şükela:  tümü | bugün
 • polikistik over , adi uzerinde poli=bir çok , kist=kist , over=yumurtalik kelimelerinden olu$an bir sendromdur.sendromun kendisi adet duzensizligi , tuylenme , kisirlik gibi etkilerle gorulebilmektedir.
 • kadinlarda hormon dengesizligi yuzunden yumurtaliklarin ve bazi salgi bezlerinin anormal calismalari sonucu ortaya cikan kompleks bir rahatsizliktir. yumurtanin olgunlasamadan kucuk kistlere donmesi sonucu regl durumlarinin aksamasi ve bu hatali yumurtanin salgiladigi androjenlerin kadinda sismanliga, istenmeyen yuzde ve vucudun cesitli bolgelerinde anormal tuylerin belirmesine, adet donemlerinin duzensiz olmasina, ilerde kisirliga, seker hastaligina ve kalp rahatsizliklarina yol acar. hormon tedavisi, insulin durumu dikkatle incelenir, bazi hallerde yumurtalik uzetinde buyuyen kistlerin ameliyatla alinmasini gererekir. hasta bazen bu durumdan kendi bunyesiyle siyrilir, bazen uzun donem tedavi gorebilir, bazen tedaviler tam bir sonuc vermez. istenmeyen tuyler lazer yoluyla yok edilir. bu durumda olan hastalarin cogu bebek sahibi olabilir. cok ratlanan durumdur, her 10 kadindan birinde gorulen bir rahatsizliktir. (bkz: hirsutizm)
 • çok sayıda kist içeren yumurtalık* dokusudur. sinsi olmayan bir hastalık biçimidir.
  muhakkak bir belirti ile ortaya çıkar. adet düzensizliği, kısırlık, ve erkeklik hormonunun* fazla çalışmasından ötürü tüylenme, kilo alma sorunu, ilk başta göze çarpan belirtiler olsa da, kontrol altına alınmaması halinde şeker hastalığına yakalanma riski de sendromun getirdiklerindendir.

  pko mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. rahim iç tabakasının progesteronhormonu etkisinden mahrum kalması ve sürekli kalınlaşması belli bir süre sonra rahim iç tabakasında kanser öncesi değişiklikler oluşmasına, hastalık uzun süre devam ettiğinde ise bu tabakada kanser gelişmesine neden olabilir. *
  diğer bir uzun vadeli sorun da testosteron hormonunun sürekli olarak yüksek kalmasına bağlı olarak kan yağlarının seviyesinin yükselmesidir. bu durum uzun vadede kadının çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

  vazgeçilmez 3 testi vardır;

  tsh
  prolaktin
  shbg

  troid bezleri ve sendromun birinci dereceden sebebi olan hipofiz bezi ile ilgili bulguları değerlendiren doktorlar durumun vahimliği yada sıradanlığına göre, ilaçla tedaviye başlar
  -ki doğum kontrol hapları içermiş oldukları progesteron hormonu nedeniyle tercih edilirler- eğer tedaviye cevap vermezse kistler, laparoskopiyöntemi ile kendilerinden kurtulmak mümkündür. laparoskopiyle yumurtalıklara ufak delikler açılarak * foliküllerin sayıca azalması ve kısır döngünün kırılması sağlanabilir. son olarak derim ki bu saçma hastalık dünyada100 kadından sadece 5'inde kendini gösterir. * * yeni pko tanısı almış olan kişilerin bilmesi gereken, kendi haline bırakıldığında pko’nun ciddi sağlık sorunları yaratabileceği, etkili bir şekilde tedavi edildiğinde ise çocuk sahibi olabilme de dahil, hiç pko’su olmayan bir kadın gibi hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmelerinin mümkün olduğudur.
 • çok yaygin bir hormonal bozukluk rahatsizligi. regl dönemindeki oynamalar sebebiyle bayani strese ve gerginlige sürükler. genellikle hastalara evlenene kadar dogum kontrol hapi içmesi tavsiye edilir. hastaligin seviyesi eger çok ileriyse sözkonu hastaliktan muzdarip bayanlarin dogum kontrol hapini kesmesi halinde bile çocuk sahibi olma ihtimalleri düsüktür. ancak hastaligin seviyesi çok ileri degilse çocuk sahibi olma açisindan sakinca yoktur.
 • (bkz: diane 35)
 • (bkz: pcos)
 • diyabet vs gibi aklınıza glmeyen pek çok hastalıkla bağlantılı olabilen durum.
  detaylı bilgi için yararlanılabilecek bir adres
  http://www.polikistikover.net/
 • kimi doktorların "hastalık" değil, bir "yapı" olarak niteledikleri ve doğal buldukları durum.
 • bünyenin isyankarlık ve gurur hadiselerini abartmasıdır. biri gelsin de döllesin diye yumurtlamayı gurur meselesi yapar. attıklarım noldu sanki, hem israf haramdır der. bünyenin polat alemdarlaşmasıdır. ben kimseden emir almam triplenmesidir. beynin emirlerine karşı gelir. kazan kaldırır. kötü günler için biriktirip sakladığını zannettiği yumurtaların en polisinden kist olmasını beklemez elbet. bir de emirlere karşı geldiği için cezalandırılır.
  bedelini ağrılarla sancılarla ve daha pek çok şeyle öder.
 • polikistik over ile polikistik over sendromu nun farklı şeyler olduğu düşünülür kimi doktorlarca.

  bu durumda polikistik over e, sendromu olmadan da sahip olabilir, ve farkına bile varmadan, mutlu mesut yaşayabiliriz. normaldır. sağlıklıyızdır.

  ne zaman ki sendrom belirtileri olur, yani aylarca adet görememe, kıllanma, huylanma gibi.. o zaman tedavi edilmesi gerekir.

  ama bu demek değildir ki illa ki polikistik over i olan sendromuna da sahip olacaktır. olmayabilir.

  miş.