şükela:  tümü | bugün
 • ilk mezunlarını bu sene verecek olan ve amacı eğitimli,bilgili polisler yetiştirmek olan okul.türkiye'de 20 adet bulunmaktadır.ilk mezunlarının büyük ihtimalle çevikkuvvet olmaları beklenmektedir.mezun oldukları ve göreve başladıkları andan itibaren gözler üzerlerinde olacaktır.zira farklı bir anlayış ve daha eğitimli olma öngörüsüyle yetiştirilmektedirler.
 • kendimce derlediğim genel bilgilerdir;
  ygs'ye kayıt olunur, sınava girilir. sınav sonuçlarından sonra, polis akademisi başkanlığı genel sonuçlara göre bir puan belirler.** puanınız tutuyorsa ön başvuru yapılır ve genel bilgiler öğrenilir. asıl başvuru için belirlenen yere gidilir ve başvuru yapılır. başvuru yapılınca size bir mülakat tarihi verilir. mülakat tarihi geldiğinde belirlenen yere gidersiniz. mülakat kolaydır. gereken boy erkekler için en az 167 cm, bayanlar için 165 cm dir. buna bağlı olarak beden kitle indeksi 18-27 aralığında olmalıdır. bu şartları sağlıyorsanız ve renk körü v.s problem yoksa mülakat geçilir.

  mülakattan kısaca bahsedersek;
  boyunuz ve kilonuz kontrol edilir, renk körü olup olmadığınıza bakılır. doktor vücudunuzda iz var mı diye kontrol eder. iz yazlık üniforma dahil, üniforma giyildiğinde farkedilmeyecek bölgelerdeyse pek problem olmaz. izin neyle alakalı olduğu sorulur.***
  bu aşama geçildikten sonra fiziksel mülakat yapılır. açıkçası bu prosedür içindir. prosedür için diyorum çünkü o yaşta olup da fiziksel mülakatı geçemeyecek insan azdır. adaylara 10 şınav, 10 mekik ve 5 çök-kalk hareketi yaptırılır. hatta burayı görevli pek kontrol etmez bile, öyle üstten bir bakarlar. burayı da geçtikten sonra, sözlü mülakat aşamasına gelirsiniz. sözlü mülakatta karşınızda emniyet müdürleri ve psikolog bulunur. sizden kısaca kendinizi tanıtmanız istenir. burada amaç adayın kendini ifade edebilme yeteneği, konuşurken heyecan yapıp yapmadığını ölçmektir. önce kendinizi tanıtırsınız ve bir kart çekersiniz. karttaki konu neyse sizden onunla ilgili kısaca bilgi vermeniz istenir.
  karttaki konular ise genel olarak herkesin bir şeyler söyleyebileceği türdendir:
  ilk yardım nedir ve nasıl yapılmalıdır?
  insan hakları sizin için ne ifade ediyor?
  stres nedir? stresle mücadele yöntemleri nelerdir?
  gibi...
  yine de pek fikriniz olmasa bile bir şeyler sallarsanız geç derler zaten. açıkçası herkesten sınav ücreti alındığı için pek eleme yapılmıyor mülakatta.*

  mülakatı geçtikten sonra form doldurursunuz, sınava gireceğiniz yeri öğrenirsiniz. sınav temmuz ayında yapılır. 3 temmuz 2010'da yapıldı ve bu sene de 3 temmuz 2011'de yapılacak.
  sınav hakkında kısaca bahsedelim;
  120 sorudan oluşuyor.
  36 türkçe, 36 matematik, 12 coğrafya, 12 inkilap tarihi, 12 anayasa&vatandaşlık bilgisi ve 12 tane güncel&kültürel konulardan oluşuyor.
  türkçe, matematik, coğrafya ve tarih ygs tadında, hatta daha kolayı diyebiliriz. anayasa&vatandaşlık bilgisi ezbere dayalı oluyor, sınava yakın tarihte oturup ezberlemek gerek. güncel&kültürel konular ise, genel kültür amaçlı sorulardan oluşuyor, gündemi ne kadar takip ettiğiniz ölçülüyor.
  2011 yılı için konuşursak çıkacağını düşündüğüm bazı sorular;
  wikileaks, universiade ve ülkelerdeki devrimler. bunlardan soru geleceğini düşünüyorum.
  2010 yılında son giren asil aday: 83.25 netle girmişti:***
  son yedek aday ise 80.25 netle girmişti.*
  2011 için konuşursak bu sene hem ygs puanı hem de son giren adayın net oranının yüksek olacağını düşünüyorum. sebebi ise pmyo'nun tüm liselere açık olması. bilindiği gibi 2011'den önce imamhatip, turizm, sağlık liseleri v.s giremiyordu.

  sınavdan bir süre sonra sonuçlar internet üzerinden açıklanır. kazandığınız okul yazar. kazandığınız okul kendi ilinizdeki okul olamaz. istanbul'lu öğrenci istanbul pmyo'da okuyamaz, ankara'daki öğrenci ankara pmyo'da okuyamaz gibi. başka şehirde okuyacaksınız yani.
  size bir tarih verilir, o tarihte kazandığınız okulda olursunuz. 15 gün süreyle intibak eğitimi görürsünüz. intibak eğitiminde öğrencilere okulla ilgili genel bilgiler verilir ve detaylı sağlık raporu aldırılır. sağlık raporunu siz almıyorsunuz, onların belirlediği doktor ve hastahane de alınıyor. sağlık raporunda da problem yoksa, tebrikler pmyo öğrencisisiniz. intibak eğitiminden sonra 4-5 gün izin veriliyor evinize dönüyorsunuz. 4-5 günden sonra tekrar okula dönüyorsunuz ve eğitim öğretim dönemi başlıyor.
 • sanırım bu okulu bitirenler kısa dönem askerlik yapacak.sosyal bilimler meslek yuksekokulunu bitirenler 15 ay askerlik yapıyor.adalet bu olsa gerek.
 • boğaziçi işletme mezunu olup "aabi yeaa, polis meslek yüksekokulları cemaatçi kaynıyo hepsi yobaz bunların yeaaa" diyen denyolara karşı "bir zahmet sen de elini taşın altına sokaydın da sen polis olaydın o zaman.." diyerek savunmak istediğim ilim irfan yuvası.. eğitimcilerine de, öğrencilerine de buradan selam eder, mesleklerinde başarılar temenni ederim..
 • 2 yıllık eğitimin sonunda mezunlarının polis memuru olabildiği okul.

  ayrıca;

  (bkz: remzi fındıklı/#34885816)
 • eğitim sürecini merak ettiğim yüksek okul
 • ygs'de barajı geçeni alan okul.daha seçici olması dileğiyle...
 • polis okulundayken hukuka giriş dersinde bize bir şey öğretmişlerdi “suçu işleyen cezasıyla mükelleftir”. açıklamaya gerek olamayacak kadar basit ve net bir cümle.

  yanından geçtiği rütbeliyi fark etmeyip selam vermeyen bir öğrenci yüzünden herkesi içtima alanına topladılar. binlerce genç kız ve genç erkek. yüzlerce kez çök kalk yaptık. o kadar çok eğilip kalkarsanız dördüncü kattaki yatakhaneye sadece merdivenleri geri geri çıkarak ulaşabilirsiniz. ranzanın üst katında yatanlar bacaklarıyla iterek değil kollarıyla çekerek kendilerini ranzaya çıkartabilir. ağlayanlar olur, kıvrananlar. utançtan kimse kimsenin yüzüne bakamaz. bir kaç güne ancak geçer. zaten okul bitene kadar bu eziyeti çok kez yaşayacaksınız.

  bırakıp gidemezsinizde. akşam olunca okulun giriş kapısı kapanır sadece nöbetçi amirin talimatıyla açılırdı. bizim polis okunun etrafında yüksek duvarlar yoktu. sadece yoldan geçenin içeriyi göremeyeceği kadar bir duvar vardı. duvarın üstüne yalandan bir dikenli tel çekilmişti. çünkü sizi içeride tutan şey ne o kapıydı ne duvardı nede dikenli tel. sizi tutan okulun babanıza imzalattığı 85 bin liralık senetti. polis okulundaki kimsenin babasında o kadar para yoktu.

  polis okulunda hayat gerçek manada ezicidir. birinci sınıfta iken üst sınıflar sizin amirinizdir. onlara abi-abla dersiniz isimleriyle hitap edemezsiniz. devrecilik denilen akla gelip icat edilmiş en büyük çakallık yüzlerce gözle sürekli peşinizdedir. okuduğum gazeteyi tasnif etmeyen üst devrem gazetemi elimden alıp parçalayıp çöpe attı bir şey diyemedim. yere attıkları izmaritleri topladım. kış ortasında duş alırken sıcak suyumu kestiler soğuk suyladuş aldım. okuduğum kitabı beğenmediler elimden aldılar geri alamadım.
  ikinci sınıfta iken aynı devreciliği sizin yapmanız istenir. çoğu salak da bunu yapar. bu sistematik zulüm iki yıl boyunca her gün böyle devam eder. böyle aptalca ve yobazca şeyler ile sizi eğittiklerini, polislik mesleğine hazırladıklarını düşünürler.

  sonra devlet belinize silah, cebinize para, elinize kimlik verip sizi mezun eder.

  sizde adalet için çalışmaya hazır, iyi eğitim almış, bir polis olarak görev alırsınız.

  edit: okuldan görüştüğüm bazı arkadaşlardan okulda görevli bütün rütbeli personelin fetö'den ihraç edildiğini öğrendim.
 • bitirmenin 4 bin lira maaşa sebebiyet verdiği okuldur