şükela:  tümü | bugün
 • 5/10

  kendince bol sürprizli ve gizemli bir film. ama izleyiciyi tatmin etmekten çok uzak. konuyu çok dağıtmışlar, sonra da saçma bir şekilde toparlamışlar..derinlik yok, hikaye parlak değil vs..

  konu: 5 polis arkadaş bir poker gecesinde bir araya gelir ve başlarından geçen ilginç olayları birbirlerine anlatırlar. biz de izleriz tabii..ama daha sonra içlerinden en genç ve çömez olanı maskeli bir adam tarafından kaçırılır ve bir bodruma kitlenir. kaçırılan genç polis hem buradan kurtulmak, hem de maskeli katilin ilginç oyunlarıyla başetmek zorundadır.

  vaktiniz varsa izleyin.
 • oldukça keyifli , sürükleyici bir film. izlemenizi tavsiye ederim. 7/10'u rahatlıkla hak ediyor. süreyi kısa tuttukları için konular birbirine girmiş gibi gözükebilir ancak gayet anlaşılabilir film.

  filmin kadrosu oldukça başarılı oyunculardan oluşuyor. sadece bunun için bile izlenir.
 • poker night diye başlık görünce "bende katılırım" demek için girip, film olduğunu öğrenince hüzünlendiğim hede. sahi poker gecesi yapanlar yeşillendirebilir.
 • başlığındaki entry sayısına ve imdb puanına bakılmadan izlenmesi gereken film.

  pişman olmazsınız.
 • film için herşey söylenebilir. beğenen olur, beğenmeyen olur. her yoruma saygı duyarım. ama şu filmi izleyin ve film bittikten sonra filmin son 10 dakikasını tekrar gözden geçirin. her gözden geçirişinizde senaryoyu bir kez daha beğeneceksiniz.
  güzel film.
 • her nedense oyunculuğun beni rahatsız ettiği polisiye film. özellikle bir çok filmde çok beğendiğim ron perlman * olmamış bu filmde.

  ama şaşırtmacalı filmleri sevenler beğenecektir. 6,5/10
 • aksiyon, polisiye seven izleyicilerin beğeneceği türden bir yapım. izlemeden önce buradaki yorumları okuyup listeye almıştım. o yüzden yukarıdaki entry'lerde filmi öneren arkadaşlara teşekkür ederim.

  film bir tür filmi. o yüzden başyapıt beklemeden, açıp izlerseniz tatmin olursunuz.
 • daha özenli bir final düşünselermiş efsane filmler kategorisine girerdi.

  bu haliyle filmin sonu dvd ekstralarına konulan alternate endingler gibi olmuş.

  --- spoiler ---

  sonunda şimdi katil diye yakalanan başka bir kurban. tamam olabilir ama böyle final mi olur lan. tamam ikinci filmi çekmek için yaptılar da. ne olmaz filmlerin devam filmi yapıldı bu sektörde. böyle bariz olayı açık bırakmalarına gerek yoktu.

  biz filmin sonunda katil yakalandı diye bilirdik. ikinci filmde de yine poker gecesine katılan genç bir detektif olur. yine hikayeler olur. o hikayeleri dinleyerek bu sefer ilk filmdeki katilin aslında yakalanmadığını çözer, peşine düşer ve olaylar gelişirdi.

  --- spoiler ---
 • collector tarzı bir film olmuş veya bana onu çağrıştırdı. ufak tefek klişeler dışında rahatlıkla izlenebilecek film.

  7 alır güzel izlenir.
 • suç-gerilim üzerine kalbur üstü olacak bir film. filmi koreliler çekseydi, suç ve vahşet unsurları daha göze batardı. bu filmde şiddet sahneleri sizi çok fazla rahatsız etmeyecektir. gelelim filmle ilgili çıkarımlarıma:

  --- spoiler ---
  aslında filmde dikkat edilmesi gereken iki önemli husus var , birinden sağlam şahitlikler ve bize gösterilen sahnelerle oldukça eminiz. ikinci kısım biraz kurgu , farazi kaçacaktır. fakat güzel bir bağlam olacağından şüpheniz olmasın.

  ilk önemli husus, maskeli katilin jater'e "seninle ben aslında çok benzeriz." demesidir. iki sebep gösterebiliriz.

  -ikisi de küçük kızlardan hoşlanıyor ve ikisi de mentorunun(ustasının) intikamını almaya çalışıyor.

  filmde bilgi ve tecrübe üzerine dokundurmalar var, fakat bilgi ve tecrübe aslında aldatmaca olabilir mi?
  poker masasında anlatılan hikayelerin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz ki? aslında filmin sonunda poker masasında anlatılan hikayelerin birer "yalan" olduğuna dair belli bir sahne var . sahne şudur:

  jater maskeli katili ararken aslında depoda vurduğu adamın kendi gibi kurban olduğunu anlar. fakat hatasını düzeltmek yerine polislere katilin öldürdüğü adam olduğunu söyler. çünkü poker masasında arkadaşlarından biri "piçin yakalanmasına sevindim. bizden iki kişiyi öldürmüştü" diyor. yani dosya kapatılmış, eline silah yapışık olarak öldürülen kurban katil olarak mimlenmiştir. halbuki katil o değildir. jater poker masasında çaylağa hava atarcasına tavır takınmıştır. tıpkı diğer polislerin ona davrandığı gibi. bilgi ve tecrübeden önce gerçeğin ne olduğunu bilecek miyiz?

  benim farazi bir tahminim olacak. biliyorsunuz ki polislerin hepsi farklı şehirlerden gelme ve hikayelerinin doğruluğu diğer polisler tarafından bilinmemektedir. 1979'da gerçekleştirilen olayda anne babasını beyzbol sopasıyla öldüren çocuk mudur? yoksa polisimiz bernard suçu uzun bir araba yolculuğu bahanesiyle, itirafla çocuğun üstüne mi atmıştır? bilinmez. fakat çocuk kanıt yetersizliğinden dolayı serbest kalsaydı mutlaka maskeli katilimizin mentoru olabilirdi. bu konuda elimizde yeterli delili maalesef film sunmamaktadır.

  davis adlı polis hikayesinde katili kafasından vurduğunu söylese de aslında arabanın camına ateş edip katili yüzünden yaralamış olmasın? katil, biliyorsunuz ki çocuk iç çamaşırı kaçıran bir sapıktı. maskeli adamın ekibinde yüzünde yara olan bir üye yok. fakat tavşan kostümlü adam , çocuk kıyafetlerine düşkünlüğünü kendisini bir tavşan kostümü alarak ve yüzündeki yarayı da kapatması açısından verimli bularak bu adam olmuş olabilir mi? bir tahmin belki.

  cunningham adlı polisin hikayesinde gömülen arkadaşlarını açığa çıkarıp şüpheliyi kanıtlarla içeri tıktığına dairdi. bu konununda zeka kısmını vurgularken, cunningham ifadeyi arkadaşlarının da dediği gibi bir bar kavgasıyla almış olabilir.

  maxwell adlı "şahin" gözlü adamın hikayesinin ise bariz bir tutarsızlık olduğunu, maskeli katilin kendisini kandırmasından anlıyoruz. kendisi bırakın şahini bir angut kadar dikkatsiz. anlattığı hikayeye göre de büyük ihtimal 3 keskin nişancının o dangalakları aynı anda yapması pek mümkün görünmüyor. keskin nişancının olayı dikkat ve sabırdır zaten. özel operasyonda böyle bir hatayı eş zamanlı yapmaları konunun inandırıcılığını yitirmesine neden oluyor. velhasıl bu dikkatsizlikler yaşansa bile küçük parmak kesen adamla sevişmiş bile olabilir.

  gelelim anlattıklarımın nihayete varmasına: poker masasında yalan söylenir değil mi? zaten pokerin olayı eline göre blöf yapabilme becerisi değil midir?

  --- spoiler ---