şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir araştırmaya göre alzheimerı da önlüyormuş.
  http://www.ntvmsnbc.com/news/383812.asp
 • faydaları saymakla bitmeyen maddelerden biridir:
  koroner arter hastalığı gibi enflamasyonlu hastalıklarda azalmaya neden olmaktadır.
  çay polifenolleri iltihaplanma problemlerine neden olan reaktif oksijen türlerini azaltmada önemli rol oynamaktadır.
  bitkiler tarafından üretilen bir antibiyotik olan resveratrol gibi bazı polifenol antioksidanları, tümör oluşumu ve gelişimini önlemektedir.
  polifenollerin yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliği yanısıra derideki kırışıklıkları da giderdiği tesbit edilmiştir.
  polifenoller birçok deri üstü ve deri altı hastalıkları (kıl dönmesi gibi) tedavisinde kullanılmaktadır.
 • saf siyah üzüm suyunda bol miktarda bulunur ve hafızayı güçlendirir.
 • 500 ml'lik java cayinda* 300 mg. bulunur.
 • en az iki adet hidroksit grubu içeren fenollerin ortak adıdır. bir diğer adlandırma şekli de polihidroksibenzendir.

  polifenoller, hidroksit gruplarının (-oh grubu) benzen halkasındaki pozisyonlarına göre isimlendirilir. iki hidroksit grubu içeren polifenoller hidrokinon, katekol ve rezorsinol'dür. özellikle hidrokinon ve katekol reaktif toksisite gösterebilir, dolayısıyla çok toksik olabilirler.
 • alzheimeri önlüyor neyin içinde var? hümik asit. ağaç dostum. arduç sen bana iyi geliyorsun.
 • erken hasat sıkma zeytinyagindada oldugu soylenen kimyasal.
 • sebze ve meyvelerin tat, renk koku, savunma mekanizmalarıyla ilişkili bitkisel metabolitlerdir. kronik hastalıklara karşı koruyucu etkiler i mevcuttur. barsak mikrobiyotası diyet polifenollerinin, absorbe edilebilir biyolojik aktif forma dönüşümünde kritik bir role sahiptir. diyet polifenollerinin yaklaşık %95'inin kolona ulaşabildiği bildirilmiştir. son yapılan çalışmalarda, kırmızı şarap ve kakao polifenollerinin barsak mikrobiyotasını bifidobakteri ve lactobacilli miktarını artırarak 'sağlığı iyileştirici' yönde modüle ettiği bildirilmiştir.
  kaynak:the journal of nutritional biochemistry, volume 24, ıssue 8, august 2013, pages 1415-1422, benefits of polyphenols on gut microbiota and implications in human health
 • bilimsel araştırmalara göre alkollü içecekler arasında kırmızı şarap en çok polifenol içeren alkollü içecek. fransızların doymuş yağ içeren yiyecekleri daha çok tüketmelerine rağmen kırmızı şarap ile bunu dengelediği anlaşılıyor. ingiltere halk sağlığı kurumu haftalık 14 birimden fazla tüketimin ( bir kadeh şarap 2 birim ) risk oluşturduğunu ve tüketimin günlere yayılması gerektiğini ifade ediyor.

hesabın var mı? giriş yap