şükela:  tümü | bugün
 • polikistik over , adi uzerinde poli=bir çok , kist=kist , over=yumurtalik kelimelerinden olu$an bir sendromdur.sendromun kendisi adet duzensizligi , tuylenme , kisirlik gibi etkilerle gorulebilmektedir.
 • kadinlarda hormon dengesizligi yuzunden yumurtaliklarin ve bazi salgi bezlerinin anormal calismalari sonucu ortaya cikan kompleks bir rahatsizliktir. yumurtanin olgunlasamadan kucuk kistlere donmesi sonucu regl durumlarinin aksamasi ve bu hatali yumurtanin salgiladigi androjenlerin kadinda sismanliga, istenmeyen yuzde ve vucudun cesitli bolgelerinde anormal tuylerin belirmesine, adet donemlerinin duzensiz olmasina, ilerde kisirliga, seker hastaligina ve kalp rahatsizliklarina yol acar. hormon tedavisi, insulin durumu dikkatle incelenir, bazi hallerde yumurtalik uzetinde buyuyen kistlerin ameliyatla alinmasini gererekir. hasta bazen bu durumdan kendi bunyesiyle siyrilir, bazen uzun donem tedavi gorebilir, bazen tedaviler tam bir sonuc vermez. istenmeyen tuyler lazer yoluyla yok edilir. bu durumda olan hastalarin cogu bebek sahibi olabilir. cok ratlanan durumdur, her 10 kadindan birinde gorulen bir rahatsizliktir. (bkz: hirsutizm)
 • çok yaygin bir hormonal bozukluk rahatsizligi. regl dönemindeki oynamalar sebebiyle bayani strese ve gerginlige sürükler. genellikle hastalara evlenene kadar dogum kontrol hapi içmesi tavsiye edilir. hastaligin seviyesi eger çok ileriyse sözkonu hastaliktan muzdarip bayanlarin dogum kontrol hapini kesmesi halinde bile çocuk sahibi olma ihtimalleri düsüktür. ancak hastaligin seviyesi çok ileri degilse çocuk sahibi olma açisindan sakinca yoktur.
 • (bkz: diane 35)
 • (bkz: pcos)
 • diyabet vs gibi aklınıza glmeyen pek çok hastalıkla bağlantılı olabilen durum.
  detaylı bilgi için yararlanılabilecek bir adres
  http://www.polikistikover.net/
 • kimi doktorların "hastalık" değil, bir "yapı" olarak niteledikleri ve doğal buldukları durum.
 • bünyenin isyankarlık ve gurur hadiselerini abartmasıdır. biri gelsin de döllesin diye yumurtlamayı gurur meselesi yapar. attıklarım noldu sanki, hem israf haramdır der. bünyenin polat alemdarlaşmasıdır. ben kimseden emir almam triplenmesidir. beynin emirlerine karşı gelir. kazan kaldırır. kötü günler için biriktirip sakladığını zannettiği yumurtaların en polisinden kist olmasını beklemez elbet. bir de emirlere karşı geldiği için cezalandırılır.
  bedelini ağrılarla sancılarla ve daha pek çok şeyle öder.
 • polikistik over ile polikistik over sendromu nun farklı şeyler olduğu düşünülür kimi doktorlarca.

  bu durumda polikistik over e, sendromu olmadan da sahip olabilir, ve farkına bile varmadan, mutlu mesut yaşayabiliriz. normaldır. sağlıklıyızdır.

  ne zaman ki sendrom belirtileri olur, yani aylarca adet görememe, kıllanma, huylanma gibi.. o zaman tedavi edilmesi gerekir.

  ama bu demek değildir ki illa ki polikistik over i olan sendromuna da sahip olacaktır. olmayabilir.

  miş.
 • yumurtlama problemine neden olan en yaygın hastalıktır. daha çok seyrek adet görme şeklinde ortaya çıkan adet düzensizliği, ilaç kullanmadan adet görememe, kıllanma gibi belirtileri vardır. erkeklik hormonu olan testosteron artışı görülebilir. ultrasonografide, yumurtalıklarda çok sayıda minik kistler görülür.

  hastalığın tedavisinde çocuk isteği olmayanlarda doğum kontrol hapları kullanılarak adetlerin düzene girmesi sağlanabilir. çocuk isteği olan kadınlarda ise ilk olarak klomifen sitrat (klomen, gonaphen, serophen), bu ilaca yanıt alınamayan hastalarda ise iğne şeklinde uygulanan gonadotrop hormonlar kullanılır. bu ilaçlarla çoğul gebelik oluşma riski %30-50 kadardır.

  polikistik over sendromlu hastaların yaklaşık yarısında şişmanlık da görülür. bu hastalarda şeker metabolizmasında bozukluk, kalb-damar hastalıkları riskinde artış gibi uzun dönemli sağlık problemleri de görülebilir. bu nedenle polikistik overli hastalar bir şikayetleri olmasa bile tedavi edilmeleri gerekir. son zamanlarda bu hastaların tedavisinde metformin gibi şeker metabolizmasını düzenleyen ilaçlardan da yararlanılmaya başlanmıştır. metformin kullanımı hastanın kilo vermesini de kolaylaştırmaktadır. ayrıca bu ilacın kullanımından sonra, daha önce yumurtlaması olmayan kadınlarda kendiliğinden yumurtlama oluşabilir veya daha önce yumurtlama ilaçlarına cevap vermeyen hastalar bu ilaçlara cevap verir hale gelebilirler.

  polikistik over sendromu olup, kilo fazlalığı olan hastalarda diyet de ilaç kullanımı kadar önemlidir. hastanın kilo vermesi pek çok bozukluğun, bu arada yumurtlamanın da düzelmesini sağlayabilir.

  ilaçlarla tedavi ile başarılı olunamayan hastalarda laparoskopi ile yumurtalıklara yapılacak koterizasyon işlemi de yumurtlamayı sağlayabilir. bu tedavi ilk tedavi seçeneği olmayıp, ancak ilaçla tedaviye dirençli hastalarda düşünülmeli ve bu konuda deneyimli kişilerce yapılmalıdır.

  polikistik overli, çocuk arzusu olan hastalarda son tedavi seçeneği ise tüp bebek yönteminin uygulanmasıdır
  minikeller.com
hesabın var mı? giriş yap