şükela:  tümü | bugün
  • anneannemde olduğu varsayılan hastalık.

    kadıncağızın çeşitli travmalara bağlı olarak omurgasında kayma mevzubahis ve polinöropati yüzünden de ayak düşüklüğü söz konusu... sanırım.

    evvelinde yapılan emg sonuçları uyarınca polinöropati teşhisi konulup tefavi edilmiş ve iyileşme gözlendiği için hastaneden taburcu edilmiş ancak o günden bugüne değin geçen süre zarfında ikincil bir iyileşme atağı saptanmadı bu nedenle olacak ki en son gittiğimiz doktor bey mevcut emg ile konulan bu teşhisin yanlış olabileceğine dair bir varsayımda bulundu ve yeniden emg çekilmesini önerdi.

    en büyük dayanak noktalarından biri de anneannede herhangi bir refleks kaybı olmaması... anladığım kadarı ile eğer yeni yapılacak emg ile polinöropati saptanırsa kortizon tedavisi uygulanacak.

    velhasılı kelam benim anneannemde gördüğüm hastalık son derece vahim bir durumda... kadın doğru dürüst yürüyemiyor..!
  • aşırı kilo verilmesi sonrası malnutrisyonel olarak yani besin yetersizliğine bağlı ortaya çıkabilen sinir tahribiyeti. bu kişilerin özellikle başta b12 olmak üzere vitamin alımlarına dikkat etmeleri gereklidir. zira rejim programlarında genelde yağlı, tatlı, tuzlu, unlu hadiselere önem verildiğinden işin bu tarafı ihmal edilir. zor ve çok tatsız şeylere kadar varabilir işin sonu.