şükela:  tümü | bugün
 • bir gen veya kromozomun bir toplumda, iki veya daha fazla, sık rastlanan allelinin varlığı. allel sayısı arttıkça toplumda o gen için polimorfizm artar.
 • maddelerin birden fazla kristal yapıya sahip olma olayıdır. *

  (bkz: allotropi)
 • bir populasyonda iki ya da daha fazla sayıda birbirinden ayrılmış ya da farklı fenotiplerin varlığı.

  polimorfizmler,türlerin bulunduklari ortama adaptasyonlarını kolaylaştırarak,evrimsel süreçte ayakta kalabilmelerine olanak verir.

  polimorfizm, tüm birey düzeyinde (fenotip), proteinlerin ve kan grubu bileşiklerinin varyant formlarında (biyokimyasal polimorfizm), kromozomların morfolojik özelliklerinde (kromozomal polimorfizm) ya da dna düzeyinde nükleotid farklılıkları (dna polimorfizmi) şeklinde gelebilir.
 • diyeceklerim genetik polimorfizm içindir.
  yüksek veya düşük penetre mutasyonları içerirler. yüksek penetre mutasyonlar çok fazla görülmezken genetik predispozisyonun çoğunluğunu düşük penetre mutasyonlar oluşturur. bir genin bir bölgesinde karşılıklı gelen iki aleldeki farklılık pek çok şeyi değiştirebilir.
  bu farklılıkların saptanması ile hastalıklara yatkınlıktaki farklılıklar (vaka-kontrol çalışmaları) veya ilaçların/kimyasalların biyorarlanımındaki/zararlı etkilerindeki değişiklikler belirlenebilir.
  örneğin brca geni mutasyonları meme kanseri oluşmasında risk oluşturur. tert geni mutasyonları pek çok kanserin gelişmesinde rol oynar. asyalılarda adh ve aldh enzimlerini kodlayan genlerdeki polimorfizmler bu enzimlerin aktivitesinde değişikliğe neden olur, sonuçta alkole duyarlılık gözlenir.