şükela:  tümü | bugün
 • gıda maddeleri konulması amacıyla yapılan plastik eşyalarda kullanılması şart olan petrol türevi.örnek olarak su şişeleri polietilenden imal edilir ve pet poli etilen in baş harfleridir.pet şişe dediğimiz zaman polietilen şişe demiş oluyoruz bilerek veya bilmeyerek.
 • zincir yapisina göre lldpe. ldpe. mdpe ve hdpe, mrs degerine gore ise pe32, pe63, pe80 ve pe100 olarak kabaca siniflandirilan thermoplast malzeme. detayli siniflandirmalarda copolymer, homopolymer tadinda eklentiler i$in icine girer ki, anam beni kimyaci olayim diye dogurmadigindan kelli haddimi bilerek i$in kaba tarafinda kalmayi yeglerim. malzemenin kimyasal dayanim ozellikleri, esnekligi ve hafifligi nedeniyle ozellikle avrupa da boru uretiminde tercih edilmektedir.
 • petkim'in tek elinde bulunan kimyasal madde
  (bkz: petkim)
 • polietilen: etilenin polimerizasyonu ile elde edilen plastik. alçak yoğunluk, yüksek yoğunluk ve lineer olmak üzere üç tipi vardir. carsi-pazarda kullandigimiz torbalar, sera örtüsü, boru, legen, kap-kacak vs. gibi cok genis bir kullanim alani vardir. gidaya uygundur, disleriniz saglamsa içine konan gıdalar bir yana, kendisini bile yiyebilirsiniz.
 • siyah renkli polietilen uv dirençlidir.
 • çevremizdeki plastiklerin yaklaşık tamamını içeren polimer,

  plastik boru imalatında kullanımı yaklaşık şu şekildedir;
  pe 100 32 atm ye kadar basınçlı boruların üretiminde (içme suyu ve doğalgaz hatlarında)
  pe 80 25 atm ye kadar basınçlı boruların üretiminde (içme suyu ve doğalgaz hatlarında)
  pe 63 16 atme ye kadar basınçlı boruların üretiminde (içme suyu hatlarında)
  pe 32 10 atm ye kadar basınçlı boruların üretiminde (içme suyu hatlarında)
 • bildiğin laylon torbanın hammaddesi. gel gelelim, bizim gazeteciler bunu feci halde tehlikeli, patlayıcı falan birşey sanıyor.

  "... rus ‘life.ru' haber sitesinin verdiği habere göre operasyon yarışmanın başlamasından birkaç saat önce saat 19.30 sıralarında yapıldı. spor kompleksinin yanında, fsb yetkilileri polietilen madde yüklü bir kutu ve 9 milimetrelik 6 kurşun buldu."

  http://w9.gazetevatan.com/…nlenmis/238166/30/manset
 • bir çeşit petrol ürünüdür. petrolden çıkan nafta üzerinden üretilir.
 • etil ve alkolün polimerizasyonu sonucu elde edilen bir polimerdir.
  polietilen lpde (yüksek basınç polietileni)
  vdpe (orta basınç polietileni)
  hdpe (alçak basınç polietini) olmak üzere üç çeşittir.
  yumuşama sıcaklıkları 80-130 c'dir.
  renksiz tatsız ve kokusuz, soğuğa karşı dayanıklıdir.
  gıda sanayiinde yaygın kullanım alanları vardır; ekmek, tavuk ve benzeri kanatlılar, dondurulmuş gıdalar, yağsız süt tozu, sosis ve çesitli ürünlerin ambalajlanmasında yaygın olarak kullanılır.
 • bir sürü işsiz güçsüz etilen moleküllerinin yüce bir amaç uğruna ip gibi dizilmesi ile vücut bulan termoplastik malzeme. petrolün ayrıştırılmasından elde edilen naftadan elde edilir.

  genel olarak pe kısaltmasının yanında yazan sayı ile malzeme direnci üssel olarak orantılıdır. ülkemizde en fazla 300'e kadar üretimi vardır.

  çevremizde özellikle de gıda sektöründe kullanılan plastik deyip geçtiğimiz pek çok malzeme polietilendir.

  işini bilen bir mühendisin elinde son kullanıcı hedefli olağanüstü faydalı ürünlere dönüştürülebilir.