1. insanı tek rahatsız eden tarafı araba kullanırken arabaların arka camlarında, film kaplı araba camlarında ya da film kaplı cam kaplama binalara baktığınızda görünen hayali karelerden oluşan matrissel görüntüdür. gözlüğü ilk anda bozuk sanabilirsiniz. bu durum başta insanı rahatsız ediyor. ama güneş gözlüğünü alma amacınızda arabada kullanım varsa hiç düşünmeden polarize alın. pişman olmazsınız. polarize gözlükle açık havada fotoğraf makinesininki gibi lcd ekranlara bakmayın sonra yeni aldığınız fotoğraf makinasının bozulduğunu sanıp 3,5 atarsınız. ekran simsiyah görünüyor.
  2. araç kullanırken torpidonuzun görüntüsü ön cama yansıyorsa sonra gözlüğünüzü taktığınızda camdaki yansıma kayboluyorsa gözlük polarizedir.

bir de, aynı tasarımdaki iki rayban gözlükten birisi digerine gore pahalıysa, pahalı olan polarizedir.
  3. abuk sabuk yansımaları filtrelemesinin yarattığı güzelliklerden biri, yukarıdan denize, suyun içine baktığınızda suyun içini net olarak görebilmenizi sağlamasıdır.
    balıkların kaynaştığı bir suya bir kez çıplak gözle, bir kez de polarize camla bakın, anlayacaksınız.
  4. bugüne kadar hiç kullanmamıştım. daha önce kullandığım bir kaç kaliteli güneş gözlüğü polarize değildi. arada sıkılıp kullandığım dandik sahte gözlükler de zaten gözlük bile değildi. hazır mevsimi de gelmişken yeni bir gözlük alayım dedim bugün. gözlükçüden eve dönüş yolu boyunca şaşkınlıkla çevreyi izlerken buldum kendimi.

daha önce fotoğraf makinesinde polarize filtre kullanmıştım ama gözlükte böyle bir fark yarattığını bilmiyordum. kesinlikle süper bir şey. normal yayından hd'ye geçmiş gibi garip bir his yaratıyor. (gerçek dünya daha ne kadar hd olabilirse artık.)
  5. eğer meslek icabı sürekli yollarda araba kullanan bir insan evladıysanız şaşmamanız gereken gözlük türüdür. güneşten dolayı yolda beleren saçma sapan yansımaları keserek net bir görüş sağlar ve gözleriniz daha az yorulur. kullanmadığınız senelere yanarsınız. üçün beşin hesabını yapmayın bunu alırken.
  6. günlük yaşam için pek fazla gerekli olmayan gözlük çeşididir. polarize güneş gözlüğü uzun süreli araç kullanımlarında ya da çok uzun süre güneş ışığına maruz kalındığı zamanlar fayda sağlar. mesela güneşin altında uzun süre balık tutacaksanız vs. ben tercihimi her zaman polarizeden yana kullanıyorum. yazları sık sık uzun yola çıktığımdan oldukça işe yarıyor. özellikle tünel geçişlerinde gözlüğü çıkarmaya gerek kalınmaması her sürücü için mutlaka gerekli.
  7. gözleri hassas ve lens kullanan insanların vazgeçmemesi gereken gözlüktür. candır canandır
  8. araç kullanırken fazladan ödediğiniz %50 paranın her kuruşunu helal ettiğiniz gözlük. başka gözlüklerle boşuna skip atmışız gözleri. hele bir de 7.50 numara miyop olup lens kullanıyorsanız, gözlerinizi uzun süre kısmak size azap veriyorsa zaten elzem kullanmak.
  9. güneşli bir günde boğaziçi köprüsünden geçerken, fatih sultan mehmet köprüsüne baktığınızda farkını anlayacağınız özelliğe sahip gözlük.

polarize gözlük hakkında bilgi verin