*

• 2 gündür kendini bana oynatarak çocukluğumu bana özlemle andıran oyundur. gerçi 2 gün harcadıktan sonra poke leaguede ezilince şifreye başvurdum. her oyunu şifreyle oynadığım çocukluğuma sövdüm.
  • pokemon red'in remake'i olan 2004'te çıkmış gameboy advance oyunu. bi de pokemon leafgreen adlı tamlayanı var. kaliteli grafikli* ama eski jenerasyon pokemonlu oyun yok sanıyordum, varmış meğer.
  • ilk jenerasyonun pokemonlarını ve hikayesini üçüncü jenerasyonun oyun kalitesiyle birleştirmesi itibariyle gelmiş geçmiş en iyi pokemon oyunu olduğu söylenebilir. en azından ilk 151'den oluşan 1. jenerasyondan sonrasından hazzetmeyenler için öyle olsa gerek. yakalanabilir pokemon listesi açısından da pokemon leafgreen'den iyi bana kalırsa.
  • seneler önce kaybolan gameboy'um elbise dolabımın içinden çıktı ve içinde pokemon blue oyunu vardı. felaket gaza geldim ve oynamaya başladım. ilk pokemonumu alıp rival'ım ile dövüşe başladığımda 15 sene öncesine ait grafikleri gördüm ve midem bulandı. "yok mu lan bu oyunun düzgün grafklisi" dedim ve pokemon firered ile karşılaştım. emulatör'ü indirip çılgın gibi bütün günümü harcadım ve oyunu bitirdim. oyunu bitirdiğimde 6 pokemonum şöyleydi;

venusaur
    arcanine
    psyduck
    electabuzz
    scyther
    dragonite

bazen zapdos, poliwrath ve kadabra da kullandım. rhydon ilk başlarda en çok kullandığım pokemonlardan biriydi ama pezevenk her şeye karşı super effective. bir vuruşta ölmeye başladı.

keşke şu oyunu bilgisayar için çıkarsalar da rahat rahat evrim geçirtsek pokemonlara. kadabra trade olmadan alakazam olmuyor mesela. msn'den falan göndersem kankam paqho'ya o da bana charizard falan yollasa ne güzel olur..
  • şu kadro ile bitirdiğim oyun:

charizard: oyuna charmender'ı seçerek başladığım için zaten en çok geliştirdiğim eleman kendisi oldu. lvl 72 idi gary'yi harcadığında. zaten pokemon dünyasının en güçlü 3 pokemon'undan biri (mewtwo ve dragonite ile kapışırlar). su pokemonlarına karşı zaafı varmış gibi görünse de dragon atakları ile turn kaybetmeden veya 2 turn'de karşındakini aşağı indirebilir. elite four ile olan maçlardan sadece ilkinde zorlandım. 5 tane ice pokemon geliyor, tam karşınızdakini alacak gibi oluyorsunuz, rakip zart diye full restore atıyor, çok sinir bozucu.
    pidgeot: "haydaaa" dediğinizi duyar gibiyim. valla pidgeot'a ilk 6'da yer vermem tamamen duygusal sebeplerden. sıpa iken severdim, kıyamadım. zaten fly'ı bu kardeşe öğretince yanımda taşımak da farz oldu (diğer flying'lerin saldırılarından çalmak istemedim). pek bir şeye yaramıyor oyunda, iyice geliştirip steel claw falan öğretirseniz belki. ilginç şekilde gary'nin son maçtaki 6'lısında pidgeot var.
    primape: yine duygusal bir seçim olsa da bu kullanışlı. rage türü saldırılar harici, şu an isimlerini unuttuğum iki kasaba arasındaki yolda takılan iki fighter amcadan sadece 1 kereye mahsus öğrenebilen mega punch ve mega kick'i öğrettim, zaten kendi chop saldırıları ile hakkaten ayı gibi bir şey oldu. çok kolay ölebilmesi handikap da olsa ilk saldırı kendisinde ise allah ne verdiyse gömçürüp aşağı alabiliyor. severim.
    articuno: "her type'dan bir pokemon şart!" mottosu ile çıktığım bu yolda water-ice ailesinden çoğunlukla tercih sebebi olan gyrados yerine kendisini seçtim. sadece seafoam island'da yakalanabilen bu arkadaş sırf sözde legendary değil, gerçekten güçlü ve hatta gyrados'dan daha güçlü olduğu da statlarla kanıtlanmış durumda.
    zapdos: articuno ile aynı sebepten dolayı tercih ettim, electric pokemon'lar arasından jolteon, electabuzz, iyi geliştirilmiş bir raichu belki kendisini zorlar. o da belki... water-ice'a karşı kendisi ilaç oluyor, thunder saldırısını bulup öğretirseniz ortada charizard'ın antisi diye bir şey kalmıyor.
    aerodactyl: ota boka resist olan bu fosil arkadaş gerçekten rakip için sinir bozucu olabiliyor. çok çeşitli saldırıları öğrenebilmesi büyük artı. şiddetle tavsiye.

bunun dışında oyun içi kullanışlı pokemonlar:
    diglett: cut öğrenebiliyor ve bu sebeple bir müddet yanınızda taşımanız iyi olur. hali hazırda bildiği saldırı olan dig ile ortamdan sıvışabiliyorsunuz ki combat'larda iş de görüyor dig.
    nidoran: ilk gym lideri brock'u yenmek için yakalanması şart olmasının yanı sıra, üst level'larda dabayağı güçlü. nidoking/nidoqueen iş yapar. tavsiye.
    butterfree: binbir türlü sleep, stun, poison saldırısı var. denenebilir.
    onix: yakalaması zor. oyun boyu sahip olmasanız bile indigo platosu'na giden yolda leblebi gibi lvl46-48 onix var. rock tomb öğretip lvl olarak geliştirirseniz (lvl 55-60 arası) ilk 6'da kullanılabilir.
    oddish-bloom-vileplume: grass'lardan sevdiğim 3'lüdür. oyun sonu için pek yeterli değil ama oyun ortalarına kadar iyi iş yapar.
    kadabra: kesinlikle önerilir. psişik pokemonlara gıcık olduğum için kullanmadım. charizard'ı indirir, sonra gider lvl 3 rattata'ya yatar hissiyatı var bende. ama bayağı güçlü, kullanın, kullandırın.

eşek kadar adam olduk, oyun hala güzel, hala güzel.
  • save edemediğim bir oyun bu.

edit: visualboyadvance kullanıcısı iseniz oyunlarda shift+f1, shift+f2 ve shift+f3 kombinasyonlarından her biri size bir kaydetme noktası veriyormuş. kaydettikten sonra bu save noktalarından birine dönmek isterseniz, misal shift+f1 e kaydettiğiniz için sadece f1 e basmanız yeterliymiş. korkmayın emulatörü açıp kapatmak save noktalarınızı silmez ve her oyun için ayrı 3 save noktası kaydedebilirsiniz.
  • icerisinde bir bilincalti saldiri teknigi barindirdigindan suphelendigim oyun. oynamaya basladigimdan beri; isten eve geldigim andan uyuyana kadar bunu oynuyorum.

cok tehlikeli.
  • pokemon leaf green ile aynı haritaya sahip muhteşem oyun.

kimsenin dikkatini çekti mi bilmiyorum ama cut özelliğini aldıktan sonra müzenin sağ tarafındaki ağacı kesip oradan giriş yaptığınızda karşınıza prof. oak'ın asistanlarından birisi çıkıyor ve size içerisinde dna bulunan bi' fosil veriyor. ardından bu fosili pokemon laboratuvarına götürmeniz gerek diyor. ben halen lab. a ulaşamadım. sanırım fosildeki dna'dan bir pokemon klonlayıp bana verecekler. heyecanla bekliyorum.

ayrıca level 40 blastoise'im var olm.

not: yeni başladım.

edit: içerisinde dna bulunan taş old amber'miş. bu dna'dan da aeorodactyl yapıyorlar.
  • bu oyuna ilk olarak su pokemonu yani squirtle ile başlayın. brock'u yenmeniz kolaylaştırır ve ileride çok güçlü saldırılar öğrenebiliyor. bir de mağaralarda karşınıza çıkan vahşi pokemonlarla savaşmak için ideal oluyor. kaya pokemonları su pokemonlarına karşı çok savunmasız.
  • level 66 blastoise'imle pokemon liginin amına koyduğum oyun. bilgisayar başında ömrümü çürüttü ama inanılmaz zevkli. elit four son üç eleman ve garry ile karşılaşırken sadece tek pokemonum vardı ve buz saldırısı yapamıyordum. şu an oyunu bitirdim ve aşırı derecede mutluyum. kendimi özgür hissediyorum, sanırım gidip bir şeyler yiyebilirim. bu arada bitirdiğimde elimde şu kadro vardı:

blastoise: bebişim. hiç üzmedi beni. zehirlendi, felç geçirdi, yandı geri gel dedim "sen takma kafana, ben hallederim"dedi, içim acıyordu onu öyle görürken ama bugün pokemon liginde şampiyon olduysak bu o'nun sayesinde oldu.

hypno: etkili saldırıları var.

onix: dig öğrettim onun dışında hiçbir işe yaramadı.

pidgeotto: güzel saldırıları var. steel wing yüklerseniz iyi oluyor.

marowak: etkili saldırıları var ama bir blastoise değil.

golbat: leech life özelliği olan pokemonlardan, steel wing buna da yüklenebiliyor.

aerodactyl geliştireceğim diye götüm çıktı ben de yarısında vazgeçtim. gözünü sevdiğimin blastoise'i.

ayrıca aerodactyl dediğiniz adam tek bir surf vuruşuyla paramparça oldu hem de level 58.

http://tinyurl.com/bwhm7d2
hesabın var mı? giriş yap