şükela:  tümü | bugün
 • ankara'nın polatlı ilçesinde bulunan askeri eğitim yuvası, tümeni. cennet ve cehennemin bir arada yaşanabileceği yer.
  oraya bağlı bulunan acıkır kışlası, daha doğrusu acıkır bölgesi, türkiye'de gerçekten bir çöl olduğunun göstergesidir. hatta afrika çöllerinde bile hayat varken, acıkır'da hayat belirtisi yoktur.

  gidildiğinde ilk öğretilen şeylerden biri de topçu marşıdır.

  gürler zaferin teranesiyle
  coşkun sesi bir topun derinden derine
  bir hükmün gazenferhanesiyle
  şimşekler çakar şarapnelinden

  diye başlar. hala terane/gazenferhane nedemek tam çözememişimdir. 3. kıtasında yer alan

  açtıkça ateş batarylardan
  afakı boğar köpüklü kan bir duman

  mısraları ise insanı dumurdan dumura sürükler. bir kaç gece koğuşta arkadaşlarımızla bu marşı yazan şahsiyetin nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu tartışmışızdır...
 • topçu sınıfının asteğmen adaylarının, teğmenlerinin, uzman erbaşlarının ve erlerinin eğitim aldıkları yer. ankara'ya yakın olması bir avantaj. askerlik yapmak icin en uygun zaman bahar ayları. yazlarının çok sıcak (bkz: çöl sıcağı) kışlarının ise çok soğuk geçtiği söylenir.
 • halihazırda yedek subay aday öğrenci olarak bulunduğum mekan. öğrencilere sunulan internet hizmeti sayesinde bu satırları yazmaktayım. buradaki eğitimin çok sert olduğu söylenir; ancak şu ana kadar pek bir sertlik göremedik. yedek subay okulları içinde en düzenli, tertiplisidir diye de rivayetler vardır. buraya gelecek olan arkadaşların kendilerini 3 ay boyunca yatakhane, gazino ve kamelya arasındaki üçgene sıkıştırılmaya hazırlamaları gerekir. nedeni garnizonda pırpırlıların sayısının fazla olması; mazallah yanlış selam falan verirsiniz.
  buradan ayrılmaya 2 hafta kala kura çekilir ve türkiye'nin çeşitli bölgelerine dağıtım yapılır. herkesin derdi meslek kurası çekmek ve adestim (ateş destek timi) ya da takım komutanı olmaktan yırtmaktır. türkiyenin her yerinden özellikle mühendis ve öğretmen arkadaşların olur. 15 günlük dağıtım izninde beraberce tatile gitmeyi bile düşünürsün.
  bir de, eğer polatlı'da yakın akraban yoksa uyku sana haram olur. çünkü üç ay boyunca yat izni verilmez, yani geceyi dışarda geçiremezsin. ankara'daki yakın akraba işe yaramaz çünkü ankara garnizon dışı sayılır.
  ilk haftalarda çok daha yoğun olmak üzere sürekli kağıt doldurmakla uğraşırsın. en büyük bunaltıyı bu kağıtları yemekhane ortamında doldururken yaşarsın. bundan yırtarsan gerisi kolay.
  3 hafta sonunda bol bol halı saha maçı yapılır, o zamana kadar kaynaşmış olan kısım arkadaşlarınla bol geyik yaparsın, en nazenini bile dayanamayıp küfreder; zaman çabuk geçer.
 • muhabere alaninin babasi olan topcu subaylari yetistiren, bircok genel kurmay baskani cikarmis okul.
  polatlı ilçesinin en guzel yeridir. evet arkadaşlar ne yazık ki askeriyeden çıktığımızda ulan içerisi daha iyimiş derdik.
  bir de soyle bir tekerlemesi vardır. ne yazı ne kışı dondurur adamı polatlının ayazı
 • 299. kısa dönemler olarak alay karargah'da direnmekteyim binbir zorluğa.. we eed yazı sıcak kışı da soukmuş hakkat..
 • "istanbul'dan nasıl gidilir?"in yollarını araştırmaya başladığım yer.
  303 uncu donem yedek subay sinav sonuclari/@gezz
 • yarın kardeşimi (bkz: the crow) göndereceğimiz yer. tek avuntumuz, yedek subay eğitim okulları arasında en rahat olanı budur diyen, daha önce 3 ayını burada harcayan arkadaşlar.
 • 305. donem astegmen adayı olarak 12 agustostan bu yana ogrencisi oldugum okul. cok nadir zamanlarda kendinizi asker gibi hissedersiniz oldukca disiplini dendigi gibi her turlu sıkıntınızı ifade edebileceginiz insanların bulunması kimi zaman iyi oluyor kimi zamanda sizi dinleyip tamam bakarız dedikten sonra sallamayabiliyorlar. ancak dedigim gibi en fazla polis koleji , harp okulu kıvamında bir yasam tarzı vardır. eskiden 3 boluk seklinde iken azalan astegmen sayısı nedeni ile su an 2 boluk vardır ve muhtemelen burada yedek subay kursiyeri oldugunuzda 2. boluk oldugunuzu ogrenirseniz kendi kendinize tamam simdi sıctık diyebilirsiniz. sadece topcu marsı degil aynı zamanda boluk marsı (ki topcu marsından daha uzun oluyor ) ogrenirsiniz. ben ezberyelemem diyen arkadaslar hic dert etmesinler 20 dk.da hemen bulbul gibi sakıyorsunuz. ilk 3 hafta ytukarıda bahsedilen sekilde 3 noktadan dısarıya cıkmanız cok zordu , taaki misafiriniz gelene kadar.
 • içinden tren geçen okul. gerçekten de istanbul ve izmir'e giden trenler bu okulun içinden geçer. en azından ben oradayken öyleydi.
 • 12 aralık 2006 salı günü, 3 aylık acemi eğitimim için katılacağım birliğin bulunduğu okul. görelim bakalım neymiş bu topculuk.