şükela:  tümü | bugün
 • bugüne kadar hiç kullanmamıştım. daha önce kullandığım bir kaç kaliteli güneş gözlüğü polarize değildi. arada sıkılıp kullandığım dandik sahte gözlükler de zaten gözlük bile değildi. hazır mevsimi de gelmişken yeni bir gözlük alayım dedim bugün. gözlükçüden eve dönüş yolu boyunca şaşkınlıkla çevreyi izlerken buldum kendimi.

  daha önce fotoğraf makinesinde polarize filtre kullanmıştım ama gözlükte böyle bir fark yarattığını bilmiyordum. kesinlikle süper bir şey. normal yayından hd'ye geçmiş gibi garip bir his yaratıyor. (gerçek dünya daha ne kadar hd olabilirse artık.)
 • eğer meslek icabı sürekli yollarda araba kullanan bir insan evladıysanız şaşmamanız gereken gözlük türüdür. güneşten dolayı yolda beleren saçma sapan yansımaları keserek net bir görüş sağlar ve gözleriniz daha az yorulur. kullanmadığınız senelere yanarsınız. üçün beşin hesabını yapmayın bunu alırken.
 • günlük yaşam için pek fazla gerekli olmayan gözlük çeşididir. polarize güneş gözlüğü uzun süreli araç kullanımlarında ya da çok uzun süre güneş ışığına maruz kalındığı zamanlar fayda sağlar. mesela güneşin altında uzun süre balık tutacaksanız vs. ben tercihimi her zaman polarizeden yana kullanıyorum. yazları sık sık uzun yola çıktığımdan oldukça işe yarıyor. özellikle tünel geçişlerinde gözlüğü çıkarmaya gerek kalınmaması her sürücü için mutlaka gerekli.
 • gözleri hassas ve lens kullanan insanların vazgeçmemesi gereken gözlüktür. candır canandır
 • araç kullanırken fazladan ödediğiniz %50 paranın her kuruşunu helal ettiğiniz gözlük. başka gözlüklerle boşuna skip atmışız gözleri. hele bir de 7.50 numara miyop olup lens kullanıyorsanız, gözlerinizi uzun süre kısmak size azap veriyorsa zaten elzem kullanmak.
 • güneşli bir günde boğaziçi köprüsünden geçerken, fatih sultan mehmet köprüsüne baktığınızda farkını anlayacağınız özelliğe sahip gözlük.
 • uzman tv'deki bir göz doktorunun dediğine göre uv filtresine güvenebileceğimiz gözlüklermiş bunlar. polarizasyon varsa uv filtresi mutlaka olurmuş camda. sadece uv filtreli olduğunu iddia eden gözlüklerde ise marka çok güvenilir değilse veya bilindik bir markanın çakma bir gözlüğüne denk gelirseniz uv koruması olmayan bir gözlük takıyor olabilirmişsiniz.

  çok mişli, muşlu oldu entry ama olsun. bilgi girdik o kadar. bişi olmaz.

  ilgili video: http://www.uzmantv.com/…leri-ne-kadar-koruma-saglar
 • başlıkta gözlüğün polarize olup olmadığının nasıl anlaşılacağı anlatılmış, görsel olarak şu şekilde oluyor:

  http://www.youtube.com/…ailpage&v=typxxd2rs7u#t=24s
 • bana kalırsa bir diş dolgusunun siyah olması ne kadar anlamsız ve saçmaysa bir güneş gözlüğünün de polarize olmaması o derece saçma ve anlamsızdır.
  herhangi bir optikçiye gidin güneş gözlüğü olarak polarize istediğinizi söyleyin alacağınız yanıt şudur; "neden polarize istiyorsunuz ki? biz kamyon, uzun yol şoförlerine falan tavsiye ediyoruz." külliyen yalan ve palavra bir cevaptır bu. neden mi? güneşli bir günde güneşe karşı yürümeye başlarsınız, öyle yerlere gelirsiniz ki kör noktalar oluşur, önünüzü göremezsiniz yere bakmak zorunda kalırsınız düşmemek için.
  aynı şekilde her araç sürücüsünün ortalama bir seyirde köprü, tünel gibi yerlerden geçiyor olması olasıdır. işte bu yerlerin girişinde öyle kör noktalar olur ki rahat 2-3 saniye hiçbir şey göremezsiniz. 90 km ile açık havada giderken girilen tünelin girişi böyledir mesela. sağınızda bir ağır vasıta vardır, ibre 90 dadır bir anda hiçbir şey görmezsiniz ve direksiyonu sıkıca tutmaya başlarsınız. tamamen allaha emanet bir durumdur işte o an. kaldı ki öyle yollarımız var ki girişi virajlı olan tünellere rastlamama gibi bir şansınız yok ki bu da ayrı bir heyecan katıyor olaya.

  sırf polarize desteklemeyen optikçiler yüzünden toplumun %91'i güneş gözlüğünün sadece güneş yanığından koruduğunu sanmakta. (bkz: kışın güneş gözlüğü takmak)

  bana kalırsa polarize gözlükteki kar oranları daha düşük bu sebeple de polarize olmayan lenslere yöneltiyorlar.
  ayrıca biz numaralı gözlük kullananların polarize camlı numaralı güneş gözlüğü bulma gibi bir şansı da yok diyebiliriz.
 • sürüş esnasında araç camlarından yansıyan parlamayı, iklim-hava koşullarından dolayı güneş parlamaları ve yansımaları, asfalt ve hava-iklim koşullarına göre yağışlı durumlarda yolda oluşan birikintilerden yansıyan ışığı absorbe etmesine imkan veren teknolojik gözlük.

  polarize gözlük, -eğer ki kişi uzun zamandır güneş gözlüğü kullanmıyorsa- ilk başlarda baş ağrısı yapabilir. zamanla ışığa karşı hassasiyeti arttıracağı gibi, alıştıktan sonra gözlerin ışığa ne kadar duyarlı olduğunu - gözlüğü çıkarınca- anlayabilirsiniz.