şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ohara)
 • (bkz: boukhara)
 • yannick noahin teniscilikten sonra sarkiciliga soyunmasi sonucu ortaya cikmis eglenceli bi album.
 • nepal'in baskenti katmandu ya 8 saat uzaklikta, annapurna daglarinin eteklerinde bir gol kenarinda serinlenircesine ikamet eden kucuk sehir,kasaba. kente otobusle giderken bu kadar guzel bir doganin sonunda daha guzel ne cikabilir diye dusunuyorsunuz ve o ana kadar hayalini bile edemediginiz bir doga once oksijenle icinizi temizliyor, gozlerinizi kapativeriyorsunuz. sonrasinda aciyorsunuz ve beyninizi dezenfekte ediyor...
 • phewa tal isimli güzel gölü, eşsiz machapuchare dağı'nı da içeren annapurna dağları görüntüsü ile bir nepal şehri. zamanında hippilerin mekanlarından biri imiş.
 • gelişmişlik ve nüfus olarak ülkenin ikinci, ülkeye gelen turistlerin katmandu'dan sonra en uğrak kenti. annapurna treking yolunu izleyerek dünya üzerindeki cennet yerlerden birini görmeden önceki durak yeridir. doğa meraklısı herkesin katmandu'dan hızlı bir şekilde buraya geçmesi önerilir.
 • 8 bin metrelik zirvelerin en yakından seyredilebildiği nadir yerlerden. himalaya eteklerindeki kartal yuvası. rakım: 900.
  buradaki gölde kayıkla gezerken çevrenize baktığınızda arkada yükselen muhteşem himalayalar sizi çağırır.
  nepal'e himalayalar'dan dağ yürüyüşü yapmak için gelen turistlerin çoğu yürüyüşe bu kasabadan başlar.
 • pokhara nepal'de fewa gölü kıyısında turistik bir şehirdir. himalayaların eteklerinde annapurna yürüyüşleri için ideal başlangıç noktası. gölde kano gezisi ve şehrin etrafındaki küçük dağ köylerini ziyaret çok keyifli olabilir. motor yada bisiklet kiralayarak küçük geziler yapmak mümkün.

  (bkz: annapurnalar)
 • kathmandu'ya göre daha bi gelişmiş olan şehir, göl kıyısında. lüks barları görebileceğiniz gibi baraka yerleri de görebilirsiniz. halk akşamüzeri göl kıyısında toplanıyor ve sahil şeridi çok kalabalık oluyor. yere ateş yakıp mısırını közleyen teyzeler, yolda akan suda çamaşır yıkayan teyzeler, dışardaki bidondan duş alan dayılar görebileceğiniz bir mekandır ayrıca.
  sahil boyunca gölün bitimine kadar yürüdüm, yol ıssız mı diye endişelerim vardı önce, fakat yoldan sürekli paraşütçüleri taşıyan motosikletler ve arabalar geçiyor. her ne kadar gürültülü olsa da bu sizi güvende hissettiriyor. hava kirliliği yok, o yüzden maske takan insan çok fazla göremezsiniz. katmandu feciydi, her yer toz toprak. burada asfalt yol var. yol yapmışlardhshsh.
  gölün ortasında minik bi ada var, bu adada hindu tapınağı var. gidip görebilirsiniz, etrafını çıplak ayakla dolaşmak gerekiyormuş, ayaklarım kavruldu.
  göl kenarındaki kanoları kiralayabilirsiniz ya da yanınıza birini alıp göle öyle açılabilirsiniz.
  paraşüt, zirve uçuşları, kanyoning, rafting... vs seçenekleri çok fazla. şehrin neredeyse tamamında bu sporları yapanların ofisleri var. uzun bir yolculuğum olduğu ve çok fazla param olmadığı için hiçbirini yapmadım. daha fazla ülke görmeye harcamak istiyorum olan parayı.
 • bu güzide şehire kathmandu’dan otobüsle gitmek isterseniz aşağıdaki linke bakmak oldukça faydalı olacaktır:
  https://www.nestadventure.com/…-to-pokhara-bus.html

  kathmandu trafiğine bağlı olarak 8-9 saat sürüyor yol; benki karadeniz’in dağlık yollarını karış karış gezmiş, her türlü aksiyonu yaşamış bir adamım ama bu yolculuk bana bile ağır geldi. 10 canım varsa 6-7’sini burada bırakmış olabilirim. nepal’in kural tanımaz şöförleriyle külüstür otobüsleri dar ve virajlı yolları birleşince seyehat tam bir işkenceye dönüşebiliyor.

  diğer seçenek ise uçak. 45 dakika sürdüğü söylenen bu seyahatin fiyatı 125 dolar civarında. otobüsler ise 5’dolardan başlıyor. tercih sizin.

  o kadar tehlikeden sonra; machapuchare ve annapurna’yi görme niyetindeyseniz oldukça şanslı olmanız lazım. biz o şanslı kesimdendik, sadece 15 dakika kadar olsa da 8 binlik dağları görmenin mutluluğu her şeye değerdi. konuştuğum kişiler genel olarak bu sene havanın kötü olduğunu, sadece birkaç kez göründüğünü söyledi.

  trekking yapmayacaksanız buraya 1-1,5 gün yeter de artar, hatta hava iyi değilse hiç gitmeyin onun yerine karadeniz turu yapın emin olun daha tatmin edici manzaralar göreceksiniz. (bkz: macahel)
  zira himalaya manzarası olmadan bir esprisi yok.