şükela:  tümü | bugün
 • güneş gözlüğümü kaybetmem nedeniyle dün bir gözlük mağazasına gittim. uzun süredir merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum, gözlükte polarize olayı gerçekten gerekli mi? bazıları polarize gözlüklerin gözü daha fazla yorduğunu söylemiş. bu nedenle kullanmıyorlarmış. daha önce polarize gözlük kullandım ve satın alırken araçla uzun yol giderseniz yoldaki yansımaları kesiyor, görmüyorsunuz ve sürüş konforunuz artıyor dendi ama ben tam olarak bir fark göremedim. genelde 100-150tl min. daha pahalıya satılıyor polarize olanlar.
 • polarize gözlük yoldan, diğer arabalardan, kendi arabanızın camından vb. gelen dolaylı yansımaları keser. bununla birlikte birçok ekranın görüntüsünü de belli açılar hariç göremezsiniz. kullandığımda bana da gözü daha çok yoruyor gibi gelmişti.

  bence pek gerekli değildir.
 • yıllarca polarize camlı güneş gözlüğü kullandım, şu anda lanet olduğum yerde bulamadığım için alamıyorum. ben de gözlük takmıyorum.

  eminönü'nden 50 liraya aldığınız polarize camlı gözlük, 1.000+ liralık gözlüklerin her açıdan üstündür.

  kısacası, polarize güneş gözlüğü candır.
 • polarize olmayan gozluk alinmaz zaten neden satiyorlar anlamis degilim

  ozellikle kar ve deniz sporlari yaparken kesinlikle takilmasi gereken gozluktur polarize cunku kar ve denizden yansiyan isinlari keser. eger kesmezde direk gozunuze gelirse uzun vadede bunun vahim sonuclari vardir
 • araç kullanırken yoldan gelen yansılamarı polarize keser. hata aşırı sıcak havalarda uzun yolda asfalt üzerinde serap görürsünüz normalde, onu da keser.

  ancak yukarıdaki suser arkadaşımızın da dediği gibi araç içi ekranları her açıdan göremezsiniz, bu da dezavantajıdır.

  not : raybanp
 • pilotların polarize gözlük kullanması yasaktır.
 • parayı bayılıp adam gibi gözlük alırsanız ne kadar işe yaradığını görürsünüz.
  150 tl lik gözlüğü almayın zaten deniz, uzun yol vs. son derece işe yarıyor.
 • polarize zannedildiği gibi zararlı ışınları kesme özelliği değildir.

  polarizasyon yansımayı keser ve dik gelen yansıyan ışığın gözü yormasina engel olur.

  göze zararlı dediğimiz dalga boyu 400nm den kısa olan ışığı tek başına bloke etmek gibi bir özelliği yoktur.

  gün içinde çok araba kullanmıyorsanız, balıkçılık veya su sporları yapan biri değilseniz, kış sporları da yapmıyorsanız illa polarize olsun diye takıntınız olmasın. elektronik ışık kaynaklarında bozulma yaptığı netliği azalttığı için pilotlarda kullanımı yasaktır. telefon ekranına polarize gözlükle bakarsanız anlarsınız.

  polarize filtre, elektronik ve manyetik dalgadan oluşan ışığı filtreden geçirirken dik geleni filtre eder. 2 polarize camı birbirine dik tutarsanız ışığı komple bloke eder.

  50 tl lik gözlük büyük ihtimal çöptür. 60 tl lik ray ban da sahte.

  edit: polarize camda olan olayın fiziksel anlatımı

  https://www.youtube.com/watch?v=6_c8kyu67ru

  bu da türkçe bir kaynak.
  https://tr.khanacademy.org/…ght-linear-and-circular

  edit : boş konuşanlara bakmayın gözü polarize cam yormaz, yoruyorsa camın koyuluğu ile alakalıdır. çok koyu cam gözünüzü korumaz yorar.
 • benim güneş gözlüğüm polarize renkleri daha canlı gösteriyor, yazıları ve nesneleri daha iyi ayırt edebiliyorum.
 • onu bunu bilmem uzun yolda polarize gözlük benim uykumu getirdi. bir kaç kez denedim, problem uykusuzluk diil gerçekten. uykum geldi! normal gözlüğe devam...