şükela:  tümü | bugün
 • sağdan soldan yansıyan saçma sapan gereksiz ışıkları filtrelediği için hayata hep canlı renklerle bakmanızı sağlar. gök yüzü daha mavi, çimenler daha yeşil olur. bir çeşit iyimserlik gözlüğü de denebilir kendisine.
 • hayatı kolaylaştıran ve dahi güzelleştiren bir ürün. araba kullanırken tünele girdiğinizde kör olmanıza yol açmaması da enfes özelliklerinden biri.
 • bir kere kullandıktan sonra polarize olmayan hiçbir güneş gözlüğünü ciddiye almamanıza sebep olur.

  bazı gözlük markaları aynı ürünün hem normal camlı hem de polarize camlı modellerini üretip aralarına 40-50tl fiyat farkı koymaktadır. aha bu tip gözlükler o fiyat farkının her kuruşuna değerler. 3-5 kuruş kazanacağım diye cimrilik etmeyin, bu konfordan olmayın.
 • bir gözlüğün polarize olduğunu anlamak için,

  -lcd ekrana (laptop olur, lcd monitör olur) gözlük 4-5 cm yaklaştırılır, gözlük camından ekrana bakılır, dairesel şekilde çevrilir ve belli bir yerde gözlük camı tamamen kararıyor ve lcd'deki görüntüyü görmemizi engelliyorsa gözlük polarizedir.

  -iki tane güneş gözlüğü alınır, bir tanesi yatay bir tanesi de dikey olarak tutulur, camları üst üste getirilir.(gerekiyorsa lcd ekranda yaptığınız gibi sağa ya da sola doğru biraz oynatın) görüntü tamamen kararıyor ve arka taraf görünmüyorsa iki gözlük de polarizedir.

  -doğruluğu kesin olmayan bir yöntem olarak da yolda yürürken arabaların ön ve arka camlarında garip renkli lekeler görüyorsanız yine o gözlük polarizedir.

  ray-ban bonus: gözlüğünüzün kenarında "ray-ban" değil de "ray-ban p" yazıyorsa yine o gözlük polarizedir.
 • uzun bır zamandır ray-ban p serisi gozluk kullanan bırı olarak, kaybettıgım ıkıncı gozlugun ardından yenısını almak uzere emınonu yollarına koyuldugumda, satıcının "p serisi seneye kaldırılıyor" cümlesi ile dona kalmama sebep olmuş gözlük çeşidi.

  nedenini sordugumda ıse bılmıyorum oyle bır karar aldı merkez şeklimde bir cevapla karsılastım kı hıc tatmın edıcı gelmedı.

  bonus olarak: herhangi bir cruiser motor ıle kullanıldıgında, kendınızı termınatordekı arnıld hissetmenize sebebiyet veren über gözlük çeşididir.
 • insanı tek rahatsız eden tarafı araba kullanırken arabaların arka camlarında, film kaplı araba camlarında ya da film kaplı cam kaplama binalara baktığınızda görünen hayali karelerden oluşan matrissel görüntüdür. gözlüğü ilk anda bozuk sanabilirsiniz. bu durum başta insanı rahatsız ediyor. ama güneş gözlüğünü alma amacınızda arabada kullanım varsa hiç düşünmeden polarize alın. pişman olmazsınız. polarize gözlükle açık havada fotoğraf makinesininki gibi lcd ekranlara bakmayın sonra yeni aldığınız fotoğraf makinasının bozulduğunu sanıp 3,5 atarsınız. ekran simsiyah görünüyor.
 • araç kullanırken torpidonuzun görüntüsü ön cama yansıyorsa sonra gözlüğünüzü taktığınızda camdaki yansıma kayboluyorsa gözlük polarizedir.

  bir de, aynı tasarımdaki iki rayban gözlükten birisi digerine gore pahalıysa, pahalı olan polarizedir.
 • abuk sabuk yansımaları filtrelemesinin yarattığı güzelliklerden biri, yukarıdan denize, suyun içine baktığınızda suyun içini net olarak görebilmenizi sağlamasıdır.
  balıkların kaynaştığı bir suya bir kez çıplak gözle, bir kez de polarize camla bakın, anlayacaksınız.