şükela:  tümü | bugün
 • para, ticaret ve şehirlerde yaşamın yasaklanması gibi sosyal ve iktisadi icraatları olmuştur. ki bu sistem 'taş devri komünizmi' olarak da nitelenmiş.
 • fransa'da efrei'de burslu okuyup ülkesine geldiğinde kurduğu kızıl kmerler teşkilatı ile okumuş herkesi doğrayan katil devlet adamı.

  döneminde yaşanılanların güzel bir özeti için (bkz: the killing fields)
 • sıfır yılı adını verdiği ve milyonlarca vatandaşını katlettiği nüfus planlaması sonrasında ülkesinin adını demokratik kamboçya cumhuriyeti olarak değiştirmiş ilginç bir abimizdir.
 • abd'nin ikinci dünya savaşı sonrasında yürüttüğü politika kapsamında desteğini esirgemediği kişilerden biridir. dünya üzerinde diktatör olarak adlandırılan, ellerine yüzüne kan bulaşan kim varsa dönüp bir bakıldığında abdnin desteklediği bir siyasi olduğu göze çarpıyor. sonra bu kişiler ülkelerinde sahip oldukları gücü kendi eserleri sanarak eğitildikleri abdye yüz çevirince biranda kendilerini alaşağı edilmiş ve hatta yargılamalarla karşı karşıya kalmış buluyorlar.
  (daha az kanlı bir örnek için (bkz: manuel noriega)
 • abd bu zatı tek başına değil çin ile birlikte desteklemiştir. bu konuda kissinger'ın ve brezinski'nin birkaç değerlendirmesi deşifre olmuştur, kissinger [1] kızıl kmerler'i haydutlara benzetmesine rağmen ilişkileri geliştirmek isteğini belirtirken, brezinski [2] pol pot'un bir canavar olduğunu, abd'nin onu doğrudan desteklemeyeceğini fakat çin'in bunun için cesaretlendirilebileceğini belirtmiştir. gerçekten de abd'nin faaliyeti daha çok diplomatik yönde olmuştur, kmerleri uzun süre kamboçya'nın resmi temsilcisi saymak, bunun için bm çapında çaba göstermek gibi.

  peki abd'yi çin'le birlikte bunu yapmaya iten sebep neydi dersek karşımıza, vietnam'ın kamboçya'yı işgali çıkar. insani müdahale bahanesiyle (ortada bir soykırım vardır) gerçekleşen vietnam-dolayısı ile sovyet yayılmasına karşı abd ve çin bir ilkesiz birliktelik ortaya koymuşlar ve vietnam'ın bölgesel güç olmasının önüne set çekmeye çalışmışlardır. başarılı oldukları söylenemez, hatta bizzat çin'in vietnam'a saldırısı dahi bunu engelleyememiştir. olay daha geniş ölçekte çin-sovyet ayrılığının bir uzantısı ve abd'nin bundan yararlanma çabası olarak nitelenebilir.

  (bkz: çin sovyet ayrılığı)
  (bkz: üçüncü çinhindi savaşı)

  [1] http://www.gwu.edu/…aebb/nsaebb193/hak-11-26-75.pdf
  [2] elizabeth becker, when the war was over, new york, touchstone, 1986, p. 440. ; grant evans and kelvin rowley, red brotherhood at war: vietnam, cambodia and laos since 1975, london, verso, rev. ed., 1990.
 • mao nun düşüncelerinden etkilenip kendi kendine yeten bir tarım ülkesi kurmak için milletin canına ot tıkayan insan.elemanın taktiği en iyi burjuva ölü burjuvadır taktiği olmuştur.elleri nasırlaşmamış insanları öldürecek kadar sıyırmıştır kafayı.bu yaratığa yatağında ölmek büyük bir ödül olsa gerek.
 • 'kendi halkını' vahşice katleden diktatörlerden sadece biridir.
 • özellikle vietnam'ın kamboçya'ya girişinden sonra amerika perde arkasından, çin ve tayland aleni olarak arka çıkmıştır buna. sürekli ekonomik, askeri ve lojistik destek sağlamışlardır. bunun sonucu olarak aralıklarla güç kazanmış, tayland-kamboçya-çin-kamboçya arasında mekik dokuyarak etkisini sürdürmüştür. 80'lerden sonra yüzünü gören pek olmamıştır. bu süre zarfında bir yandan "güvendiğim insanlar tarafından kandırıldım. facianın boyutlarından haberim yoktu. kimse bana bi şey söylemedi." tarzından kelâmlar edip insanların sempatisine oynamış, bir yandan da kızıl kmerler'i kimi zaman el altından kimi zaman da açıktan idare etmeyi sürdürmüştür. 90'ların sonlarına doğru kendi örgütü içinde de istenmeyen adam hâline gelmeyi başarmış, birçok üst düzey örgüt elemanının infaz emrini vererek etrafındaki çemberi iyice daraltmıştır. 16 nisan 1998'de kızıl kmerler'in kendisini uluslararası mahkemeye teslim edeceğinin haberini aldığı günün akşamı, 73 yaşında yatağında ölmüştür. ölümüyle ilgili intihar ettiği yönünde spekülasyonlar yapılmışsa da cesedi incelenmeye fırsat bırakılmadan yakılıp külleri dağıtıldığı için gerçek öğrenilememiştir. yatağında ölebilen diktatörlerden biridir kendisi. bu kadar uzun süre hayatta kalıp nüfuzunu sürdürebilmesi ise tamamen sovyet-amerikan-çin odaklı güneydoğu asya'ya hâkimiyet rekabetidir.
 • sol frame de ismini görünce şaşırdığım diktatör. zira ülkemizde pek bilinmez. abd'nin 70'lerdeki demokrasi vizyonunun ulaştığı son noktadır, tabii burada çin desteği de es geçilmemeli. yaptığı katliam dünyada hiç yankı bulmamıştır. noam chomsky katliamdaki amerikan ve dünya medyasının rolünü necessary illusions da anlatır.

hesabın var mı? giriş yap