şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın çarkını sağlayan,kara kıştan renk renk bahara geçişi sağlayan o güzelim polenlere olan talihsiz alerjidir..
    malesef ki polenler yaklaşık olarak şubattan ekim sonuna kadar ortalarda salındığı için eziyet olur polenli yerlere gitmek,insanın doğduğu şehirde geçireceği nostalji yapacağı iki günü de zehir eder..
    en çok göründüğü bölgelerden birisi marmaradır* o boğazda yaptığı kaşıntılar şunlar bunlar öldürür insanı geceleri uyutmaz deli eder telaşe gerek yoktur en yakın eczaneden bir adet zyrtec aldınızmı tamamdır
  • (bkz: polenski)
  • bu yıl kış sert geçmediği için çınar, at kestanesi gibi erken dönem çiçeklenen ağaçlarda sezon açılmıştır. gözlerimize ve burunlarımıza hayırlı olsun. (bkz: alerjik rinit)
  • ibikcan bak bu bizim çicek bahçemiz ne kadar güzel degil mi gel uzanalım çimenlere?
    eminim cok guzeldirde uzaklassak be ılıksu kotu oluyorum.
    allahın hayvanı çicek diyorum romantik diyorum gidelim diyorsun!
    dellendirme lan beni sevmiyorum lan çicek böcek kötü oluyorum!
    siktir git çöle o zaman.
    asıl sen bi siktir git.
  • arka arkaya 43 kez hapşırtıp insanı gözyaşlarına boğan olay.

(bkz: durduk yerde adamın amına koyan polenler)
  • bunun ağaç ve ot poleni alerjisi diye ayrılan türleri de vardır. hem ağaç hem de ot poleni alerjisi olanların sıkıntısı nisanda başlar, ağustosa kadar devam eder. hayatını zehir eder. gözünü açamazsın hapşırmaktan. sadece hapşırsan iyi, bir de gözlerinden yaşlar akar, üstüne burnun da her daim tıkalı olur. arkadaşlarınla bir yerde açık havada oturayım dersin, 10 dakka geçmeden iptal olur bünye.

alerji ilacı içmeye kalkarsın, o da gün boyu uyutur zaten. bir aptaldan farkın kalmaz. burnuna nazal sprey sıkarsın, o da alışkanlık yapar, sıkmadığın zaman hep rahatsızlık çekersin.

bu nedenle polen alerjisi kötüdür. insanı beter eder. aynı ev tozu (mite) alerjisi gibi. hem ev tozuna hem de polene alerjisi olan bünye yazın evde de dursa, dışarı da çıksa acı çeker. en temizi uyumaktır. ama uyumayı başarabilmek de hayli zordur. alerjili insana nefes almak bile zor gelir bazen.

*
  • sanirim bu rahatsizliktan muzdarip insanlar buyuk buyuk anneleri/dedeleri tarafindan uzayli. yani insan oglunun yasam alaninda ta en basindan bu yana cicekli bitkiler var oldular. dunya disi bir etki yoksa nasil ve hangi ara bu varliklarin en temel ureme mekanizmasina alerjik reaksiyon gelistirdiniz kuzum siz? atalariniz nasil var oldu ve dogal seleksiyondan kacabildi? ben hic bahar aylarinda haspuran maymun gormedim (gerci maymun tanidigim yok) niye simdi kirmizi burunlu insanlar peydah oluyor bu nedenden dolayi?
  • bulunduğunuz yerdeki polenlerle, ilacın etki ettiği polenler aynı değilse boşuna ilaç kullanmış olursunuz. dikkat etmek lazım.
  • bulunduğunuz bölgeye ait bal yerseniz etkisinin azaldığını duymuştum. bana mantıklı gelmişti, aynı aşılama mantığındaki gibi bünyeye ufak dozlarda sunulunca sanırım bir biçimde çaresine bakıyor bünye. ama büyük şehirlerde, misal istanbul'da üretilen bal bulmak mümkün müdür onu bilemiyorum.
  • bagisiklik sisteminin insanlik tarihnde bir yerde sekteye ugramasindan olusmustur... en basitinden alakasiz iki irk bir yerde birbirine karismis, buradan dogan bir uyumsuzluk bu sorunu ortaya cikarmis olabilir... ayni sekilde gunes de insanlik tarihinin basindan beri vardir, ama gunese alerjim var gayet...
    ozetle is genetikte bitiyor.