şükela:  tümü | bugün
 • kızıl kmerlerin eski lideri...insanları gözlüklü ve elleri nasırsız olduğu için burjuva olmakla suçlayıp kıyım yapan ruh hastası.

  prefabrik toplu mezar üreticisi...
 • polpot ve örgütü kızıl kmerler, yaptıları katliamlarda abd ve çin'in büyük korumasını ve desteğini görmüşlerdir. bunun sebebi, sovyet desteğindeki vietnam'ın büyük zaferinden ve amerikanın kaçarken arkasında bıraktığı silahlar sayesinde bölgedeki ve kamboçya'daki askeri ve siyasi etkinliğinden duydukları rahatsızlıktır.
  bu adam iktidarda olduğu nisan 1975 - ocak 1979 arasında 2 milyona yakın kişiyi katletmiş veya ölümüne yol açmıştır. tekrar iktidara gelmek için hakimiyeti altında kalan küçük bölgede bir terör örgütü lideri olarak kalan bu adamı 1979'dan soğuk savaş sonuna kadar ise abd ve birleşmiş milletler "kamboçya halkının tek temsilcisi" olarak tanımıştır. askerlerini 80 sonrasında ingiliz sas komandoları eğitmiştir vs.
  sonuçta hiç de kemalist biri olmamakla beraber abd'nin 20 yıl desteklediği bu adamın mustafa kemal'e benzetilmesi atatürkten önce türkiye halkına ve onun bağımsızlık savaşına hakaret olmaktadır kanaatim. sonuçta atatürk tek-adam* olmanın, savaş halinin gerektirdiği bir iki hukuk dışı ölüm emri vermiş olsa da polpotun canavarlıklarını meşrulaştırmak için böyle bir benzetme kurulması büyük bir insafsızlık olur kendisine karşı.

  (bkz: ölüm tarlaları)
  ----------------------------------------------

  edit: işbu entride durduk yerde mustafa kemal'den bahsedilmemektedir, daha üstteki sanırsam stalinist bir arkadaş tarafından pol pot savunuluyor, atatürk de batıya kalsa katildir, o da devrim için kan döktü gibisinden bir entri ile övülüyordu. ona binaen bir kıyaslama yapılmıştı. o entri görüldüğü üzere gitmiş. böyleyken böyle..
 • planladığı ve işlediği soykırımın ince detayları düşünüldüğünde, günümüz toplumsal belleğinin mutlak öcüsü ünvanını adolf hitler'e kaptırmış olmasını, yalnızca dünyanın merkezinin batıdan (bkz: greenwich) geçmesine bağlayabildiğim khmer kasabı. bugün 15 milyonluk kamboçya'da her 2 kişiden birinin kanına girmiş olan cellat.

  ayrıca canım türkiyem'de milyonlarca kişi arasından sıyrılıp öss denilen sınavı kazanan, üniversite mezunu insanların bazılarının, bu pol pot'u lezzetli bir thai yemeği sandığına tanık olmuşluğum da vardır. (bkz: hitler kaç kişiydi)
 • burjuva bir ailenin cocugu olarak dunyaya gelen, ic savasta kimi guclerin destegiyle basa gecen,kambocyada yasal siddetin en basarili orneklerini sunmus, bir bucuk milyonun ustunde insanin katledilmesine neden olmus, devrildikten sonra vietnama karsi amerika destegini de almis,kukla diktator. isyani , istiklal mucadelesini bu adamla bagdastirmak gaflettir,ona bakarsaniz ucknin da ismi kosova kurtulus ordusudur, ama kimin usagi oldugu bellidir. diger ornekleri icin (bkz: pinochet)(bkz: suharto)

  (bkz: olum tarlalari)
  (bkz: apartheid)
 • şehirlerdeki yaşamı reddetmiş, halkının kırsal kesimde yaşayıp tarımla uğraşmasını istemiştir. bu sebeple şehirleri tamamen boşaltıp tüm halkı kırsal kesimlere zorla göndermiştir.çin devriminden esinlendiği ama yetersiz gördüğü de söylenenler arasındadır.ölümüne sebep olduğu insan sayısı milyonlarla ifade edilecek kadar çoktur.
  kısaca ipnenin önden gideni, geride durmayanı, bayrak taşıyanıdır.
 • abd bu zatı tek başına değil çin ile birlikte desteklemiştir. bu konuda kissinger'ın ve brezinski'nin birkaç değerlendirmesi deşifre olmuştur, kissinger [1] kızıl kmerler'i haydutlara benzetmesine rağmen ilişkileri geliştirmek isteğini belirtirken, brezinski [2] pol pot'un bir canavar olduğunu, abd'nin onu doğrudan desteklemeyeceğini fakat çin'in bunun için cesaretlendirilebileceğini belirtmiştir. gerçekten de abd'nin faaliyeti daha çok diplomatik yönde olmuştur, kmerleri uzun süre kamboçya'nın resmi temsilcisi saymak, bunun için bm çapında çaba göstermek gibi.

  peki abd'yi çin'le birlikte bunu yapmaya iten sebep neydi dersek karşımıza, vietnam'ın kamboçya'yı işgali çıkar. insani müdahale bahanesiyle (ortada bir soykırım vardır) gerçekleşen vietnam-dolayısı ile sovyet yayılmasına karşı abd ve çin bir ilkesiz birliktelik ortaya koymuşlar ve vietnam'ın bölgesel güç olmasının önüne set çekmeye çalışmışlardır. başarılı oldukları söylenemez, hatta bizzat çin'in vietnam'a saldırısı dahi bunu engelleyememiştir. olay daha geniş ölçekte çin-sovyet ayrılığının bir uzantısı ve abd'nin bundan yararlanma çabası olarak nitelenebilir.

  (bkz: çin sovyet ayrılığı)
  (bkz: üçüncü çinhindi savaşı)

  [1] http://www.gwu.edu/…aebb/nsaebb193/hak-11-26-75.pdf
  [2] elizabeth becker, when the war was over, new york, touchstone, 1986, p. 440. ; grant evans and kelvin rowley, red brotherhood at war: vietnam, cambodia and laos since 1975, london, verso, rev. ed., 1990.
 • öyle böyle değil, ağır maocudur. sırf bu dingil yüzünden bile maoculuğun ne kadar gereksiz bir siyasi akım olduğunu görebilirsiniz.
 • kanlı iktidarı sırasında, 4 yıl boyunca kamboçya’nın bütün şehirli entelektüelini zorunlu olarak tarlalarda çiftçilik yapmaya zorlamış ve yaptırmıştır. kendine ilham veren salt tarıma dayalı bu maoist sistem, yakın arkadaşı ve suç ortağı khieu samphan tarafından paris’te eğitim gördüğü sırada doktora tezi olarak hazırlanmıştı. iktidarı sırasında, kanlı iktidarının aracı kızıl kmer tarafından yürürlüğe konulan anlayış doğrultusunda kamboçya, ekonomik ve siyasi bağımsızlığı için dış dünyadan izole, kendi kendine yeterli bir tarım ülkesi haline getirilmeye çalışılmıştır.
  ilginçtir, pol pot önderliğindeki kızıl kmerlerin yönetim kadrosu, si ta mok dışında, tamamı yurt dışında (fransa) uzun süren eğitim almışlar, entelektüel faaliyetlerde bulunmuşlardır.
 • saati ve gözlüğü olan herkesi okuma yazma bildiği gerekçesiyle katletmiş, aynı zamanda kurşun israfı olmasın diye bu işi kesici aletlerle yaptırmış kamboç diktatör.
  öldürdüğü insanların küçük çocuklarını, bebeklerini de ileride ayaklanma çıkarabilirler düşüncesiyle [kurşun israfı olmasın diye kafalarını ağaçlara vurup parçalatarak] öldürtmüştür.
 • adam pol pot katliamlarından bahsetmeden abd den bahsediyor. neden acaba? tabi ki kızıl komünistlere leke sürmeme çabası. abd izin vermiş, peki yapanın hiç mi suçu yok? solcu, marksist, komünist ise yok. onlar sevgi kelebeği.

  ilkesiz yavşaklar.

hesabın var mı? giriş yap