile olan maçlardan sadece ilkinde zorlandım. 5 tane ice pokemon geliyor, tam karşınızdakini alacak gibi oluyorsunuz, rakip zart diye full restore atıyor, çok sinir bozucu.
  pidgeot: "haydaaa" dediğinizi duyar gibiyim. valla pidgeot'a ilk 6'da yer vermem tamamen duygusal sebeplerden. sıpa iken severdim, kıyamadım. zaten fly'ı bu kardeşe öğretince yanımda taşımak da farz oldu (diğer flying'lerin saldırılarından çalmak istemedim). pek bir şeye yaramıyor oyunda, iyice geliştirip steel claw falan öğretirseniz belki. ilginç şekilde gary'nin son maçtaki 6'lısında pidgeot var.
  primape: yine duygusal bir seçim olsa da bu kullanışlı. rage türü saldırılar harici, şu an isimlerini unuttuğum iki kasaba arasındaki yolda takılan iki fighter amcadan sadece 1 kereye mahsus öğrenebilen mega punch ve mega kick'i öğrettim, zaten kendi chop saldırıları ile hakkaten ayı gibi bir şey oldu. çok kolay ölebilmesi handikap da olsa ilk saldırı kendisinde ise allah ne verdiyse gömçürüp aşağı alabiliyor. severim.
  articuno: "her type'dan bir pokemon şart!" mottosu ile çıktığım bu yolda water-ice ailesinden çoğunlukla tercih sebebi olan gyrados yerine kendisini seçtim. sadece seafoam island'da yakalanabilen bu arkadaş sırf sözde legendary değil, gerçekten güçlü ve hatta gyrados'dan daha güçlü olduğu da statlarla kanıtlanmış durumda.
  zapdos: articuno ile aynı sebepten dolayı tercih ettim, electric pokemon'lar arasından jolteon, electabuzz, iyi geliştirilmiş bir raichu belki kendisini zorlar. o da belki... water-ice'a karşı kendisi ilaç oluyor, thunder saldırısını bulup öğretirseniz ortada charizard'ın antisi diye bir şey kalmıyor.
  aerodactyl: ota boka resist olan bu fosil arkadaş gerçekten rakip için sinir bozucu olabiliyor. çok çeşitli saldırıları öğrenebilmesi büyük artı. şiddetle tavsiye.

  bunun dışında oyun içi kullanışlı pokemonlar:
  diglett: cut öğrenebiliyor ve bu sebeple bir müddet yanınızda taşımanız iyi olur. hali hazırda bildiği saldırı olan dig ile ortamdan sıvışabiliyorsunuz ki combat'larda iş de görüyor dig.
  nidoran: ilk gym lideri brock'u yenmek için yakalanması şart olmasının yanı sıra, üst level'larda dabayağı güçlü. nidoking/nidoqueen iş yapar. tavsiye.
  butterfree: binbir türlü sleep, stun, poison saldırısı var. denenebilir.
  onix: yakalaması zor. oyun boyu sahip olmasanız bile indigo platosu'na giden yolda leblebi gibi lvl46-48 onix var. rock tomb öğretip lvl olarak geliştirirseniz (lvl 55-60 arası) ilk 6'da kullanılabilir.
  oddish-bloom-vileplume: grass'lardan sevdiğim 3'lüdür. oyun sonu için pek yeterli değil ama oyun ortalarına kadar iyi iş yapar.
  kadabra: kesinlikle önerilir. psişik pokemonlara gıcık olduğum için kullanmadım. charizard'ı indirir, sonra gider lvl 3 rattata'ya yatar hissiyatı var bende. ama bayağı güçlü, kullanın, kullandırın.

  eşek kadar adam olduk, oyun hala güzel, hala güzel.
 • save edemediğim bir oyun bu.

  edit: visualboyadvance kullanıcısı iseniz oyunlarda shift+f1, shift+f2 ve shift+f3 kombinasyonlarından her biri size bir kaydetme noktası veriyormuş. kaydettikten sonra bu save noktalarından birine dönmek isterseniz, misal shift+f1 e kaydettiğiniz için sadece f1 e basmanız yeterliymiş. korkmayın emulatörü açıp kapatmak save noktalarınızı silmez ve her oyun için ayrı 3 save noktası kaydedebilirsiniz.
 • icerisinde bir bilincalti saldiri teknigi barindirdigindan suphelendigim oyun. oynamaya basladigimdan beri; isten eve geldigim andan uyuyana kadar bunu oynuyorum.

  cok tehlikeli.
 • pokemon leaf green ile aynı haritaya sahip muhteşem oyun.

  kimsenin dikkatini çekti mi bilmiyorum ama cut özelliğini aldıktan sonra müzenin sağ tarafındaki ağacı kesip oradan giriş yaptığınızda karşınıza prof. oak'ın asistanlarından birisi çıkıyor ve size içerisinde dna bulunan bi' fosil veriyor. ardından bu fosili pokemon laboratuvarına götürmeniz gerek diyor. ben halen lab. a ulaşamadım. sanırım fosildeki dna'dan bir pokemon klonlayıp bana verecekler. heyecanla bekliyorum.

  ayrıca level 40 blastoise'im var olm.

  not: yeni başladım.

  edit: içerisinde dna bulunan taş old amber'miş. bu dna'dan da aeorodactyl yapıyorlar.
 • charizard: en iyi pokemon bu, tartışılacak yanı yok. blastoise'u da potion'suz yenmişliği var blastoise lıkır lıkır potion basarken.
  zapdos: bunu yakalayın çünkü oyunca çok güçlü bi elektirik pokemonu yok. ben jolteon kullanmıştım mesela nedense çok severim diye ama cacıktı, hyper beam ve quick attack yapıodum, ben yaptım siz yapmayın adasds.
  lapras: bak bu çocukta iş var. hayyyvan gibi defense'i var, sağlam surf ve ice da basıyo, charizard'dan sonra en çok kullandığım pokemon buydu bi de sevimli yarim.
  onix: ben de yüksek level'lı nasıl olsa diye aldım da cacık ya alayı vuruyo ağzına.
  articuno: serçe gibi bi şey ama işe yarıyo baya, yanında ötende bulundurmaya dikkat edin.
  devamı çok da önemli değil, hayyyvan gibi charizard ve yanında lapras articuno ile bitirdim oyunu, yancılarım da persian falan dı seviyorum diye. ninetails'in de tipi çok havalı bak. ha bi de golem'den önceki elemanı alın self-destruckt'ı var baktınız herifçioğlu ölmüyo gümletin iyi gelir :)
 • gpsp namlı emulatör aracılığıyla symbian telefonlarda oynanabiliyor.