şükela:  tümü | bugün
  • ankara-sivrihisar yolunda polatlı'dan geçenlerin başına gelen trafik ışığında bekleme sorunudur.
    üç tane trafik ışığı bulunmaktadır. ana yoldan gelenlere yanan yeşil ışık süresi tali yoldan gelenlere yanan yeşil ışık süresi ile aynı uzunlukta olduğunu değerlendiriyorum.
    günde binlerce araç polatlı içerisinden geçen bu yolu kullanır.
    3 adet kırmızı ışıkta art arda beklenir. kamyonlar zaten yavaş kalkar bazen 2 şeridi de kapatır.
    ayrıca emniyet şeridinden gelenler normal şeritten gidenlerin önüne geçmeye çalışır.
    özellikle yoğun günlerde araç kuyruğu uzar bir beklemede bir ışık geçilemez bekleme süresi baya uzar.
    emniyet şeridinden girmeye çalışanlar, şerit değiştirirken acele edenler nedeniyle kazalar olur.
    yoğun günlerde burada yarım saate yakın zaman geçirebilirsiniz.
    peki binlerce aracı burada dur kalk yaparak bekletmek, kazalar olmasına yol açmak yerine buraya ucuz çözüm olarak alt geçit ya da köprülü kavşak yapılamaz mı? biraz daha pahalı ancak daha sağlıklı çözüm ise ankara sivrihisar yolunun polatlı'nın içerisinden geçmeyip çevresini dolaşacak şekilde yeniden yapılması.
    karayolları her yere duble yollar yapıyor yatırımlar yapılıyor polatlı'dan geçerken oluşan trafik sıkışmasını çözecek kaynak çok rahat bulunabilir. yoksa da sadece geçenlerden 1 sene boyunca 1 tl alınsa parası rahatlıkla çıkar diye düşünüyorum.
    bu yol ankara'yı eskişehir'e bağlayan yol, ankara'dan ege bölgesi ve batı akdeniz bölgesi'ne giderken bu yol kullanılıyor. o yüzden bu sorunun çözülmesi öncelikli olduğunu düşünüyorum.

bu yola çözüm üretilmemesinin sebebi oradaki küçük esnafı beslemek değildir diye umut ediyorum. millet durunca simitçiler simit satıyor. bir de ankara yönünde son ışıktan sonra lokantalar var onlara gelince araçları yavaşlatıp müşteri kazandırmak amacıyla milyonlarca insanın zamanı çalınmıyordur umarım.
  • yeşil ışık, polatlı içinde bir yerden bir gere giden araçların kullandığı tali yola doğru daha uzun yanar. 120'ye 30 sn gibi mesela. transit geçenler her bayram dönüşü 2.5 km.lik yeri yarım saatte zor geçer. kilometrelerce kuyruk olur. hayatında küfretmemiş adamdan en orijinal küfürleri burada duyabilirsiniz.
  • acilen battı çıktı gibi trafik ışığını ortadan kaldıran bir sistem gerektiren yoğunluktur. bayram dönüşü gibi ekstrem durumlar dışında da hız kesmesi nedeniyle konforsuzluk yaratmaktadır.