şükela:  tümü | bugün
  • yasal olarak böyle bir hak var mı diye merak ettiğim ve su başlıkta tartışmaya açılan olaydır.

(bkz: sade vatandaşın olay görüntüsü çekme hakkı)
  • polis bekçi ve askerin, daha düzgün ifadesiyle kolluğun eski marifetlerinden kaynaklanan trend.

kimse kusura bakmasın, ergenekon sürecinde yerleştirilen delilleri falan biliyoruz. bunları ben yapmadım herhalde? kimse kusura bakmasın. kolluk önce kendisi güven versin, yasa dışı yollara sapmayacağına emin olan yurttaşlar bu şekilde kameraya çekme ihtiyacı hissetmez. daha iyisi kolluk kendisi kameraya alsın yaptığı işlemleri.

saklayacak bir şeyi olmayan görüntü kaydeder, saklayacakları olan taraf da rahatsız olur.
  • müdahale edilsin diye yapılan eylemler, polis de inadına müdahale etmiyor.
  • hukuka güvenin olmadığı bir ülkede, insanlar başıma bir hal gelirse ve ben haklı da olsam haksız durumda gösterilebilirim kaygısı ile kendilerini güvence altına alıp başına gelen veya gelebilecek olası durumlar için kanıt oluşturuyor.

türkiye gibi ileri demokratik bir ülke için gerekli bir tedbirdir bence.
  • geçen sene sonu başımdan geçen olay aklıma geldi bir an, bir saat içerisinde yapılabilecek bütün haksızlıklar yapıldı üstüne üstlük bu başımıza dert olur diye yalan yanlış bir tutanak tutulup şahsımın çevreyi rahatsız etmesi neden gösterilerek ceza kesildi.

size şöyle söyleyeyim eğer başınıza gelen olay için elinizde kanunsuz bir iş olduğuna dair kanıtınız yoksa kolluk kuvvetleri kendi aralarında olay tutanağı hazırlaması yetiyor
    vee kimse şaşırmayacak tabi ki hazırlanan tutanakta nedense yaptıkları yanlış hiçbir iş yok.
    ve sizin eğer şahidiniz yoksa söyledikleriniz bir şey ifade etmiyor!!. hatta şöyle söyleyeyim o anda muhatap olduğunuz kişiler olur da söz konusu olabilecek yanlış bir duruma itiraz etmemeniz için size bunun normal olduğunu deklare ediyorlar.

kısacası şu, çekin her şeyi çekin! eğer yanlış bir uygulama yoksa zaten bir sorun yok.

düzeltme : her şeyi çekin derken anlık bir mağduriyetiniz varsa ve bunu ispat etmenin başka bir yolu yoksa çekmekten başka bir yol yok gibi.
    ben de bu yazıyı yazdıktan sonra basit bir araştırma yaptım, çekim yapmanın suç olup olmadığına dair net çizgiler yok daha çok anlık olması başka çare olmaması ve mahkemenin bunu delil olarak kabul edip etmemesi etken gibi. bu konuda anladığım diğer bir husus çekim delil teşkil etse bile bunu yayınlamamak gerekiyor, bu konuları bir avukat ile görüşmek şart görünüyor.