• yaklaşık bir sene kullandığım spor saati.

polar'ın iyi bir marka olduğunu düşünüyorum. özellikle bilekten nabız ölçümü konusunda oldukça iddialılar. zaten polar m430, m400 serisinin bilekten nabız ölçme ve bunun gibi başka yeniliklerle donatılmış yeni versiyonu.

polar m430 hakkında düşüncelerim şöyle;

* sanıyorum bilekten nabız ölçümü konusunda piyasadaki en iyi saat olabilir. her ne kadar bilekten nabız ölçme teknolojisi henüz göğüs bandı ile ölçüm kadar gelişmiş değilsede, m430 neredeyse birebir yakın sonuçlar veriyor. sadece 1 2 bpm ve 1 2 saniye geriden takip ediyorsunuz. normal bir antreman verisi için son derece yeterli. göğüs bandına sadece sıkı ve katı bir nabız idmanı yapıyorsanız ihtiyacınız oluyor.

ben aldıktan sonra maf method denilen ve belli nabız değerleri arasında kalmanız gereken bir antremana başladığım için nabız bandı da kullandım. aliexpress'den aldığım bir band ile gayet iyi ve verimli çalıştı. ama bir iki kere pili bitti antreman ortasında ve bilekten nabız ölçümü ile gayet güzel idare etti. bilekten nabız ölçümü konusunda polar gerçekten iyi. zaten polar m430 almamın asıl sebebi, bu konuda çok iyi olmasıydı.

* gps konusuna gelirsek, yine polar bu konuda beni hiç üzmedi. katettiğiniz mesafeyi gayet isabetli tespit ediyor. ben koşarken yanımda telefon da taşırım hep - shealt ile ölçüm almak ve müzik dinlemek için. telefon gps'ı ile polar'in gps'ı mesafeyi 10 15 metreden farklı bulmadı hiç bir zaman.

ama gps ile ilgili asıl etkileyici olanı, çok çabuk bir şekilde 5 10 saniyede hemen bağlanması. kullandığım kadar süre içinde gps bağlantısını 1 2 kez kaybetti ama 5 saniye içinde tekrar bağlandı. keza yağmurlu ve kapalı, bulutlu havalarda dahi gayet iyi çalıştı.

* saatin tipine gelirsek, bence oldukça çirkin. günlük olarak çok da takmak isteyeceğiniz bir saat değil. en azından benim için böyle. üretilen renklerde az ve çirkin

* ağır bir saat değil. fakat kayış tasarımı ve dokusu çok da hoşuma gitmiyor. yeni aldığım suunto spartan kayışları çok daha güzel.

* günlük takip yapabiliyor ve bu konuda tatmin edici. uyku kalitenizi ve zamanınızı ölçebiliyor. günlük aktif olduğunuz zamanı tespit ediyor. gerekirse hareketsiz kalınca sizi uyarıyor. vomax ölçümü yapabiliyor.

* telefon ile senkronize olma konusunda hiç bu kadar ısrarcı bir cihaz görmemiştim. doğru kelime ısrarcı :). zira koluma takıp telefonun bluetooth'unu açar açmaz uygulamasını bile açmadan senkronize oluyor ve tüm kaydettiği aktiviteleri hemen polar flow uygulamasındaki hesabınıza ve diğer kullandığınız uygulamalara atıyor (strava gibi). ben bu konuyu daha önce önemsemezdim. hatta biraz sinir olurdum, uygulamayı her açtığımda "gurban olam senkronize olayım" diye takılmasına.. fakat suunto spartan kullanmaya başlayıp bu konudaki hımbıllığını görünce polar gözümde kıymetlendi.

* saatin arayüzüne gelirsek, basit, rahat ve kullanımının kolay olduğunu söyleyebilirim. renkli ekran olmadığı için suunto ya da garmin gibi hoş bir görüntü yok. fakat tüm temel verileri ekran ekran veriyor. ayrıca internet üzerinde hesabınızdan saat ekranını kişiselleştirebiliyorsunuz. yani o ekranda hangi veriler olsun onu secebiliyorsunuz. ben bunu çok sonra öğrendim ve oldukça hayıflandım, hiç denemedim.

* spor açısından kullanımına gelirsek.. oldukça değişik spor profilleri var. fakat bence polar koşucular için biçilmiş kaftan. eğer triatlon antremanları yapıyorsanız ya da daha çok yüzüyorsanız hiç almayın derim. fakat koşu açısından son derece başarılı. yaptığınız koşunun tüm bilgilerini yine ekrandan ve uygulamadan oldukça ayrıntılı bir şekilde ogrenebiliyorsunuz. koşu sonunda size maksimum ve ortalama nabız, pace, cadence, hız ve nabız grafikleri, çıktığınız yükseklik, runnin index, ortalama turlar, otomatik turlar ve bunların ortalama ve maksimum pace ve nabız bilgileri ile yaktığınız kalori ve bunun yağ yakım oranı gibi ayrıntılı analiz yapma bilgilerini veriyor.

* polar m430'un sunmadıgı diğer bir şey ise gps haritaları. yolunuzu kendiniz bulacaksınız. dolayısıyla trail yarışları için uygun olmayabilir.

* bir hoşuma giden özelliği ise, bilgisayardaki uygulaması. gün gün takip etmek açısından çok güzel. fakat asıl hoşuma giden tarafı, son derece temiz, net, rahat kullanımı olan bir arayüzle size sunum yapılması.

sonuç olarak, eğer koşuyorsanız ve koşarken buna ilişkin verileri iyi bir şekilde kayıt altına alıp analiz etmek istiyorsanız, kullanım kolaylığı arıyorsanız, bilekten nabzı en doğru şekilde ölçmek istiyorsanız polar m430 alın geçin.

fakat şık olsun gün içinde de takayım diyorsanız, renkli ekran istiyorsanız, triatlon gibi koşu harici diğer sporları yapıyorsanız, gps haritaları istiyorsanız, almayın derim.

saatle ilgili diger merak ettiklerini ve elimde satılık olanı sormak isteyen yazarlar yeşillendirebilir.
hesabın var mı? giriş yap